Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • redovidiu

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am nevoie de un sfat!....de pe undeva din Octombrie anul trecut, am observat ca atunci cand virez stanga cursa aproape completa, se aude un "trosc" undeva in dreapta fata, in dreptul amortizorului...chestia asta a tinut toata iarna, iar acum, odata cu cele 2 zile calduroase m-am hotarat sa vad despre ce e vorba. Am tinut mana pe capatul amortizorului (sub capota, pe flansa neagra de pe contraaripa), in timp ce altcineva rotea volanul. Se simte ca se roteste uniform amortizorul, pana cand ajunge aproape de capatul cursei, cand se simte ca se blocheaza. Flansa de care vorbeam da sa se roteasca, moment in care scapa ceeace se blocheaza, rezultand zgomotul respectiv. Chestia asta se repeta de 2-3 ori pana la capatul cursei.
Am banuit ca este ceva neuns, si am folosit un spray WD-40 si cu ajutorul tijei speciale a acestuia, am dat cateva"puf-uri" sub flansa aceea neagra, tija de la spray intrand perfect sub ea. Asta s-a intamplat vineri, zgomotul disparand pana astazi, cand, racindu-se vremea(banuiesc eu) a reaparut.
Intrebarea este: ce trebuie sa schimb? Rulmentul din capatul amortizorului sau flansa aceea de cauciuc? Intreb asta deoarece in momentul cand desfac amortizorul, vreau sa-l si pun la loc.
....Multumiri anticipate!....
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
schimba flasa si rulment. tot dai jos. sunt oricum foarte ieftine. vezi cu ocatia asta si in ce stare e amortizorul. toate bune.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Revin si iti spun ca cele doua piese costa cam 120 de lei. Hai ca e ieftin. Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR