Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • HAK

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2008

  • Mesaj Privat
SALUT PRIETENI!

SINT NOU PE ACEST FORUM SI IN ACELASI TIMP NOU POSESOR DE OPEL CU CARE AM PROBLEME CU TELECOMANDA DE LA INCHIDEREA CENTRALIZATA DIAGNOSTICATA DE MINE CA AVIND DEFECT QUARTUL DIN OSCILATOR.PROBLEMA ESTE CA NU CUNOSC FRECVENTA QUARTULUI(INDESCIFRABIL)SI AS DORI SA ROG POSESORII DE OPEL VECTRA B AN 1996 SA MA AJUTE IN AFLAREA FRECVENTEI SCRISE PE QUART SAU A CODULUI,EVENTUAL POATE ARE CINEVA O TELECOMANDA CARE II PRISOSESTE SAU DETINE O SCHEMA A TELECOMENZII I-AS FI RECUNOSCATOR PENTRU AJUTOR.
PENTRU CEI INTERESATI IN A MA AJUTA AM SA POSTEZ SI NISTE FOTOGRAFII DE O CALITATE PROASTA DAR CARE AJUTA NECUNOSCATORII SA INDENTIFICE QUARTUL IN MONTAJ(IN FOTOGRAFIE ESTE INCERCUIT).

VA MULTUMESC ANTICIPAT SI ASTEPT URGENT POSTARI SI MESAJE DE LA PRIETENI.





Skip ads

  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Chiar nu se poate citi ce scrie pe el?
  • misu_imv75

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: craiova
  • Masina: Vectra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Telecomanda din poza nu cred ca este originala opel, asa ca te costa mai ieftin sa cumperi o alarma noua ( cu 2 telecomenzi) si sa o cuplezi direct la firele vechii alarme , este cam 1/2 ore de munca si 70 ron alarma
  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Telecomanda este intradevar aftermarket, dar functioneaza pe frecventa originala a inchiderii centralizate.
Vezi ca sunt pe Ebay la vanzare.
Skip ads

  • HAK

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca va inselati.Este tel. originala si oricum eu am rugat pe cineva care are ceva asemanator sa imi procure doar ce scrie pe quart,sau care are una care nu ii trebuie.De restul ma ocup eu.Si ca sa ii raspund lui smsorinxp,da chiar nu se distinge nimic.Probabil ca sa mai chinuit cineva cu ea in Germania.
  • 09mihai

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
si eu am tot 2x telecomanda la fel. am pus baterii noi in ele, le programez si dupa catva timp nu mai fac contact. apas pe buton si nu se aprinde lumina. scot bateria si o bag, si apas pe buton si mere se aprinde beculetu, dar tra sa o programez si iar merge un timp si iar nu se aprind becurile cand apas pe buton. mentionez ca bateriile sint noi
  • HAK

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc de interes,dar la mine este vorba despre altfel de manifestare,am numai o telecomanda si ledurile se aprind la actionarea tastei insa nu emite nimic si asta pt.ca dupa cum am mai spus are quartul def.
09mihai te rog daca ai doua telecomenzi sa imi spui si mie ce scrie pe quart.In desenele de mai inainte am aratat locul in care este quartul.
Telecomanda se desface usor,actionind cu o lama de cutit asupra zonei de impreunare a celor doua capace,capacul cu tastele pe el se desface f. usor,insa atentie daca vrei sa detasezi electronica de capacul inferior pt.ca este prinsa de capac prin intermediul contactelor bateriei de care se detaseaza doar dezlipind cele doua contacte de pe placa.
  • 09mihai

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
uite pozele de la telecomanda mea




Skip ads

  • HAK

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pt.postari insa din foto nu reusesc sa descifrez ce scrie pe quart.Te rog din nou sa te uiti pr quart si poate cu ajutorul unei lupe poti descifra tot ce este sub vopsea.ce am putut eu descifra din poza este in partea superioara ISN(sau H)iar dedesupt R3 si apoi nu ai disting nimic.Asadar te mai rog odata sa te uiti tu poate reusesti sa descifrezi ce scrie dupa R3 si daca tot o desfaci am sa spun ca e posibil din foto sa fi descoperit problema ta la tel. si anume lipitura rece pe borna plus a bateriei.

Refa lipitura si sper sa nu mai ai probleme.
  • cipylan

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Galati
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am citit tot pe un forum ca poate sa fie o eroare din receptor si ca daca bagi cheia in contact, apoi tii butonul inchis apasat, pui contactul si tot cu butonul apasat iei contactul scoti apoi cheia din contactul masinii si incearca sa vezi daca merge. Am citit si eu intamplator, nu stiu daca merge. Exclamation Question Rolling Eyes
Mai cauta si tu pe google, poate gasesti ceva si de la alte masini, nu se stie. Succes!
  • 09mihai

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
mam uitat pe cealalta telecomanda si scrie: s+m r36l 8m asupra "m" nu sintsigur ca ii sub vopsea
  • voyageros

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003 Y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2008

  • Mesaj Privat
eu am alta problema la telecomanda...in carcasa ei originala deschiderea masinii e o loterie, ba merge ba nu merge. Apas butoanele (deschis/inchis) dar nu se intampla nimic sau ma trezesc ca merge perfect ca la o doua folosire sa nu mai mearga. Daca scot circuitul din carcasa si apas butoanele merge perfect si de la distanta foarte mare, la montarea inapoi in carcasa dupa cum spuneam functionarea e aleatorie
Skip ads

  • 09mihai

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
probabil nu face bine contact bateria, incearca cu un lipit
  • voyageros

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003 Y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2008

  • Mesaj Privat
chiar bateria era de vina dar nu a trebuit sa lipesc ci pur si simplu sa ridic acea "limba" care fac contact in partea inferioara. Acum merge brici.
  • nitrouxm

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eu am probleme cred ca tot din telecomanda ............nu se inchide masina din ea numai cand are toane dar de deshis merge tot timpul........ce poate fi ?
pe quartzul meu scrie " s+m r2632 kb h3" dar parerea mea e ca fiecare telecomanda emite pe frecventa ei ca alfel s-ar deshide oricare.....sper sa nu gresesc Smile
  • bada
  • *
  • 7 mesaje
  • din 28 Aug 2008
  • Astra 2003 y20dth
  • Satu Mare
  • bada

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
nu se inchide masina din ea numai cand are toane dar de deshis merge tot timpul........ce poate fi ?
ori ai lipitura rece sau murdar contactul de la inchidere
  • HAK

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut din nou prieteni!Imi cer scuze ca nu am raspuns celor ce au incercat sa ma ajute,insa am fost plecat ceva timp si nu am mai intrat pe net decat strict sa vb.cu familia si pt.caintre timp am vandut masina asa cum era urmand ca noul proprietar sa se ocupe de problema ridicata in postul meu,asa ca mai multumesc inca o data celor ce au incercat sa ma ajute si anunt acest post inchis.Totusi pt.cei care vor mai intalni aceasta problema am sa scriu in acest ultim post ce am mai facut cu tel.cu toate ca nu am ajuns la o finalitate ma gandesc ca poate aceasta informatie sa fie utila cuiva in viitor,am sa spun ca am verificat quartul la un prieten si am aflat ca quartul era ok,problema era ca in tel.nu facea nimic,deci tel.nu emitea cu quartul montat,dar daca era montat prin intermediul a 2 fire in alta zona decat unde era locul lui in montaj(vezi foto)telecomanda funtiona la modul ca emitea (am verificat asta pe un aparat de verificat telecomenzi,cnstruit regie proprie,sau mai bine spus un alt aparat modificat,un aparat de vegheat bebelusi care mi-a fost util cand aveam copii mici si caruia i-am adaptat pe intrarea amplifului un tranzistor cu rol de preamplificator,in baza cu o dioda receptoare in IR,dar la care functionand si parta e emisie-receptie wireless avea proprietatea de a raspunde si la telecomenzile auto.)insa cred ca pe o freqventa aiurea si deci nu funtiona inchiderea decat cu cheia,intre timp am avut o oferta foarte buna pt.ea si am dat-o,dat fiind faptul ca urma sa plec afara,dar am sa merg din nou in Germania si sper sa aduc din nou una,poate mai tanara si fara probleme.
Ozi buna tuturor!
  • izabel

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 1997 x16xl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2010

  • Mesaj Privat
ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie am o singura telecomanda pt centralizata de la o vectra b x16xel,modelul bosch rk 129 433.92mhz si as mai dori una sa cumpar una si sa stiu cum poate fii programata sa mearga la modulul de la masina mea multam
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR