Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • tncosmin

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2007

  • Mesaj Privat
de ceva timp, de cind s-au pus ploile m-am trezit ca am apa pe presul din dreapta fata. l-am scos sa-l spal si cind pun mana pe mocheta de sub pres era uda rau. In vara am desfacut grila din fata de sub parbriz si cred ca nu am pus ceva cum trebuie la loc. Am desfacut din nou dar nu-mi dau seama pe unde intra apa. In interior ajunge prin aeroterma. Are acolo deasupra de intrarea in aeroterma o aparatoare de plastic care tocmai asta cred ca face - nu lasa apa sa intre in aeroterma atunci cind ploua sau cind speli masina - ci o dirijeaza spre margine unde se scurge pe undeva pe sub aripi.
Am cautat si in manual dar nu am gasit nimic.

Daca poate cineva sa puna o poza cum trebuie pusa acea apratoare la loc i-as fi recunoscator sau daca are alta idee e binevenita.
Skip ads

  • tncosmin

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2007

  • Mesaj Privat
salut din nou !
chiar nimeni nu vrea sa-mi dea o mana de ajutor?
... nu gasesc nicaeri macar o schita cu piesele din zona respectiva ca sigur ceva nu este la locul lui si de aceea ajunge apa in zona de aspiratie a aerotermei.
nu stiu daca cu un program de piese gen EPC sau altceva pot gasi ceva .
dar o poza sau un sfat de la cineva care a umblat acolo ar fi suficiente.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cel mai probabil ti-e obturata (sau nu e legaa corespunzator) scurgerea de sub parbriz
  • danutz_geo

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut si eu am o problem la zafira am o balta de apa la sofer de unde ar putea veni ?
Skip ads

  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
La masinile voastre se intampla sa se umezeasca si tapiteria plafonului? Ati verificat? In special in zona din fata, unde sunt barele dupa plafon, si spre streasina usii.
La a mea se intampla (la timpul trecut). Este drept ca nu gaseam balta jos la pedalier, dar cand o puneam in miscare, se scurgea ceva apa de sub bord, ba pe partea mea ba pe a pasagerului (in functie de cum statea masina).
Va intreb, deoarece vad in garajele voastre ca aveti aceleasi bare pe plafon, ca si a mea. Am umblat cu etansanti pe acolo si in urma ploii de duminica mi-a mai aparut doar o mica pata umeda, cam jumatate de palma, ceea ce este f putin in comparatie cu ce pateam.
  • danutz_geo

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
la mine nu se uda nici plafonu si nici un alt loc decat la sofer. mereu cand ridic covorul este umed ca lumea am verificat masina cap coada si nu am gasit e singurul loc unde se uda. poate are cineva o solutie va rog o informatie sa rezolv aceasta problema.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
poate e de la aerul conditionat
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
La mine, demonatand o parte din plafon, in fata, am observat apa infiltrata scurandu-se pe langa stalpul fata, pe sub tapiterie si plasticele ce mascheaza tabla. Singura diferenta este ca la mine curgea pe podea de undeva de sub bord doar in momentul cand miscam masina. Daca bagam mana pe sub bord, sau cu servetel uscat, nu gaseam locul unde se acumula si de unde curgea
  • danutz_geo

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
a mea nu are aer conditiodat de 2 zile imi curge ceva de sub sasiu am fost informat ca cea ce imi curge ar fi apa infiltrata in masina si pe aocolo a gasit loc de scurgere astept azi poate vine tata cu scule si o rezolv va tin la curent cu detalii.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR