Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gp6722

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Vectra 2001 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Dincolo de discutiile despre criza si credite ar fi de remarcat cel mai important aspect. Si anume pretul. Ma refer aici in principiu la pony_burn. Eu am dorit sa cumpar o masina. Am studiat un pic piata, am cautat si dupa o luna am gasit si cumparat. Opel Vectra B 2.0 DTI an 2001. Ca si al lui pony_burn. Doar gri metalizat si ceva mai dotata. Dar la pretul de 5300 E fara taxa. Am fost la un service sa-mi faca o constatre cu piesele ce trebuie inlocuite. 2 bielete antiruliu fata si doua bucsi bara stab. spate. Am schimbat si bujiile. Pret total 350 ron. Cu taxa si inmatriculata plus reparatia ies la 6400 E. E o mare diferenta fata de 9000. Si fata de 8000. Poate la 7000 ar fi fost persoane interesate, dat fiind istoricul masinii (imbunatatiri, reparatii). Prin asta nu am vrut sa supar pe nimeni, cu atit mai mult pe pony_burn. Dar asta e realitatea. Dincolo de rable, de nepriceputi, si de lipsa de lichiditati, nu poti sa vinzi o masina la un pret, cind toata piata e plina de aceleasi masini cu 30% mai ieftine. O zi buna tuturor.
Skip ads

  • pony_burn

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
stai linistit ca nu se supara nimeni.
asa cum probabil ti-ai dat seama, pretul nu mai e demult 9000 (daca te uiti la topicul de vanzare, pretul de 9000 e din noiembrie 2007, e negociabil si e de pe perioada cand era valabila celebra taxa, care la vectra mea era vreo 1700e).
stiu ca pretul are o mare influenta in vanzarea unei masini, dar nu cred ca e factorul decisiv. de exemplu eu, cand am cumparat masina, am gasit acelasi model si cu 1500e mai ieftin si cu 1000e mai scump.
la o mica cercetare a pietei, gasesc modelul asta de vanzare pe o plaja intre 5200E(neinmatriculat) si 9250E (inmatriculat). Oricum e o diferenta imensa intre minim si maxim, lucru care reflecta putin ciudatenia pietei auto in RO. Eu nu vreau sa o vand nici cu maximul pietei, nici nu am pretentia sa imi scot banii pe care i-am dat pe ea, dar nici nu vad de ce sa o vand la pretul cel mai mic, ca nu e cea mai proasta si nici cea mai slab dotata.
Exceptand partea de pret, masina are un pus afis cu de vanzare pe ea, pe care nu e nici un pret. Nu cred ca a mai sunat cineva in ultima luna...
PS: te intreb si eu de curiozitate, daca vectra mea era tot 6400 cu totul, ai fi preferat-o pe a mea?
PS2: sa zicem ca am dreptate, oi fi io mai nebun si cer pe masina mult mai mult decat face, dar chiar toti astia de pe topicul asta sa fim asa?

Salutari
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
A fost tare unu care m-a sunat ieri dupa masina . Redau conversatia :

- Ai o masina de vanzare....E 2005 luna a-12-a ?
- E septe.2006 , ca-n 2005 nu se facea .
- Are dublu climatronic ?
- Nu exista dublu climatronic pe Astra H , ci de la Vectra in sus ...
- Nu-i domle' am vazut eu dublu....dar nu te contrazic
- Bine , zic eu
- Esti proprietar ? Are toate dotarile alea ? Are si xenoane ?
- Normal , zic eu
- Frate eu vreau sa iau masina pt nevasta-mea ... ma gandesc ca e prea puternica pt ea , dar celelalte oferte nu erau cu variante...
- Nu stiu , zic eu , dar sper ca esti constient ca motorul turbo se plateste ca si dotarile , in general
- Zice el : Ce variante vrei ?
- Eu : Ce imi poti oferi ?
- El : ce vrei tu frate . Alege tu ! Laughing
- Eu : Aoleeuu dar ai asa multe masini ?
- Da frate am multe !
- Eu : Pai ia-o in ordine alfabetica , ca ale eu Laughing
- El : Pai un Audi A4 2003 , BMW 320 , zi tu frate ca nu stau sa le enumar pe toate
- Eu : Alege-o tu pe aia mai corecta la km si an
- Pai zice A4 domle' . 1.9 tdi , dublu climatronic Laughing . E buna tare masina . Nu sunt samsar si nici n-am firma de distributie . Am luat-o pt mine



Educativa discutia .
Nu va mai enumar discutii cu proprietari de BMW seria 5 , care in afara de unul educat care il avea de nou , erau numai samsari cu placa pregatita . Frate eu vand greu cabrio tau . Mai da si tu 2000 diferenta . Zic : hai ca faci misto de mine . Suna peste 10 minute : Hai ca am gasit o fata sa-ti vand masina . Facem schimb pe schimb . LLLoooolllllll
  • gp6722

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Vectra 2001 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2005

  • Mesaj Privat
pony_burn a scris:stai linistit ca nu se supara nimeni.
asa cum probabil ti-ai dat seama, pretul nu mai e demult 9000 (daca te uiti la topicul de vanzare, pretul de 9000 e din noiembrie 2007, e negociabil si e de pe perioada cand era valabila celebra taxa, care la vectra mea era vreo 1700e).

Am vazut si un post destul de nou cu pretul asta
pony_burn a scris: stiu ca pretul are o mare influenta in vanzarea unei masini, dar nu cred ca e factorul decisiv.

E decisiv. Cind pe piata gasesti doua masini la fel de bune, dotate si de virsta apropiata e clar ca te atrage cea mai ieftina. In discutia asta vorbesc doar de masini bune. Nu are rost sa comparam hirburile si sa discutam despre cei ce le cumpara.
pony_burn a scris: gasesc modelul asta de vanzare pe o plaja intre 5200E(neinmatriculat) si 9250E (inmatriculat).

De aceea am spus ca un pret de 7000 ar fi apreciat de cumparatori

pony_burn a scris: PS: te intreb si eu de curiozitate, daca vectra mea era tot 6400 cu totul, ai fi preferat-o pe a mea?

Am spus ca am studiat un pic inainte de achizitie. Ca fost proprietar de Vectra B diesel, stiam ca sint citeva problema care pot aparea, si vor aparea mai devreme sau mai tirziu. Asa ca am urmarit citeva anunturi de aici de pe forum. Chiar am fost f aproape de a suna pe cineva care avea un vectra 2.2 DTI si care cera in jur de 7000 E, dar atunci inca nu aveam suma necesara. Cind au fost banii, nu mai era masina. Deci ca sa-ti raspund la intrebare, da, as fi preferat-o. Nu stiu daca as fi luat-o pt ca sint pretentios. Dar de discutat am fi discutat.

pony_burn a scris: PS2: sa zicem ca am dreptate, oi fi io mai nebun si cer pe masina mult mai mult decat face, dar chiar toti astia de pe topicul asta sa fim asa?

La fel ca tine pot fi si altii. Nu inseamna ca esti nebun. Ai platit un pret pe masina, ai bagat o gramada de bani in ea, ea te serveste f. bine, nu ai nici o urgenta financiara, asa incit iti vine greu sa o vinzi cu bani putini. E de inteles de ceri pretul asta. Eu am explicat de ce nu reusesti sa o vinzi. Sint convins ca daca, doamne fereste, ai avea nevoie de bani, si masina ar fi singura sursa, ai gasi (fortat) si pretul de vinzare.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
bertone a scris:A fost tare unu care m-a sunat ieri dupa masina . Redau conversatia :

- Ai o masina de vanzare....E 2005 luna a-12-a ?
- E septe.2006 , ca-n 2005 nu se facea .
- Are dublu climatronic ?
- Nu exista dublu climatronic pe Astra H , ci de la Vectra in sus ...
- Nu-i domle' am vazut eu dublu....dar nu te contrazic
- Bine , zic eu
- Esti proprietar ? Are toate dotarile alea ? Are si xenoane ?
- Normal , zic eu
- Frate eu vreau sa iau masina pt nevasta-mea ... ma gandesc ca e prea puternica pt ea , dar celelalte oferte nu erau cu variante...
- Nu stiu , zic eu , dar sper ca esti constient ca motorul turbo se plateste ca si dotarile , in general
- Zice el : Ce variante vrei ?
- Eu : Ce imi poti oferi ?
- El : ce vrei tu frate . Alege tu ! Laughing
- Eu : Aoleeuu dar ai asa multe masini ?
- Da frate am multe !
- Eu : Pai ia-o in ordine alfabetica , ca ale eu Laughing
- El : Pai un Audi A4 2003 , BMW 320 , zi tu frate ca nu stau sa le enumar pe toate
- Eu : Alege-o tu pe aia mai corecta la km si an
- Pai zice A4 domle' . 1.9 tdi , dublu climatronic Laughing . E buna tare masina . Nu sunt samsar si nici n-am firma de distributie . Am luat-o pt mine



Educativa discutia .
Nu va mai enumar discutii cu proprietari de BMW seria 5 , care in afara de unul educat care il avea de nou , erau numai samsari cu placa pregatita . Frate eu vand greu cabrio tau . Mai da si tu 2000 diferenta . Zic : hai ca faci misto de mine . Suna peste 10 minute : Hai ca am gasit o fata sa-ti vand masina . Facem schimb pe schimb . LLLoooolllllll



misto discutie.o fi fost seic si nu stii tu cum avea pata pusa exact pe masina ta.
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
pony_burn a scris:stai linistit ca nu se supara nimeni.
asa cum probabil ti-ai dat seama, pretul nu mai e demult 9000 (daca te uiti la topicul de vanzare, pretul de 9000 e din noiembrie 2007, e negociabil si e de pe perioada cand era valabila celebra taxa, care la vectra mea era vreo 1700e).
stiu ca pretul are o mare influenta in vanzarea unei masini, dar nu cred ca e factorul decisiv. de exemplu eu, cand am cumparat masina, am gasit acelasi model si cu 1500e mai ieftin si cu 1000e mai scump.
la o mica cercetare a pietei, gasesc modelul asta de vanzare pe o plaja intre 5200E(neinmatriculat) si 9250E (inmatriculat). Oricum e o diferenta imensa intre minim si maxim, lucru care reflecta putin ciudatenia pietei auto in RO. Eu nu vreau sa o vand nici cu maximul pietei, nici nu am pretentia sa imi scot banii pe care i-am dat pe ea, dar nici nu vad de ce sa o vand la pretul cel mai mic, ca nu e cea mai proasta si nici cea mai slab dotata.
Exceptand partea de pret, masina are un pus afis cu de vanzare pe ea, pe care nu e nici un pret. Nu cred ca a mai sunat cineva in ultima luna...
PS: te intreb si eu de curiozitate, daca vectra mea era tot 6400 cu totul, ai fi preferat-o pe a mea?
PS2: sa zicem ca am dreptate, oi fi io mai nebun si cer pe masina mult mai mult decat face, dar chiar toti astia de pe topicul asta sa fim asa?

Salutari


Se vand greu masinile. Cum sa o dai cu 7-8-9 mii, cand vine taranul cu banii luati la ordonanta, si vede benveu 320 dizal, cu 7000 "recent adus". Nu l-ar vedea si pe el poporu ca si-a luat benveu? Mai sta el sa se uite la Vectra cand benveu luceste pana la cel mai ascuns furtunel. Daca mai are si un wafer de 1000 de watti cu un sidipleier e perfect. Cam din cauza asta se vand greu masinile.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@gp6722
o scurta istorisire.
Am luat zafira in 2001 noua. Intentionam sa o pastrez doar pe perioada leasingului (3 ani) si sa o dau a.i. sa pot trece la una noua.
Eram constient ca se pierd bani dar mi-am facut socoteala ca sint dispus sa pierd respectiva suma.
Cum am ajuns la respectiva suma? Simplu: urmarind siteurile de vinzari de afara, intrebind prieteni care lucreaza in presa auto si/sau la APIA.
PESTE TOT, mai putin in RO, era valabila aceeasi regula: in primul an se pierd 20-25% din pretul de achizitie iar apoi intre 7-12% pe fiecare an, functie de nr. de km. parcursi si de starea de intretinere a masinii respective. Cam asta e si calculul din Schwacke, pe baza caruia se calculeaza prima de asigurare CASCO...
Cf. acelui calcul si al siteurilor (unde evident ca existau si extreme, asa cum sublinia pony) ar fi trebuit sa dau Zafira in 2004 cu 12500-13500.
Aveam cam 65000-70000km -daca imi aduc bine aminte.
Insa din cauza masinilor "recent aduse" care apartinusera unor "batrinei care ieseau cu ele doar la piata" , care aveau cel mult 40000 si care se vindeau cu 11000 negociabil nu am reusit s-o vind... Asa ca sintem in continuare impreuna.
Membrii vechi stiu cum am avut grija de ea si cit am investit numai ca romanu' cind auzea ca e din Romania: "aaaaaaaaa.... pai domneeee...."
Uite si acum:
Zafire din 2001 ca a mea pe mobile.de
Am ales nr. de km intre 125k si 150k si media pretului celor 22 de vehicule disponiibile e 6900.
Nu adaug taxa de inmatriculare, pun doar 500e cheltuieli cu deplasarea si alte alea...
Ar trebui sa vind Zafira mea cu 7400 nu? Wink Hai, 7000...
Arunca o geana pe autovit atunci...

Si ca sa-l citez pe tiry213 "Cam din cauza asta se vand greu masinile"
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Am vandut acum putin timp un Ml 320 din 12/2000 cu ~12.000 Euro. Masina era a familiei din 06.2001 si avea 120.000 de km reali. Initial am pus anunt la 18.000E, apoi la 16.000, apoi la 14.000 in funtie si de restul anunturilor de pe net. Pretul de cumparare ... nesemnificativ.
Masina era intr-o stare buna, fara probleme, fara accident, insa tot a durat mult pana am vandut-o. Majoritatea celor "interesati" vroiau schimb cu bemweu dizal "recent adus" Smile
Am avut chiar si unul in genul celui intalnit de bertone Smile) "interesat" de masina.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Hai c-am readus la viata topicul asta: ce se mai intampla de nu se vand masini, s-au desteptat romanii asa de mult de fac economii, desi ma indoiesc, vad supermarketurile full, ori le e teama de spectrul somajului si nu mai acceseaza credite?
Chiar zilele trecute pe Money Channel se spunea ca vanzarile auto au scazut cu 60% , ramane de vazut ce se va intampla in urmatoarele luni.
Daca dam pe cauciucuri cu coca cola si varsam in interior un kil de esenta de parfum de la DERO, avem mai multe sanse? Mr. Green
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
G_S_C a scris: vad supermarketurile full


pai ? ce ai vrea .. sa murim de foame ca e criza ?


LE: uita-te pe la reprezentante, targuri sa faci o comparatie. Smile
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Se revine la normalitate, la specificul tarii si conditiilor in care traim. Pana acum se vindea si se cumpara mult, insa in mod artificial, nu pentru necesitati de consum cat pentru specula; valabil si la masini ca si la case si terenuri. Acum sper sa se termine cu smekeria si cu mismasurile. Cine are nevoie cumpara. Cine s-a dat rotund si si-a luat masina de 5 lei, desi avea doar vreo 3 si aia rupti de la gura, acuma si-o ia in bot. Si sincer eu ma bucur. Nu de raul lor, ci de situatie, poate asa va fi un exemplu si pentru altii, care au destula minte in cap, sa realizeze cum se traieste. Occidentalii nu sunt degeaba mai avuti, mai civilizati, mai bine, in general...Noi, romanasii, crezusem ca reinventam roata...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR