Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • andreimatei

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua ,v-as ruga daca imi puteti acorda un sfat in urmatoarea situatie:in urma cu cateva zile am achizitionat un Astra y20dth,an 2000.De la inceput am observat ca practic inchiderea centralizata merge oarecum "greoi",in sensul ca trebuie sa apas de cateva ori pe unul din cele doua butoane ale cheii pentru ca inchiderea centralizata sa raspunda comenzii.Dar fiind ocupat cu celelalte probleme ale masinii(schimb ulei,filtre,ceva bucsaraie,pivoti)nu i-am acordat atentie.Problema este ca acum m-am trezit in fata faptului implinit,si anume ca inchiderea centralizata nu mai functioneaza deloc ,si nici manual nu merge deschisa,fapt constatat ulterior deoarece ambele butucuri sunt defecte.Acum nu stiu ce sa fac,masina ramanand inchisa,solutia pe care eu am gasit-o ar fi spargerea gemuletului mic unei usi din cele din spate.Daca nu aveti alta idee v-as intreba informativ si care ar fi pretul acelui geam.MUltumesc.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Schimba bateria, mai intii o masori ca sa fii sigur ca este ea. Ca sa scapi de sincronizare pune in parelel cu ea un condensator de 100uF si te misti repede la inlocuire. Fii atent ca la resincronizare trebuie sa fii cu cheia in contact !
  • andreimatei

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
MUltumesc frumos de sfat.Bateria i-am schimbat-o oricum preventiv,problema este ca eu nu mai am acces in masina,practic a ramas in fata blocului.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vezi daca face contact uSW din telecomanda, desfa de pune un aparat de masura si apasa....
Restul aici https://www.clubopel.com/vie...ight=sincronizare
Voi uni mai tirziu subiectele.
Skip ads

  • andreimatei

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Datorita faptului ca,cunostintele mele sunt practic nule in acest domeniu,indraznesc in a cere ajutorul unui coleg de pe forum (contra cost bineinteles) pentru a ma ajuta in solutionarea acestei probleme.Nu vreau sa jignesc pe nimeni,nu consider acest forum un service virtual,dar efectiv nu prea am alte alternative.Multumesc inca o data.
  • 09mihai

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
si portbagaju mere?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
De ce nu descui portbagajul cu cheia?Un copil de 7-8 ani intra usor prin cotiera banchetei,deschizand prin interior,sau lasand o parte din bancheta,ca sa intri tu.
  • 09mihai

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
asta ma gandeam si eu, astept sa ne zici daca ai reusit
  • andreimatei

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Din pacate atat butucul usii cat si cel al portbagajului sunt stricate(in usa cheia se invarte in gol,in butucul portbagajului cheia este blocata).De aici si dilema mea,as fi sperat sa exista alta cale in afara de cea de a sparge un geam.
  • isorin394

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am fix aceeasi problema. Am ramas cu masina inchisa si yala stricata...
Care a fost solutia de salvare ? Spartul geamului ?
Se poate gauri yala ca la apartament ?

Thanks,
Sorin.
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mie imi zicea tipul care a montat centralizarea ca el poate cu un liniar bagat pe langa geam sa imi deschida usa. Nu l-am pus la incercare dar tind sa il cred. Un asemenea individ te-ar putea ajuta si pe tine.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Scriu asta pt cei care or sa se trezeasca in aceiasi situatie in care am fost(sunt) si eu.

In vara am fost plecat cu niste prieteni in grecia care n-au avut pic de respect pt masina mea.In sensul ca tot ce trebuia inchis la ea trebuia musai sa se faca prin trantire(portbagaj),izbire(portiere;noroc ca am numa 2) cu toate ca am rugat-o de nenumarate ori sa nu mai faca acest lucru(de prietena prietenului e vb aici).Asa ca din respect fata de prietenul meu am inghitit in sec si am preferat sa nu o fac in fel si chip.Povestea e mai lunga dar ca sa o scurtez...ideea e ca atunci cand m-am intors porbagajul deja nu mai functiona corect.Nu se inchidea din cheie(cu toate ca portierele functionau)si eram disperat pt ca nu vroiam sa merg cu ea la service sa imi ia aia o gramada de bani asa ca pana la urma am gasit solutia de a inchide portbagajul cu cheia in butuc si de a apasa butoanele de inchis deschis de pe cheie de cateva ori.
Si a mers bine pana acum 1 sapt cand m-am trezit cu aceeiasi problema dupa ce mi-a picat bateria.Asa ca am reluat operatiunea si vad ca merge.
Multa bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR