Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • violafinest

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eu detin o Astra GL 1,7 D din 94....ceea mai mare viteza care am prins-o cu ea e 125 km/h (nu red ca asta e viteza reala caci am jenti de 14 nu de 13 cum scrie in talon) eram singur in masina fara incarcatura, in talon scrie viteza maxima constructiva 153 km/h...pedala era la maxim, de ce numai urca? Sad

Cea mai mare viteza care am prins-o a fost de 200km/h cu un Peugeot 407 la iesire din Timisoara catre Arad. Iar cu cea mai mare viteza in care am stat in dreapta a fost de 230 km/h cu un Mercedes KLC Kompresor (am filmat) pe aceeasi sosea ca mai sus..
Skip ads

  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cu masina din semnatura 185 pe buc c-ta asta vara cand am mers la mare,mai mergea dar mi-a fost mila de ea Confused
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu sunt genul de erou care merge pe ideea push the pedal to the metal, insa stiti cum este ... fiecare vrea sa vada macar odata cat poate masinuta lui, macar asa de fantezie Embarassed

Personal, am reusit sa merg cu MIA mea, (Astra F C16NZ 8v), intre 155 si 160kmph pe ceas (jante stoc 13"), in linie dreapta, viteza a 5-a, singur in masina, cu vreo 25 de litri de combustibil, roata de rezerva si eu care mai am vreo 100kg Shocked Nu imi propusesem un test anume, insa s-a nimerit ...

Din pacate nu va pot oferii informatii in ceea ce priveste turatia, deoarece am varianta fara turometru pe bord. Rolling Eyes

Din cate am vazut, ptr acest model viteza maxima constructiva este de 165kmph dupa care iti taie electronic injectia. Avand in vedere faptul ca MIA mea, are ceva ani si peste 100.000km, consider ca ce poate inca ... dovedeste ca are inca destula "vana in ea" Cool

Ce parere aveti ? Este bine ... este rau ?

Cu respect,
Mircea !
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
180 si ceva - 190 km/h, pe E60, intre Cluj si Huedin. Totul stock, masina din semnatura. Probabil ar mai fi mers, daca nu m-as fi trezit pe contrasens intr-o curba FOARTE usoara la dreapta. De fapt aproape pe acostamentul de pe contrasens. Am avut noroc, pentru ca era singur pe drum, si ca am putut sa o redresez. A fost momentul in care m-am hotarat ca nu mai vreau sa ating viteza aia. Am vazut ce poate masina, acum m-am linistit.
Skip ads

  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Operabilus - intradevar nu este joaca, la aceea viteza nu ai nici cea mai mica sansa ... defapt sa fim realisti ... la orice viteza peste maxim 120kmph, controlul masini este teorie. Pana la urma conteaza viata noastra de care sa ne bucuram si nu este nimic misto sau cool sa ajungi carne tocata intre niste fiare, si sa mai ai "norocul" nici sa nu mori pe loc si sa te mai chinui cateva zile ... Doamne fereste ... macabra idee, insa din pacate tot mai des vedem astfel de evenimente pe drumurile de la noi, multi fiind eroi si ptr un moment de glorie personala in fata unor prieteni sfarsesc cum spuneam mai sus ...

Hristos a inviat, si prudenta mare dragi prieteni, viata este pe primul loc ! Wink

Cu respect,
Mircea !
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Depinde de unde te gasesti... in Nemtia te calca Trabanturile pe coada la 120... Embarassed
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
200 pe Buc - Pitesti. Motorina de la Petrom, masina din semnatura Razz
  • angel

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2005

  • Mesaj Privat
173 km/h pe A1, sensul Bucuresti - Pitesti (oarecum la deal). Invers (la vale) cred ca prinde mai mult, dar n-am gasit eu asa liber duminica seara ca sa am curaj sa incerc Very Happy
In limitare la a 4-a cu 5000 rpm - 150 km/h
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Revin... Putin peste 190km/h (cel putin in bord) pe DN2, intre Rm. Sarat si Buzau pe luuuuuuuunga linie dreapta. Cred ca e max posibil. Mai mult de atat nu a vrut. Batea si vantul din fata...... Rolling Eyes
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
livcro a scris:160 km/h..mai avea pedala dar s-a terminat portiunea dreapta de asfalt si am lasat-o balta...daca o sa ajung pe o atostreada o sa incerc mai mult,...oricum de la 145 in sus am cam fortat motorul si imi e mila de el; dar de dus ar mai fi dus


Update pe autostrada.Smile

  • Alexandru Vlad

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
am mers cu masina lu taicamio Opel Astra Caravan C16NZ cu 162 km/h.
Pe a mea nu am reusit sa o testez k nu am rovineta Embarassed
  • BiriV

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2006

  • Mesaj Privat
190km/h pe A1 Pitesti-Bucuresti cu Astra din semnatura
240km/h pe A1 in ambele sensuri Smile cu Volvo.
Cifrele sunt citite de pe ceasurile de bord, nu sariti ca nu-s viteze reale sau mai stiu ce Smile.
Skip ads

  • masca

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
210km/h pe A2 pe bord.. reala probabil e mai putin, cu masina din semnatura.
  • kodruc

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie:
  • Masina: Astra Z 14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2007

  • Mesaj Privat
[quote="gabib77"]Multumesc de observatie, dar eu am deschis subiectul sa raspunda numai cei cu Astre, in special cele cu motor ca la a mea Smile[/quote]






dak va uitati mai bene baiatul a zis sa raspunda numai cei cu astre de 2000cm diesel

sunt alte topicuri deschise pentru astre pe benzina(1.4l si 1.6l)
la fel si pentru cele diesel de 1.7.l

no offense Wink
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
ice01astra a scris:peste maxim 120kmph, controlul masini este teorie. !

Eu zic sa nu exageram. In masina mea, care este destul de mica, la 160 ma simt foarte safe, indiferent ca trebuie sa franez brusc, sa iau viraje sau alte lucruri. Masina mea nu este o exceptie. Orice opel sa zicem, dupa 2000 este capabil sa fie destul de safe la mai mult de 120kmph.
Trecand in alta discutie, o masina cu ampatamentul mare, eventual si mai inalta, la 200kmph te va face sa te plictisesti...
Ideea este ca cu cat masina este mai mica/mai veche cu atat da o senzatie de nesiguranta si lipsa de control.
Eu am mers maxim cu 200 pe DN1 si nu sunt mandru de asta. Sunt mandru ca am mers cu GT-ul cu aproape 100 in herastrau, in treapta 2 Twisted Evil
  • Rares

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
245 KM/h...pe autobahn

Mai mult de 245 nu merge Smile
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
cu Astra mea Y20DTH pe autostrada in FR (cu restrictie la 130) 195 km/h. De la 180 la 195 accelerarea aproape inexistenta. Am renuntat pentru ca am fost avertizat ca depasirea vitezei limita cu 50 km/h este caz penal si oricum curiozitatea mi-a fost satisfacuta. Cea mai mare viteza pe care am atins-o vreodata la volan 210 km/h cu cu un golf 4 1.9 TDI Generation (coupe) pe autobahn Munchen-Nurnberg


Ultima modificare facuta de calfianu la Sam 09 Jun, 2007 9:29 pm
  • devils

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Tg. Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2006

  • Mesaj Privat
livcro a scris:
livcro a scris:160 km/h..mai avea pedala dar s-a terminat portiunea dreapta de asfalt si am lasat-o balta...daca o sa ajung pe o atostreada o sa incerc mai mult,...oricum de la 145 in sus am cam fortat motorul si imi e mila de el; dar de dus ar mai fi dus


Update pe autostrada.Smile



cam rece motorul sa il fortezi asa ... !
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@devils...Nu era termostatul bun, asa statea tot timpul. Acum l-am dublat cu unul de Dacia si e ok...am 88-89 grade indiferent de viteza.
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Top speed pentru Rekordul meu 160 Km./H. Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR