Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • gabrielsson

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Sunt un nou membru si am o problema mareee! Masina mea este din `98 si are frane posterioare cu discuri. Cum spuneam si in titlu, mi se blocheaza frana pe dreapta spate in conditiile in care tragi frana de mana. Partea cea mai ciudata este ca am domontat odata roata sa vad ce s-a intamplat. Am constatat ca discul este usor descentrat si are joc, ceea ce face ca placutele de frana sa se blocheze pe disc. Mentionez ca un mecanic prieten ma avertizat ca aceasta este o "boala " din nastere la acest tip de masini. Sad
Astept sugestii. Va multumesc.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
s-ar putea ca numai dreapta sa tina . Trage frana de mana,ridica stanga pe cric si invarte de roata.Daca se invarte atunci trebuie reglata (daca mai ai ce).
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
jocul ala cred ca dispare cand pui roata la loc si strangi prezoanele, totusi ar trebui sa ai si un surub de fixare al discului de frana, la tine s-ar putea sa nu fie strans. daca ti se blocheaza numai cand tragi frana de mana, atunci este posibil sa ai o problema cu cablul franei de mana, daca placutele raman blocate la orice frana atunci trebuie sa cureti suportul etrierului, mai exact canturile prin care culiseaza placutele de frana operatiunea asta iti recomand s-o faci in oricare dintre cazuri. te poti inspira de aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=6298 dar tii cont ca acolo totul se refera la rotile din fata.
  • gabrielsson

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutari si multumiri celor care mi-au raspuns.
Azi am vrut sa vad ce s-a intimplat.Si s-au intimplat.
1. Cind trag frana de mina, etrierul de pe dreapta spate ramane putin blocat (nu revine complet)
2. Etrierul din stanga,chiar daca este actionat, nu franeaza.
3. Se pare ca si cablul franei de mana ar trebui sostituit (burdufurile de protectie lipsesc)
4. Ambele etriere se misca putin din cele 2 suruburi.
Concluzie: Trebuie inlocuit cablul de frana si foarte probabil cele 2 etriere.
Intrebare.Intrebare incuietoare: exista cineva care repara etriere?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR