Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • marius-anton

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Question am achizitionat un opel vectra b2 2000 edition si vreau sa o inscriu si eu ca toti ceilalti si nu stiu ce euro este de pe forum am tot citit ba ca este euro 2 ba ca este euro 3 repet motorul este y16 xe benzina 1,6 16 valve le multumesc ptr cei care o sami raspunda
Skip ads

  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Euro 2
s-a mai discutat aici tot ce te intereseaza pe tine. Banuiesc ca se poate inchide. Wink
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
s-a mai spus.. cauta mai bine

x = euro 2
y = euro 3
z = euro 4


ramane de vazut daca rar-ul romanesc este de aceeasi parere.


LE: la noi exista o alta "incadrare".. oricum daca este euro 2 din 2000 te cam usuca de bani. mai multe detalii in link-ul dat de electronistul.
  • marius-anton

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
da ma costa vreo 1600 de euroi daca iese euro2 spper sa iasa 3 ma incurajez singur ce sa fac
Skip ads

  • Dorin.Opel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
vezi si aici https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=34740
  • outkastm

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cel mai bine sa te duci la RAR cu datele masinii si sa faci o cerere de consultanta privind norma euro. Cost aprox. 30 RON si in 2 zile afli exact ce norma euro are.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Nu exista Y16XE.
  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
florinike a scris:Nu exista Y16XE.

Salut,
Exista motoare Y16XE montate pe Vectra B. Din pacate au fost omologate in De ca fiind D4 (norma germana) care nu este recunoscuta in UE, ca fiind norma euro!
Singura varianta oficiala de a afla cum o incadreaza cei de la RAR este sa faci cerere de consultanta catre RAR si vei stii cu siguranta norma de poluare.
Sa stii ca RAR nu incadreaza masinile dupa cum se simt mecanicii in aceea zi sau dupa "puterea de cumparare" Exista documente care atesta cum a fost omologata masina in tara de origine si daca masina de ex a fost omologata in De ca fiind D4 poate fi omologata in seria de masini care sunt incadrate euro 3 sau euro 2
Sunt cazuri cand autoturismul a fost incadrat euro 4 pt ca repet omologarea in tara de origine s-a facut ca fiind euro 4, chiar daca in brief apare doar D4.
In unele briefuri apare doar norma De (D3 sau D4) iar altele au fost omologate ca fiind D4 si Euro 3. Explicatia data de autoritatile din De a fost ca autoturismul a fost omologat doar pt a fi comercializat in De si atunci apare in Brief doar norma D4, iar daca a fost omologat si pt a fi exportat apare D4 si euro 3 norma UE
La masinile de ultima generatie nu mai apare norma De ci doar norma Ue adica scrie clar daca este euro 3 sau euro 4.
Concluzia este ca 2 masini identice cu aceeasi motorizare si acelasi an de fabricatie, pot avea omologari diferite, desi teoretic au aceeasi clasa de poluare. Sper ca am fost destul de explicit!
Cu bine si bafta sa-ti incadreze masina euro 3 Very Happy
Skip ads

  • marius-anton

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
chestia e ca actele le-am facut printr-o firma si lam rugat pe domnul de acolo sa intrebe pe inginerii de acolo ca ei se cunosc si mia spus ca e Euro3 ptr ca am co2-ul specificat in brieful mic daca nu-l aveam era euro2 cine sai mai inteleaga si pe astia de la rar
  • marius-anton

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
acum oi vedea ce voi face pe 19 luna asta cand am rar-ul oricum multumesc pentru incurajare
  • Dorin.Opel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
vedeti si aici http://www.rarom.ro/cs-uploads/Liste_euro3.pdf o lista a RAR-ului cu motorizarile Euro3
  • marius-anton

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am facut rar-ul euro 2 fara drept de apel cred ca va trebui sa o inmatriculez in bulgaria sau sa o vand in cel mai rau caz
Skip ads

  • farkas_jozsef

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am un Vectra B din 1999 decembrie cu motor 1.6 16valve Y16XE Si la Rar a iesit Euro2 Sad Desi la neamt era D4, si uni zic ca daca codul motor incepe cu Y atunci este Euro3, sunt doar povesti. In 2008 am platit 1622 euro inscriere
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
farkas, y-ul din codul motorului spune ca motorul corespunde normei euro 3. Insa in stabilirea normei mai sunt si alti factori, cum ar fi
- omologarea initiala a masinii (opel, de exemplu, a produs motoare care sa corespunda unei anumite norme inainte ca acea norma sa intre in vigoare)
- procentul de reciclabilitate al masinii
etc
Z16SE, de exemplu, unele au fost recunoscute de RAR ca euro3, altele, ca euro 4.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
jE a scris:farkas, y-ul din codul motorului spune ca motorul corespunde normei euro 3. Insa in stabilirea normei mai sunt si alti factori, cum ar fi
- omologarea initiala a masinii (opel, de exemplu, a produs motoare care sa corespunda unei anumite norme inainte ca acea norma sa intre in vigoare)

jE, nu e asa. Y16XE produs inainte de luna iunie-iulie 2000 e sigur E2. Puteti cere cu VIN-ul masinii un Konformitätsbescheinigung de la fabrica Opel. Raspunsul va fi ca masina a fost produsa si e E2.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai eu ce am zis?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
jE, exprimarea ta a fost cam nefericita sau mintea mea prea incalcita. Very Happy
Eu am inteles din postul tau ca toate Y16XE sunt Euro 3 insa au aparut prea devreme, inainte de a se intra in vigoare norma de poluare E3 si de aceea ies E2.
Cele inainte de iunie/iulie 2010 sunt omologate de RAR ca E2 pentru ca asta sunt(lucru confirmat si de fabrica Opel).
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La noi Y16XE iese ori E2 ori E4, cel putin pe DB. Am vazut de UK ce era 99 si in acte 2000 si a iesit E4, iar de DE din 2000 si acte si ea ce a iesit E2
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Am vazut de UK ce era 99 si in acte 2000 si a iesit E4

Iti vine sa pui mana pe ciocan si sa le darami sandramaua. Very Happy
O cauza ar putea fi ca a fost trecuta pe CI de UK ca E4 si fiind vorba de un organism national, RAR-ul a trebuit sa o recunoasca asa. Alte idei n-am.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca e dupa cum se cunosc cei de la RAR cu cel ce aduce masina si $.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR