Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat

Skip ads

  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Da, se foloseste, pe langa inca o gramada de alti aditivi.
Io nu cumpar mezeluri by default. Desi nici carnea macra din macelarii nu e sigura, fiind injectata cu diverse pt. prelungirea termenului de valabilitate.

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Si inca de foarte mult timp.
Am renuntat sa mananc mezeluri si carne din comert cat pot de mult.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Principalul castig al micilor abatoare/fabrici de mezeluri ce nu au un contract cu supermagazine e adus prin injectarea in carne a apei cu sare, implicit greutate suplimentara. Nu suna asa grav.
Problema vine chiar de la marile abatoare/fabrici de mezeluri, ce pe langa apa cu sare injecteaza/adauga si alte minunatii. Deh, au chimisti priceputi.

Dar, pana la urma trebuie sa moara omul din ceva, de la tigari nu, de la cafea nu, de la viata agitata nu, barim sa fie de la mancare. Stiti, e o vorba, "suntem ceea ce mancam".
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Si faza ca un expert nu-si poate da seama.NU sunt expert dar pot sa-mi dau seama.Deoarece stiu cum ar trebui sa se rupa o bucata de carne macra,si vad diferenta in cum se rupa carnea aceasta.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Va salut. Am taiat si transat(nu singur, sa nu ma intelegeti gresit), diferite animale la viata mea, porc-miel-gaina-vitel-caprioara-iepure si multe. Stiu destul de bine si voi dealtfel, cum era carnea de la aceste animale, stiind sa facem diferenta intre o carne de vita si una de porc. Acum, trec prin marile supermarketuri si ma uit prin aceste rafturi atat cu mezeluri, cat si de carne. Sunt practic PICTATE, asa de bine arata. Stiu de la parinti-bunici ca se facea pastrama NUMAI din carne de oaie. Acum vad prin acestea magazine, pastrama de porc, pastrama de pui, pastrama de curcan. Fel si fel de tampenii. Pana si micii acum sunt cu hartie igienica. Asta este...ne-o facem cu mana noastra. In acest fel nu mai este tras nimeni la raspundere pentru genocid.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
azi m-am uitat atent la sunca de praga, poti sa-ti dai seama ca e facuta din bucatele ,desigur mai sunt si alte sortimente care in sectiune au tot felul de forme care nu sunt tocmai naturale .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR