Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • livium1966

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Vectra, X16SZ, benzina, 1.6, '94 - "DA IN NAS". Nu stiu ce sa mai fac. Schimbat bujii. Nici un cod de eroare. Solutii??
Skip ads

  • vladonero

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2004

  • Mesaj Privat
De cand nu ai mai schimbat filtrele? Poate ai pus benzina proasta!!!
  • livium1966

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2005

  • Mesaj Privat
vladonero a scris:De cand nu ai mai schimbat filtrele? Poate ai pus benzina proasta!!!

Asa imi face de cind am luat-o. nu am reusit sa depistez ce are . poate acum cu ajutorul vostru. Despre ce filtre e vorba? De benzina? L-am cumparat si o sa-l montez cind nu o sa mai ninga.
  • sbirlut

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2005

  • Mesaj Privat
controleza si fisele, debitmnetrul de aer sau IAC-ul ...asta dupa ce schimbi filtrele (aer si benzina/motorina)
Skip ads

  • livium1966

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2005

  • Mesaj Privat
sbirlut a scris:controleza si fisele, debitmnetrul de aer sau IAC-ul ...asta dupa ce schimbi filtrele (aer si benzina/motorina)

Cum recunosc debitmetrul de aer si IAC-ul si cum pot sa le verific. Fisele de bujii par bune- nu prezinta crapaturi la indoire. Multumesc.
  • Dac

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Fisele ar putea fi o buna cauza, mai ales daca da rateuri.
Fisele le verifici cu un ohmetru: parca stiam ca trebuie sa aiba <=4Kohmi, pana in 7kohmi inca 'se accepta'.

IAC - regleaza relanti-ul, necesita verificare/curatare in cazul in care nu e stabil relanti-ul; s-ar putea sa aiba si el influenta la problema ta. nu stiu exact unde se afla pe motorul tau, dar e pe corpul de injectie, cauta pe forum dupa IAC si o sa gasesti mai multe informatii si poze cu el. Daca e defect cred ca s-ar inregistra eroare.

verifica pompa de benzina si filtrul de benzina: debit tur 1.4l /1 minut si zicea cineva presiunea - pe tur 0.7-0.8 si <0.3 bar pe retur.
  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
verificarea fiselor nu e completa doar cu ohmmetrul, rezistenta de izolatie se verifica cu tensiuni foarte mari. la ohmmetru poate sa iasa bine si ele totusi sa aiba probleme, asa ca cel mai bine e sa incerci unele de care stii sigur ca sunt bune, de pe la vreun prieten...
  • MadCow

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z20LEH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2004

  • Mesaj Privat
sbirlut a scris:controleza si fisele, debitmnetrul de aer sau IAC-ul ...asta dupa ce schimbi filtrele (aer si benzina/motorina)

Vectra din 94 nu are debitmetru de aer, deci ipoteza asta cade Laughing mai raman celelalte Crying or Very sad Wink
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
cam vechi postul, dar cum ai rezolvat problema?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR