Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salutare! Am o Astra g Z16XEP si mai acum 2 zile i-am dat 160 km/h pe autostrada ca sa vad ce mai poate masinuta, sa mai desfund catalizatorul etc. Insa am avut neplacuta surpriza sa constat ca in momentul cand ajungea la 160 km /h se infrana ca si cum ar fi intalnit o rafala puternica de vant in fata. De trecut de 160 Km/h a trecut fara nici o problema si iar a mai facut pe la 175 km / h. De zmucit nu zmuceste in mers si face doar cand ajunge la viteza asta, ca si cum i s-ar taia injectia de exemplu. Benzina era CO95 Petrom, de obicei nu bag de la Petrom. A : si inca un amanunt cand cobori o vale (deci sarcina e mai mica) nu face.
De curand am inlocuit singur toba finala si am vazut ca nu prea se etansa bine la flansa de legatura cu toba intermediara. Sufla putin, insa satul de stat sub ea am zis ca o rezolv alta data.
Are treaba asta vreo legatura ? Ca pana acu' nu a mai facut asa !
Multumesc.
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ddf a scris:Salutare! Am o Astra g Z16XEP si mai acum 2 zile i-am dat 160 km/h pe autostrada ca sa vad ce mai poate masinuta, sa mai desfund catalizatorul etc. Insa am avut neplacuta surpriza sa constat ca in momentul cand ajungea la 160 km /h se infrana ca si cum ar fi intalnit o rafala puternica de vant in fata. De trecut de 160 Km/h a trecut fara nici o problema si iar a mai facut pe la 175 km / h. De zmucit nu zmuceste in mers si face doar cand ajunge la viteza asta, ca si cum i s-ar taia injectia de exemplu. Benzina era CO95 Petrom, de obicei nu bag de la Petrom. A : si inca un amanunt cand cobori o vale (deci sarcina e mai mica) nu face.
De curand am inlocuit singur toba finala si am vazut ca nu prea se etansa bine la flansa de legatura cu toba intermediara. Sufla putin, insa satul de stat sub ea am zis ca o rezolv alta data.
Are treaba asta vreo legatura ? Ca pana acu' nu a mai facut asa !
Multumesc.


parerea mea, benzina de la petrom... lukoil.. NEVER
ar putea fi bobina de inductie (care imi face si mie probleme si imi da rateuri pe un cilindru, nu tot timpul, daor cand o calc)
si iti dau si tie sfatul care l-am mai dat la vreo 3 pana acum astazi, metoda "pseudo-agrafa"

incearca varianta "pseudo-agrafa". e foarte simplu si nu costa nimic.
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=24014
citeste codul(codurile) si posteaza-l aici, sau cauta-l in lista.

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
cum stai cu filtrul de benzina?
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspunsuri !
Am bagat benzina de la alta statie (MOL- euro 5) , si tot mai face , dar parca mai putin (sau doar mi se pare). In accelerare chiar fi fortata nu face absolut deloc, face doar la viteza de 160 km/h (fix numai la acea valoare). Dupa primul incident am bagat solutie de curatat sistemul de alimentare (destul de scumpa ca pret ) si am mers pana s-a aprins becul la benzina.
Daca as fi avut rateuri pe cilindru cred ca s-ar fi aprins ,,check engine" , ca am tinut-o la 170 km/h vreo 10 min pe autostrada.
Filtru de benzina e schimbat anul trecut prin decembrie , nu are decat vreo 15 000 km.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR