Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • nila04rrw

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut. am o vectra b si uitati ce am patit...roata din dreapta fata imi sta iesita mai mult de jos decat de sus(unghiul de cadere?)si-mi toceste rau cauciucul. merg la service imi verifica si regleaza mecanicii toata directia,si imi spun ca e fuzeta stramba si de aici problema(mai exact bratul in care se prinde amortizorul). intrebarea pt voi care va pricepeti sau ati patit-o este:se poate stramba fuzeta care e destul de solida, si celelalte piese din ansamblu sa nu pateasca nimic?sau doar incearca astia sa ma tepuiasca? va multumesc anticipat.
Skip ads

  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Unghiul de cadere se modifica si daca ai pivotul varza sau bucsele de la brat.Daca sunt bune si masina nu o fost lovita atunci e posibil sa fie jamba .
  • nila04rrw

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
pai ei mi-au spus ca pivotul si bucsile sant ok.dar pe mine ma surprinde , cum jamba se stramba ( ca ii trebuie un soc puternic) si astea nu au nimic. asta e ma duc sa vad cam cat costa o jamba. Sad oricum merci gsi_master
  • Mihay

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu cred ca este vorba de flansa amortizorului uzata, daca nu si amortizorul uzat si are joc in tija, sau tija stramba.
Skip ads

  • nila04rrw

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
hmmmm.... am gasit jamba nou-nouta la incredibilul pret de....2100ron, care cica ar fi originala. pai cred ca o sa schimb mai intai suspensia si sa sper ca ea sa fie cauza.
  • nitrouxm

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
verifica bratul sau amortizorul .........fuzeta se stramba foarte greu ......numai la accidente .
daca chiar a suferit un accident e posibil sa fie stramb si lonjeronul.......verifica totul , ca dupa mecanicii superficiali o sa cumperi multe chestii degeaba !
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
nu cred sa fie flansa amortizorului nici nu cred ca are cum sa strice tare unghiul de cadere de acolo,Jamba chiar ca se stramba numai la accidente ,eu zic sa mai verifici bucele la brat,bratul pivotul,cauta un tis si incearca sa verifici sa masori,asa pe ghicite schimbi jumate de suspensie si tot nu ii dai de cap !
  • nila04rrw

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
masina nu a avut accident si treaba asta a inceput cam de vreo 2-3 luni. am mai facut o programare la alt service pt directie si acum sa vad ce spun si aia.
Skip ads

  • Mihay

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Treaba cu flansele am patit-o pe propria piele.
Pana nu am schimbat flansele, nu am putut face unghiul sa fie perfect sub nici o forma si pe deasupra sunt cam cele mai ieftine piese de pe masina.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
gsi_master a scris: posibil sa fie jamba .

te rugam frumos sa ne explici si noua ce aste acesta piesa!
@nila-flansa,amortizor,pivot,bascula stramna,bucsi bascula,bara de torsiune,bucsi bara de torsiune,longeron desprins(ruginit).verifica toate aceste posibile cauze...vezi ca nu am scris nimic de fuzeta.....pt ca fuzeta nu se stramba pe toata circumferinta ie,ci numai intr-un anumit loc,fapt ce determina o bataiala a directiei.poti verifica si rulmentul ...dar cred ca deja o depista mecanicii.
  • zelot

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ce sa iti spun si eu... pe fata nu stiu care e treaba dar eu am avut probleme cu caderea pe spate dreapta aveam un unghi de 6 grade... imi manca cauciucul... cand m-am uitat sub ea... dezastru.. fuzeta era stramba, puntea era stramba, era infundat si rezervorul putin... nu stiu in ce a intat fostul proprietar, oricum am gasit la dezmembrari si am schimbat tot pe spate, am avut noroc ca nu m-a costat decat 400 de lei toata afacera... iti urez noroc!
  • nila04rrw

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
fratilor , gata am rezolvat problema. ce fuzeta stramba , ca n-avea nimic, era din suspensie toata treaba. am schimbat toata suspensia dreapta , am reglat directia din nou si e totul ok. daca intereseaza pe cineva detalii, il mai las un pic deschis.sa aveti parte de drumuri bune.
Skip ads

  • nila04rrw

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
pentru zelot; ca sa fie o treaba buna pana la capat, te sfatuiesc prietene sa-i schimbi bucsile pe spate si sa-i reglezi paralelismul rotilor spate la un service care are aparat computerizat, altfel o sa-ti para rau de banii bagati in piese sh. mai ales ca nici nu costa prea mult, aprox. 50lei. iti spun din proprie experienta.
  • nila04rrw

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
avand in vedere ca nu are nimeni nevoie de detalii, il putem inchide.
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:
gsi_master a scris: posibil sa fie jamba .

te rugam frumos sa ne explici si noua ce aste acesta piesa!

din cate stiu eu, posibil sa ma insel, jamba e partea in care intra amortizorul pe care se fixeaza arcul ,la astra f e in acelasi corp cu fuzeta si de asta multi numesc tot amsamblu fuzeta,dar nu la toate masinile e asa!
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
nila04rrw a scris:fratilor , gata am rezolvat problema. ce fuzeta stramba , ca n-avea nimic, era din suspensie toata treaba. am schimbat toata suspensia dreapta , am reglat directia din nou si e totul ok. daca intereseaza pe cineva detalii, il mai las un pic deschis.sa aveti parte de drumuri bune.

cum ai rezolvat? descrie cu lux de amanunte ce ai schimbat, te rog.
Am si eu am aceasi problema la o Astra G din 2001. Roata stanga fata sta aplecata.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR