Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@George Z. intradevar tu ai o problema de natura tehnica. Eu ma refer la discutiile de genu "mie imi consuma 12 in oras la pranz , mers bara la bara, ....nu e cam mult ?"

Revenind, 22-24% este enorm. Dar si pt tine ste valabil. Sunt foarte multe discutii pe tema asta . Poti folosi functia cautare si uite ce poti gasi :

https://www.clubopel.com/vie...t=consum+exagerat
https://www.clubopel.com/vie...t=consum+exagerat
https://www.clubopel.com/vie...ht=consum+benzina
https://www.clubopel.com/vie...leme+sonda+lambda
https://www.clubopel.com/vie...limentare+benzina
sper sa gasesti ceva folositor
Skip ads

  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
dumitru florin a scris: Din cate stiu benzina nu trebuie turata excesiv...dieselul trebuie turat....dar curios acest consum
incearca consumul fara AC, caldura


bun sfat asta..

dl dumitru.. de ce un diesel are aproximativ 5000-6000 ture(rosu), pe cand un benzinar ajunge la 8000-9000(rosu) ? ca sa fie turat mai excesiv...
  • Catalln

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Asta vroiam sa spun si eu dar m-am abtinut pana acum Smile.
Probabil voia sa spuna ca un turbo-diesel se tureaza mai mult de cat un diesel clasic (fara turbo).
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
a mea (motor x16xel) mi-a papat pana acuma cate 15%; dupa ce s-a uitat un mecanic la ea, mi-a mai curatat bujiile si a mai micsorat distanta dintre electrozi (se cam marise) si a gasit nu stiu ce furtun strangulat, a papat putin peste 12%. Acum caut bujii, sa vad care-s mai bune si le schimb.
E posibil ca si incalzirea vremii sa influenteze consumul sau faptul ca am mers pe distante ceva mai lungi, cu mai putine ambuteiaje(?).
Totul e relativ. Asta vara, mers 1600 km mare-munte (Trans-Fagarasan) cu masina full, 8%
Skip ads

  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
zeusis a scris: Asta vara, mers 1600 km mare-munte (Trans-Fagarasan) cu masina full, 8%


tu te-ai tinut dupa mine? acelasi traseu si km i-am facut si eu asta vara doar ca consumul a iesit 6,5% si asta dupa ce m-au furat aia de la lukoil curtea de arges de vre-o 10L. pana la eforie nord si inapoi in constanta unde am facut plinul din nou tot cu efix95, am avut consum 5,5% cu portbagajul plin si 2 persoane.

ca bujii iti recomand NGK bkr5ek pentru acest tip de motor.(am dat 80 ron pe 4 bucati)
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
la mine au fost 5 persoane cu bagajele aferente Very Happy, posibil sa fi calculat si eu putin gresit ... dar nu cred ca a fost mult sub 8%

ce chestie, exact bujii de astea mi-am comandat ieri si acelasi preti, dupa ce a studiat problema si am dat telefoane.

ma gandesc ca paote conduc si eu aiurea, sofez din august 2008, de cand cu marea, am cunodus din 1600 vreo 300-400km restul un prieten, dar probabil ca in km mei a fost consumul gros Smile, tin minte ca a 5-a nu prea am bagat, mai mult cu a 4-a turat... aveam retineri sa bag a 5-a, mi se parea mai dificil.

schimb bujiile zilele astea si am sa fac iar consului de la full al full dupa 100 km
  • cosminpdg

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
aveti grija si la aceasta verificare full full, akum cu pompele astea noi se declanseaza la umplere si se blocheaza, acum benzina mai face si putina spuma..... cand faci fullu si ai rezervorul gol e logic ca spuma va fi mai mare, cand bagi dupa 100km rulati e clar ca o sa mai bagi doar 8-12 litri si o sa fie mai putina spuma, tre sa ai grija ca capul de pompa sa fie bagat in intregime in rezervor difera de la full la full cantitatea care o ai in rezervor cu 1, 2 litri max 3... acum ... daca bagi inca 2 litri in plus la 100 de km iti dai seama ca o sa iasa un consum mai mare.... nush daca m-am facut inteles dar .... cel mai curat verifici la sticla ...pana se vede benzina la capacelul de protectie al rezervorului;) akum ramane la aprecierea voastra dak ma credeti sau nu....
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
cosminpdg a scris:aveti grija si la aceasta verificare full full,


ai si tu dreptate,dar cand faci verificarea asta de 10-15 ori si vezi ca cifrele sunt foarte aptopiate,atunci o iei de buna.
Skip ads

  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu locuiesc in Oradea, am motor Z18XE, mie nu mi-a trecut niciodata consumul in oras de 8%, indiferent de trafic.
Plimbat prin oras la diferite ore din trafic, nu numai la ora 07:30 dimineata sau la 15:30 dupa aminaza.
Resetez BC la fiecare plin facut si asta se intampla saptamanal, dar pana cuma nu mi s-a intamplat sa imi creasca consumul peste 8% si merg cu masina normal, nu in mod economic.
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nu prea inteleg eu care e modul ala economic ca sunt tot felul e pareri, ba sa o turezi pana in 4000 ba sa o lasi pana aproape de relanit Rolling Eyes eu unul sunt confuz, stiu doar ca am mers cam subturat, am schimbat putin peste 2000, de vreo saptamana merg mai "nervos" Evil or Very Mad schimb pe aproape de 3000, stric motorul daca merg prea moale.
oricum eu circul numai dimineata la 7:30 si dupa masa la 5 deci...ca melcul, nici n-apuc sa turez ca iar tre' sa opresc, mai reusesc sa bag si a 2-a din cand in cand Smile) (pe portiunile unde sunt blocaje), in rest... ce sa zic, fac 5 km in 20 min sau chiar mai bine, de asta si consumul per kilometru, ar trebui schimbat consumul la unitate de timp, devine irelevant la km.

si motorul de 1,8 din cate am auzit consuma mai putin pentru ca masina e grea si face fata mai bine decat cel de 1,6
  • lkn

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
vtodan a scris:Eu locuiesc in Oradea, am motor Z18XE, mie nu mi-a trecut niciodata consumul in oras de 8%, indiferent de trafic.
Plimbat prin oras la diferite ore din trafic, nu numai la ora 07:30 dimineata sau la 15:30 dupa aminaza.
Resetez BC la fiecare plin facut si asta se intampla saptamanal, dar pana cuma nu mi s-a intamplat sa imi creasca consumul peste 8% si merg cu masina normal, nu in mod economic.


Shocked si in afara orasului cat iti consuma,4 litri?
cred ca te numeri printe acei 1% care scot consumuri sub cele declarate de producator.spune-ne cum?
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Impinsa in intersectiile aglomerate Laughing
Skip ads

  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Poi dupa cum stiu eu, un consum mediu de 8%, ii un consum real mai mare decat iti arata tie in BC, deci ce vezi tu acolo ii consumul mediu, nu cel real.
Daca tu, sau eu vad un 8%, inseamna ca consumul real ii undeva peste 9-9.5 in sus. Daca gresesc rog sa ma corectati.
Iar consumul in afara orasului si nu numai, ii direct proportionat cu talpa pantofului si cu cat de bine iti stii controla masina astfel incat, sa nu tot incetinesti si sa iti pierzi din demaraj, sa ai o viteza constanta.
De exemplu inspre Oradea-Cluj si plimbat putin prin oras, intr-un trafic normal am consumat dus-intors cam 20 L benzina. Viteza maxina care am avuto pe drum a fost de 120Km/h.
Iar traficul din Oradea nu poate fi comparat cu cel din Cluj sau Bucuresti dimineata si nici nu ma plimb toata ziua buna ziua prin aglomeratie, daca se poate ocoli .... de ce nu.
  • BOASKA

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eu am scos 7,7 inregistrat pe calculator in exterior, dar asta fiindca era frumos afara, nu batea vantul,era cald
a doua zi cand s-a schimbat vremea 9,9 exterior
din cate imi arata in bord cel mai bine este sa urci rapid pe la 120 adica peste 3000rpm si sa o tii constant
e ceva foarte ciudat sa consume 7-8 la 70km/h si tot atat la 130km/h
in oras incerc sa merg macar cu 70 dar e cam riscant sa alergi ca bezmeticul, eu am o manie: oricand treapta aV-a constant , defect deprins din cauza animalelor cu care am umblat de cand ma stiu
totusi unii spun ca un sfi mananca 5 ltr si putin la 100/h, performanta care eu nu o reusesc cu gsi-ul...
deabia astept sa schimb sonda lambda
totusi un astra are 1050kg si va rog sa ma credeti ca mergeam constant cu o raie de dacie in 4 trepte cu consum de max. 4ltr din constanta pana in mangalia si inapoi; asta ca sa vedeti ca am piciorul usurel
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
BOASKA a scris: va rog sa ma credeti ca mergeam constant cu o raie de dacie in 4 trepte cu consum de max. 4ltr din constanta pana in mangalia si inapoi; asta ca sa vedeti ca am piciorul usurel


constanta- mangalia 44x2=88km rezulta un consum de 4,5 l% Question ,am avut si eu dacie suficient timp cat sa scot cel mai mic consum de 6%. eu nu pot sa te cred. Smile
  • warchild23

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema mai ciudata...Nu pot sa`i dau de cap deloc... in septembrie mi`am luat masina... primul lucru i`am facut consumul: 6% in afara si 9% in oras cu termostatul blocat pe deschis, nu ma deranja consumul asta...
I`am schimbat distributia, termostatul, filtru de benzina si de atunci au inceput problemele... a inceput sa`mi consume enorm... i`am facut plinu` si am facut un drum de Focsani-Bucuresti, la 400 de Km mi`a consumat 25 l, adik 6% aproximativ... cu restul de 23 l am mai facut in oras 130-140 km... nu pot sa`mi dau seama ce are.. am fost iar la mecanic, mi`a puso pe tester nu a iesit nimik, distributia e pusa bine, motorul merge rotund, parca nu mai are demarajul de la inceput dar poate mi se pare mie.... dar totusi de unde diferenta asta de consum?... si totusi in afara consuma normal, dar in oras rupeee.... ufff nu stiu ce sa mai fac... please HELP... multumesc anticipat... am uitat am un Astra F, motor 1.6i 52Kw. X16SZ
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Z18XE cu 8l/100km in oras? E o glumita. Am facut si eu consumul cu metoda plinului la VectraB X18XE1 pe care o conduc momentan si mi-a iesit 10.2-10.5l/100km, numai in oras. Modul de condus: schimbat lin sus la 3000-3500RPM iar in jos la 2000RPM, folosind frana de motor dar nu pana la penibil, si cu limita de viteza de bun simt, nu cu eroisme. Mersul mosnegeste a facut un consum de 12l/100km.

@warchild23
Se prea poate ca distributia sa fie un pic mai stransa si sa-si dea drumul in timp. Mai asteapta vreo 3-4000km si apoi vezi din nou.
  • kulea

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu am vectra b 2001 y20dth motor remapat si jante pe 17
si am consum in cluj peste 11%
e cam...normal? ?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Daca o arzi, da Smile
  • warchild23

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ms dodo_13, dar nu se poate slabi distributia sau altceva?... chestia ciudata e k in afara consum 6% iar in oras 18%... de unde diferenta asta? Crying or Very sad Crying or Very sad
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR