Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • UrsulYogi

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Cum pot sa desfac prima sonda lambda (cea care este inaintea motorului ) este intepenita acolo, nu vrea deloc sa se desfaca, a mai patit cineva asa? Aveti idee cum pot sa o desfac?
  • mario 110

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
UrsulYogi a scris:Salut,

Cum pot sa desfac prima sonda lambda (cea care este inaintea motorului ) este intepenita acolo, nu vrea deloc sa se desfaca, a mai patit cineva asa? Aveti idee cum pot sa o desfac?


Azi am desfacut sonda lambda, sa vad daca pot (ma gindesc s-o schimb in zilele urmatoare si un amic mi-a zis sa incerc mai intii daca se desface, si dupa aia s-o cumpar. Deci; i-am dat cu WD40, am asteptat citava minute si am incercat cu o inelara cu cot de 22; nimic. Am incalzit motorul 3 minute, i-am mai dat cu WD40, am pus inelara pe ea si-a mers. Ca sa pui inelara, desfa mufa (conexiunea) electrica; cu cheia fixa n-ai nici o sansa. Bafta.
  • UrsulYogi

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc Mario,

Zilele astea ma duc sa-mi cumpar si eu un WD40 si ma pun pe treaba...va tin la curent.
  • UrsulYogi

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salut, am reusit sa desfac sonda lambda....acum alta nelamurire, cum fac sa pun mufa de la cea veche la asta noua.Am o sonda universala care nu are mufa...este ok daca tai firele de la cea veche si le lipesc cu tot cu mufa la cea noua?
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Atata timp cat le izolezi cu simt de raspundere si respecti ordinea firelor ar trebui sa fie ok.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR