Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • ultraseby

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: MEDGIDIA
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2005

  • Mesaj Privat
PENTRU @dyS

- Turometrul de la masina mea este montat din fabrica unele sunt echipate altele nu sunt echipate am un prieten cu un Opel Astra F care nu avea turometrul s-a dus si-a montat fara nici o modificare nu trebuie sa modifici nimic doar sa cumperi turometrul impreuna cu vitezometrul de preferat de la un depozit cu piese la mana a doua ,masina este prevazuta cu mufa suplimentara si pentru turometru deci nu necesita nici o modificare Very Happy

Astra F (C16Nz) 1993
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
ar mai fi de mentionat... ca daca vrei sa pui turometrul trebuie sa scoti cesul care iti arata nivelul de la benzina (parca)

Deci ai de montat doua cesuri noi: turometru si indicatorul de benzina care se muta in partea dreapta a cutii cu ceasuri de bord.

PS:
... daca nu e vorba de indicatorul de benzina.... atunci e cel de temp a motorului. Very Happy
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
acum si cu poze Very Happy



... si mi-am si adus aminte:
Se scot atat ceasul de benzina cat si cel de temperatura... si se pune in locul celui de temperatura unu modul cu 2 ceasuri (benzina si temp)
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Va multumesc pt. informatii Wink.
Azi vad ca botosu este in mare verva, mi-a raspuns cu mare promptitudine la toate intrebarile Smile.
S-o tina tot asa! Mersi botosule! Smile.
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
azi sunt in forma... si-a revenit Max dupa 2 saptamani de zacut...
thanks god!
  • dude

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Salut. Puteti sa imi spuneti unde se leaga turometru? Vreau sa imi montez un turometru suplimentar pe care nu vreau sa il leg in bord ci sa il leg direct in locul de unde se ia semnalul pentru turometru.

Multumesc,
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
hey dude,
nu ai trecuta masina in semnatura, asa ca am sa iti raspund ca si cum ar fi vorba de un astra f (cum scrie in titlul topicului)
pinul 8 mufa X21, pinul 2 mufa X9, pinul 12 mufa X5
este un fir verde.

pt scheme vezi aici: https://www.clubopel.com/vie...=scheme+electrice

Acum referitor la discutia de mai sus... daca ii mai vine cuiva ideea care se discuta cu ceva vreme in urma...
Aste mult mai simplu sa achizitionati un tot modul cu cele 3 ceasuri de bord.
Am incercat cu Eduard33 sa facem operatiunea de inlocuire a modului de turatie, si numai Edi va poate spune cat a trebuit sa pileasca la carcasa aia de plastic... pt ca neamtul iar a facut o gluma... difera putin amprenta celor 3 ceasuri.
Deci sfatul meu este: mai bine un modul complet
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
sustin recomandarea lui Botosu...nu prea se pot face adaptari de la un bord(ceasuri) cu turometru la unul fara(sau invers)...sau daca se poate, e de munca, nu gluma....se decupeaza carcasa in locul de pozitionare al vitezometrului cu multa rabdare...

cel mai bine, schimbati modulul cu totul...e mai simplu si eficient...

...firul pentru turometru este verde, si se conecteaza la mufa mare care intra in bordul cu ceasuri(cea din stanga)
Skip ads

  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
botosu a scris:acum si cu poze Very Happy



Eu am bord cu turometru, insa pe fond negru si deja a cam cazut vopseaua de pe cadrane ( se vad ca niste stropi) si vazand pozele m-am gandit sa-l intineresc (bordul). Va rog daca se poate sa-mi spuneti unde gasesc asa ceva ( pozele de mai sus) si la ce preturi; ori daca e alta solutie in remedierea problemei cu stropii... Sad
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
www.ebay.de
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
botosu a scris:www.ebay.de

merci am gasit ceva
http://cgi.ebay.de/OPEL-Ast...dZ1QQcmdZViewItem
insa nu stiu la ce pret ajung in RO. "ebay" asta e in ".de" Very Happy si nu stiu cum se cumpara de acolo? Credeam ca gasesc asa ceva aici la noi la romanica.
multumesc pentru ajutor.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
te costa cam 18-20 euroi / total...si asta daca vrea sa le trimita la romanica Cool
Skip ads

  • dude

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2005

  • Mesaj Privat
botosu a scris:hey dude,
nu ai trecuta masina in semnatura, asa ca am sa iti raspund ca si cum ar fi vorba de un astra f (cum scrie in titlul topicului)
pinul 8 mufa X21, pinul 2 mufa X9, pinul 12 mufa X5
este un fir verde.


Multumesc mult pentru raspuns. Mi-am editat si semnatura. Smile
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@doru_a vezi ca este un anunt la categoria publicitate (parca Rolling Eyes ), este un baiat ( golf4tunat) care aduce de pe ebay cu un adaos de ~20%.
Tu ii spui ce anume vrei sa cumperi, ii dai banii (intr-un cont din RO) si el iti aduce acasa in ~3 sapt.
Sfat :
nu iti alege un produs care este la licitatie, pt ca el isi opreste comisionul chiar daca nu ai castigat licitatia... ma rog aici e mai complicat, daca vrei sa intelegi cum functioneaza cel mai bine iti explica el.
Bafta.
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@dude
imi poti da si mie mai multe detalii legate de turometrul acela digital?
este unul cumparat? cati bani? de unde?
este facut de tine? un link? o schema?

merci.
  • dude

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Salut. Deocamdata nu l-am cumparat. Vreau sa imi cumpar un turometru cu shiftlight pe care sa il montez pe bord. Am vazut ca sunt in jur de 2 mil.
In repetate randuri am avut urmatoarea problema: in mers se arde siguranta prin care se "alimenteaza" bordul si raman fara nici un fel de instrumente de bord. Este destul de frustrant sa ramai la 7500 de ture fara turometru si indicator de temperatura la apa. Am verificat daca nu am vreun scurt si nu am gasit nimic pana acum, asa ca o sa incerc cu un al doilea turometru. Iarna asta o sa incerc sa mut tot tabloul cu sigurante si alta parte si poate atunci gasesc de unde apare problema.
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
decat sa mut cutia de sigurante, eu unu, mai bine as pune un ampermetru pe siguranta care se arde... poate te prinzi de ce se arde... ce anume faci cand se arde.

o intrebare proasta:
ai verificat pe schema ca siguranta are valoarea corespunzatoare?

PS:
daca ai mai modificat ceva prin masina, si ai crescut consumul in circuitul de pe siguranta respectiva, ai schimbat si siguranta ?
  • dude

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am pus o siguranta de valoare mai mare decat cea care s-a ars prima data. S-a ars si aceasta. Era de 20 de A parca ultima pe care am schimbat-o. Consumatori nu am mai multi decat inainte. Singura posibila problema e ca turometrul e pana la 7000 iar eu merg in uratie mai sus de atat; dar asta nu cred ca e intr-adevar o problema.
Mai exista posibilitatea (pe care trebuie sa o studiez atent) ca in anumite momente sa nu faca contact perfect siguranta pentru o fractiune de secunda.

Din pacate nu e o solutie sa pun aparat de masura acolo deoarece siguranta nu s-a ars niciodata pana acum in mers normal, ci doar in cursa. Cred ca am uitat sa precizez ca masina nu e una de mers pe strada ci o folosesc exclusiv in alt scop. Rolling Eyes
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
e si nu poti sa ii dai 7500 intr-o seara pe splai sa vezi ce se intampla Confused Very Happy

daca era un contact inperfect... se ardea si la mers normal... la prima groapa sau cand se misca nitel.

PS:
ia stai asa... daca ai pus 20A si se arde... as cam baga mana in foc ca ceva iti face scurt pe circuitul ala.... oare ce Very Happy
... ia uita-te acum pe schema si vezi ce e conectat intre + si masa Razz
  • nicuviasu

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: arad
  • Masina: Astra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2006

  • Mesaj Privat
ai grija ca si daca montezi o siguranta mai mare si ai un scurt o sa-ti topeasca firele. Daca ai crescut consumul pe firul repectiv si vrei sa cresti siguranta, atunci trebuie sa schimbi si firul cu unul de sectiune mai mare. Si crede-ma ca stiu ce vorbesc. Eu proiectez prostii din astea
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR