Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@vtodan, am spus intre 130 - 170 km/h, asta nu inseamna constant, sunt zone unde merg cu 170 si zone unde merg numai cu 130, rar de tot se intampla sa scad sub 130. Am specificat si ruta pe care am scos asa consum, am plecat din Viena si cand am ajuns acasa in Arad am avut consum de 6,5% si sunt 500 km de autostrada si 100 km drum normal.
Skip ads

  • cosminpdg

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
vectra B, 1.6 16V 180.000 km in bord... am un consum e 12 l/100 km d c asa mult, ca totusi mi se pare mult... am cauciucuri de iarna si am inteles ca ar consuma mai mult cu un litru cu ele si schimb peste 3000 de turatii mereu pt ca m-am obisnuit prost...
  • georgevig

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 1,6 16v x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ai computer de bord?
  • cosminpdg

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Nu, n-am computer de bord, am folosit metoda fullului... si cand am facut 200 de km am bagat iar fullu.. si am bagat 12l si putin ....
Skip ads

  • claus77

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2009

  • Mesaj Privat
cosminpdg a scris:Nu, n-am computer de bord, am folosit metoda fullului... si cand am facut 200 de km am bagat iar fullu.. si am bagat 12l si putin ....

Si la 200 km ti se pare ca ai bagat mult 12l ?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca faceai 300 km, atunci sa fi vazut.
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cosminpdg a scris:vectra B, 1.6 16V 180.000 km in bord... am un consum e 12 l/100 km d c asa mult, ca totusi mi se pare mult... am cauciucuri de iarna si am inteles ca ar consuma mai mult cu un litru cu ele si schimb peste 3000 de turatii mereu pt ca m-am obisnuit prost...

Din cate stiu benzina nu trebuie turata excesiv...dieselul trebuie turat....dar curios acest consum
incearca consumul fara AC, caldura
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
cosminpdg a scris: am facut 200 de km am bagat iar fullu.. si am bagat 12l si putin ....


nu prea inteleg,mai sus ai spus ca iti consuma 12% iar aici dupa calculul meu iese un 6% (am bagat 12l si putin),mai sus e consum de oras si mai jos e consum exterior?
iar daca consuma 12% in oras,stai bine,mie imi ia 14% in oras cu anvelope de iarna si nu stiu ce sa ii mai fac,i-am facut 2 diagnoze si nu apare nimic in neregula,am cuarata egr,supapa vacumatica din fata motorului,am schimbat bujii,filtre,ulei.am 131000km si merge f bine dar consuma mult,poate ne dau cateva sfaturi cei avizati, multumim.

spunea cineva sa mergi fara AC si fara caldura,acum,nu vreau sa fiu rautacios dar nu cred ca iarna e asa de cald incat sa deschizi AC-ul iar daca dai drumul la caldura nu are ce consuma in plus deoarece apa calda din motor trece prin calorifer si incalzeste cabina,adica ,oricum se incalzea apa aia indiferent daca deschizi sau nu caldura.
Skip ads

  • cosminpdg

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
da baieti, m-am exprimat gresit am bagat 12 litri si putin pentru suta de km, la 200 km cat am facut de la full la full am bagat 24, 3 litri .... scuze de exprimarea incoerenta... multumesc

Oricu acum dupa ce mi-ati spus voi ca aveti consumuri de 14, am inteles ca e o problema cu ele nu-mi mai bat capu, dak descoperiti cva nu ezitati sa postati sa facem si noi cva Razz.... oricum halesc f mult si nush d c ...
  • boby.it

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Inteleg ca ai un motor pe benzina,oricum nu conteaza foarte mult.Schimbi vitezele foarte sus.Pentru a merge economic schimba viteza la 2000-2500 de ture cel mult si incearca sa nu faci pian din pedale.Eu am un motor de 2000 si am consum sub 10% in oras.
  • Zmeutzu

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Va rog eu, terminati cu sfaturile astea" schimba la 2000-2500rpm". Din cauza asta va regasiti toti pe topicurile cu martori poluare aprinsi si lipsa putere.
On-topic: 12% e un consum normal daca e consum in oras. Cat de putin ai vrea sa consume un motor de 1.6l care trage dupa el 1300 kg fara sofer sau bagaje?
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Zmeutzu a scris:Cat de putin ai vrea sa consume un motor de 1.6l care trage dupa el 1300 kg fara sofer sau bagaje?


mai putin.iar tu daca ai ceva impotriva,tine pentru tine.eu vreau un consum mai mic deoarece am amici cu consumuri mai mici decat al meu.adica 10%
Skip ads

  • boby.it

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Un motor mai mic nu inseamna neaparat un consum mai mic pt ca unui motor de 1.6 ii e mai greu sa traga in conditii de oras(trafic infernal) decat unul de 2 l.(te poti uita in cartea tehnica a motoarelor opel din perioada respectiva).Inginerii germani de la mercedes(camioane)spun ca e mai bine ca un motor sa mearga mai putin turat decat prea turat din mai multe motive:consum,durata de viata a motorului,confort.
.Motorul opelului meu a ajuns la 271000km fara vreo reparatie capitala(c20ne)Cu un plin de benzina (58-60l)eu fac 600-620 km doar in oras.Eu din cate stiu cu anvelope de iarna diferenta e insesizabila.Si fiecare merge cum vrea cu masina lui,eu spun cum meg cu a mea. Idea
  • licumilosescu

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Depinde cat de lungi sunt deplasarile in oras, mai ales iarna. Daca se fac de obicei deplasari in oras de 2-3 km, se sta iar cateva ore apoi iar asa, consumul pote fii si 15 la suta. Daca se merge mai mult timp in continu, de ex taxi, curier, distribuitor marfa, aceeasi masina poate consuma cu 5 litri la suta mai putin. De exemplu, masina sotiei, matiz nou, drumuri scurte in oras, consum 10 la suta.
  • lkn

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
boby.it a scris:Inteleg ca ai un motor pe benzina,oricum nu conteaza foarte mult.Schimbi vitezele foarte sus.Pentru a merge economic schimba viteza la 2000-2500 de ture cel mult si incearca sa nu faci pian din pedale.Eu am un motor de 2000 si am consum sub 10% in oras.

2000-2500 aproape ca e prea putin si pentru diesel(dar e numai bine pentru taximetristi Very Happy ).Nici nu realizati cat de mult afectati motoarele cu mersul asta subturat ca sa obtineti o economie de 1L la suta,am vazut zeci de turbine,EGR-uri si alte componente distruse din cauza mersului subturat.
In ceea ce priveste conusumul tau nu e exagerat daca circuli intr-un oras foarte aglomerat.Vectra B e o masina grea si un motor mic pe o croserie grea consuma mult.Ai fi surprins sa vezi ca de multe ori o vectra cu motor de 1.8l consuma mai putin decat una cu motor de 1.6,la un condus mai "agresiv" Laughing (cu schimbari de trepte "sportive" la peste 2500rpm).Poti incerca sa-i faci o diagnoza pentru a vedea daca nu ai ceva probleme ascunse,un service(cu filtre,ulei si bujii de calitate) si benzina buna(daca exista asa ceva in romania)
  • alex83kid

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
baieti nu va mai agitati asa io am o vectra b2 din 2001 motor de 2,0 motorina si in oras imi consuma 11 11,5 in oras cu cauciucuri de iarna si schimb la 2500 3000rpm.pai daca imi consuma mie atat voi cat ati vrea sa consumati? consumul meu este facut cu bc. zmeutzu are dreptate cu mersul subturat am mers si io o perioada ca ma invatase cineva sa merg asa pentru ca se consuma mai putina motorina si era cat pe ce sa stric masina incepuse sa nu mai aive putere si sa aprins si becuri in bord si am inceput sa merg iar cu ea turata si nu am mai avut probleme.nu va mai ganditi la un litru de carburant dasta sunt masini sa consume(voi nu mancati
  • mishikhe

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2007

  • Mesaj Privat
e normal consumul de 12% in oras la 1.6
mie la 1.8 Z18XE in oras cu mers sportiv , schimbari in jur de 3000 ture imi mananca cam 13%
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Si iar o luam de la capat. S-a discutat de consum de mi s-a acrit . Sunt cel putin 3 topic-uri deschise pe tema asta. Cititi si abea dupa , daca mai este cazul, deschideti un topic nou.
Multumesc
  • George Z.

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Stiu ca sa vorbit mult despre consum, unora li s-a si acrit de atatea discutii, dar cred ca eu am o problema mult mai mare. Am un opel Vectra 1600 16v, 74Kw/101HP si consuma 22-24%.Da , da, ati citit bine, 22-24 la suta. Un mecanic mi-a zis ca modelul meu de masina nu are sonda lambda, pe cand la test imi apare ca trebuie sa o shimb. multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.
  • lkn

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
pai daca iti apare ca trebuie schimbata inseamna ca ai(nu stiu vreun 1.6 16v sa nu aiba sonda lambda,desi ma pot insela).oricum tu ai probleme grave asa ca te sfatuiesc sa mergi la un mecanic bun sa-ti faca o constatare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR