Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
M-ar interesa intr-un viitor apropiat unul din modele vectra / astra varianta opc 2.8T respectiv 2.0T. Ce parere aveti despre o asemenea masina SH ? Credeti ca ar merita 18-19 mii de E o masina cu 2 ani vechime fata de 28500E (-1500E oferta) cat costa de noua ?
Are cineva date, macar informative legate de consum ? Stiu ca nu e un lucru important la o masina sport (sau cu tendinte sport), dar eram curios.
Sistemul IDS+ (la opc si restul) coboara efectiv garda masinii chiar si atunci cand stationeaza, sau doar in mers ?
E adevarat ca la modelele Opc materialele folosite sunt mai de calitate ?
ps: la opel (modelele noi), in echipare cd30mp3 si comenzi volan, atunci cand se renunta la casetofonul stoc si se adauna un altul aftermarket (pioneer, alpime ... etc) cu adaptor pt comenzi volan ce se pierde ? ce functii din controlul computerului de bord se pierd ?
Multumesc
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
aceeasi situatie https://www.clubopel.com/vie...2221&start=40
cumsum la astra opc aprox 17 in orash 10 afara
cd aftermarket se instaleaza cu masca 2in1 iara cb merge cu butoanele de pe volan


btw: ma bucur ca mai e careva ca mine Embarassed
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Am dat search da mi-a gasit ceva cu tigra opc ... total irelevant pt ce vreau eu.
Eu oricum sunt 60% spre vectra si 40% spre astra, pentru ca m-au innebunit masinile cu trapa Sad
Am intrebat de casetofon pentru ca imi spusese cineva ca se pierd niste setari de genu: ora si data ...
Si eu ma bucur ca e cineva interesat de acelasi tip de masina
ps: eu initial ma gandisem la seria 3 (modelul precedent) 325-320 (2005) dar e mult prea scump si e mult prea plin bucurestiul de bmw-uri.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
primesc sfaturi de 320d 2006, bertone turbo .. sau sa raman doar cu vectra
daca te incalzeste cu ceva am 5-6 id-uri de mess cu baieti cu opc din ro
Skip ads

  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Personal am o astra g 1.6 din 2005 cu optiuni de bun simt, dar nimic extraordinar. Am bagat multi bani in ea, dar parca as vrea ceva mai nou.
Bertone arata super, poate chiar mai bine decat opc, dar nu as vrea o masina mai veche decat cea pe care o am acum.
Vreau o masina sport, la un pret acceptabil, iar opc mi se pare varianta cea mai ok. O vectra normala ar suferi modificari multe si costisitoare pentru a arata la fel de bine ca un opc, iar performantele nu ar fi nici macar apropiate.
  • alex.breaz

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2008 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Despre consum la Vectra OPC vreau sa spun ca este unul ok pentru un motor de 2.8 V6 turbo. Am fost plecat in concediu pana in Grecia si consumul mediu a fost 10%. Asta la un stil de condus normal (asta nu inseamna ca nu am mers cu 250km/h sau sa merg constant cu 180-200). Cred insa ca atunci cand mergi turbat cu ea nu are sens sa te uiti la consum, probabil ca sare de 20%.
Despte IDS+ : nu cred ca coboara garda masini sau cel putin nu am remarcat. Oricum este vorba de sistemul CDC care controleaza amortizoarele.
In rest pot sa-ti spun ca suspensia este un pic cam rigida pentru drumurile din romania, sistemul de navigatie nu are hartiile prea detaliate (sau cel putin grecia nu o prea stie). De calitatea materialelor folosite nu stiu ce sa-ti spun, masina mea are doar 8000km si in alte vectre nu am fost ca sa pot compora.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos de informatii. Pentru ce vreau eu, o suspensie rigida nu e o problema, iar un consum de 10% pentru motorul ei mi se pare super ok.
Am in familie o mazda cx7 2.3 260 de cai cu care am mers destul in ultima vreme. Are 16.5% pe cb in oras, iar maximul scos afara a fost de 13%, dar recunosc ca a fost unpic chinuita desi nu s-a depasit viteza de 190km/h.
Personal un consum de 16-17% mi se pare super ok, tinand cont ca la actuala masina cu motor de 1.6 am ~11-12%.

Era sa uit. La vectra opc e standard optiunea de scaune electrice ? parca asa am vazut pe opeldibas, desi la cat de informati sunt aia ...
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
nu e nici o diferenta de calitate a materialelor intre orice opc , gtc sau tt , aduse din Germania . Tot ce e pt Romania se vede la plastic !
2.8 e altceva fata de 2.0 turbo .
ids nu coboara suspenisa ci doar o intareste
nu-ti lua cd 30 ca e sarac bordul , ia-ti 70 sau 90 navi
orice opc sh e alergat . acu depinde de noroc
Skip ads

  • B-30-ADU

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca vrei sa vezi un astra opc ma poti cauta si dai intr-o zi o fuga pana la mine la birou (piata Muncii) si poti vedea astra opc a sefului meu Very Happy...tel meu 0722.712.706
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Pai am zis de cd30 pt ca asta l-am vazut pe majoritatea vectrelor opc de pe net. Oricum, in caz ca as lua o asemenea masina ar fi schimbat, deci nu ar reprezenta o problema.
Partea nasoala e exact de ce zice bertone ... cat de bine se prezinta masinile. Ciudat e ca tot ce am vazut la vanzare avea ~25.000 de km.

@B-30-ADU merci de invitatie Smile
  • alex.breaz

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2008 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Scaune electrice nu sunt standard la Vectra OPC. Daca bine imi aduc aminte scaunele de piele integral sunt si electrice dar fara functie de memorie.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Bertone are Trapa Very Happy
In alte ordine de idei, Vectra OPC este o masina mare, greoaie un pic fara pretentii de sportiva cu adevarat, tot ce vei putea face e sa o calci pe drum drept, in curbe se va simti greutatea.
Calitatea materialelor e la fel, iar despre alergat, e adevarat.....cine isi ia un OPC si il tine 1-2 ani fi sigur ca a omorat-o.
Cat despre Astra, nu prea am o parere buna, este doar un H cu scaune schimbate, jante mai mari si fantasticul motor de 240 de cai. Restul sunt optionale si le gasesti pe cel putin jumatate din masinile de la noi.

Bafta in alegerea luata....
Skip ads

  • alex.breaz

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2008 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
are florinike dreptate in ceea ce priveste stabilitatea Vectrei OPC pe curbe. Depinde ce iti doresti, eu nu vreau sa ma dau pe circuit sau sa fac curse in VTM sau CNR cu ea Very Happy
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Stai linistit ca si Bertonele are aceeasi problema, nush de ce dar ma simteam mai bine pe curbe cu vechiul G fata decat cu asta, bine, o fi si faza ca acum intru cu cel putin de 2 ori viteza fata de dinainte dar se simte. Masina am luat-o de la un tip care dupa si-a luat o Toyota Celica. Eu avand peste 250 CP si motor turbo era clar ca il "papam" pe linii drepte, efectiv ma jucam cu el, dar cand a inceput sa faca slalom cu greu ma tineam de el.
Ideea este cum i-am mai zis-o si lui Claudiu (djKLA) OPC este o masina care costa multa, face putin si se vinde pe si mai putin. Asa ca daca vrei masina "de fite" ia-o insa risti sa nu poti sa o mai vinzi cu nici macar 2/3 din pretul cu care ai luat-o.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Eu sunt multumit de cum se "tine" in curbe astra mea actuala. cu cauciucuri 215.40 si arcuri -40 imi pare destul de stabila. Din pacate nu am mers cu nici o vectra foarte perfomanta ca sa fac o comparatie.
Personal m-ar multumi si o vectra cu motor 2.0 si 170 de cai sau cat are, insa intervine problema aspectului exterior si interior. Cu 15 mii poate gasesti o vectra 2.0T, dar banii dati pe un kit exterior, jante, suspensie + alta gadget-uri ar duce spre pretul unui Opc si atunci nu imi mai pare rentabil.
Voi cand spuneti ca sunt alergate Opc-urile la ce va referiti ? Banuiesc ca a merge cu 200+ cu un opc cand ai posibilitatea si plecatul de pe loc mai tare nu ar distruge masina in 2 ani.

@florinike ... sa sti ca in mare sunt de acord cu ce spui tu, insa nu vad o alta masina cu aspect frumos si performanta acceptabile la pretul asta. Bineintele dupa 2005 an de fabricatie ...
M-am interesat si de hyundai coupe nou, care vine suficient dotat standard (piele clima trapa ... etc), dar care are motorul de 2.0 143 de cai si duce undeva la 26.000 Euro noua in leasing pe 3 ani =)) ceea ce mi se pare inacceptabil.
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
uita de hyundai. 143 de cp sunt putini ptr cat platesti, ca vad ca te intereseaza puterea.
  • corsa1.2tw

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Lasa-ma cu Loganu` tau ... Smile
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
alergate din pct meu de vedere , inseamna liniute si neantretinere corespunzatoare
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Decat hyundai mai bine iei Sandero si nu glumesc.
Cand zic alergate ma refer alergate: forja in fiecare treapta de viteza, liniute, etc. mers cu 200+ nu prea ai unde, mai ales ca la viteza aia de-abia respira motorul.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
daca un astra opc facut in 2006 se vinde cu 20miikm inseamna 10mii/an
daca un bertone in 2008 are deja peste 100miikm insemana 15mii/an
cum de opc este alergat si bertoanele nu sunt ?

evident aceeasi motorizare 2.0T
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR