Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • mosucu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1990 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut
revin din nou cu o intrebare legata de inchiderea centralizata la un opel vectra A 1990.
Mai exact, vreau sa mut inchiderea centralizata de pe un opel vectra A 1992 pe un opel vectra A 1990 care nu poseda asa ceva din fabrica ...
Vreau sa fac acest lucru singur ...nu stiu cat este de complicat dar mi-ar prinde bine putin ajutor ....ce am de schimbat si pasii care trebuie sa ii urmez.
multumesc mult .
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ai treaba! trebuie sa iei toate motorasele plus cablaraia plus modulul de inchidere din stalpul din dreapta jos.
te uiti cum e pus pe masina donoare si dupa cablezi masina ta.pare destul de complicat dar se poate face.ideal e sa iei tot de pe masina donoare.
motorase de inchidere sunt cu tot cu yale din ce stiu eu.
  • adrian_c

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Se poate adauga motorasul in yala, cu doua conditii: sa fie loc pentru el si sa poti desface yala fara sa iti pierzi rabdarea si sa o crapi Smile. Eu tocmai am desfacut-o pe cea de pe partea stanga spate si am constatat ca motorasul a murit la datorie - nu se mai invarte desi vine curent pe el.


Nu vreau sa te descurajez dar o sa ai ceva de lucru. Desfacut 4 fete de usi, scos folia de pe acestea (slabe sanse sa o mai poti folosi dupa aia, depinde cum o dezlipesti), eventual umblat pe la sinele geamurilor ca sa poti scoate broasca fiecarei usi, tras cablurile aferente la fiecare usa. Daca mai ai de desfacut si broastele, e bine sa te inarmezi cu multa rabdare Smile.
  • DragoiDaniel

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2013 Z17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare ,am si eo o problema.Nu imi merge inchiderea centralisata pe partea dreapta/fata la un Vectra B din 97.am data fata de usa jos si am constatat ca am curent pana la motoras. Am mai observat ca motorasul este cu tot cu broasca de usa.Imi puteti da vreo idee? Se poate repara,sau daca se gaseste nou sau second-hand? Si daca ar fi si niste preturi v-asi fi profund recunoscator....Multumesc....Salutare
Skip ads

  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Maine iti spun daca merge sa pui un actuator nou in circuit. Daca merge, problema s-ar rezolva chiar ieftin (tinand cont ca o broasca noua e cateva sute de lei).
  • DragoiDaniel

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2013 Z17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ok,ms mult,astept raspuns
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Motorasul este inglobat in broasca se poate ajunge la el si desface dar f greu. Ceva ceva s-ar putea face adik montat un alt actuator undeva in interiorul usii care sa faca treaba celui din broasca. Asta daca iti permite.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ludi_f a scris:Maine iti spun daca merge sa pui un actuator nou in circuit. Daca merge, problema s-ar rezolva chiar ieftin (tinand cont ca o broasca noua e cateva sute de lei).

la mine este ars motorasul stg fata asa ca am pus un motoras(acuator)din comert,cel ce se gaseste la setul de inchidere centralizata din magazine,se pune simplu si usor.
Skip ads

  • DragoiDaniel

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2013 Z17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
" pif " in concluzie ce ma sfatuiesti? ca m-am pierdut umpic....si inca o chestie ,explica si mie termenu de " acutator"...ms mult,bafta si ms
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
actuator = motorasul care actioneaza blocatorul de la usa. Cauta cu google si vei vedea cum arata.
Nu am avut timp sa imi rezolv problema, incerc zilele viitoare.
  • mrbylla

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
si mie mi s-a dus actuatorul fata dreapta (vectra B 1996). As dori sa stiu cum se monteaza unul auxiliar din comert si mai exact unde si la care din cei 10 pini se leaga?
  • mrbylla

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am gresit! Cel din stanga este defect.
Skip ads

  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
am reusit azi sa montez actuatoarele pe usile din spate (alea faceau figuri). Atasez o poza. Cost 60 ron 2 actuatoare (cu tot cu transport) + 40 ron manopera.

  • adrian_c

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Si eu trebuie sa fac acelasi lucru la usa stanga spate..am desfacut broasca si am constatat ca motorasul nu mai functioneaza desi ajunge curent in el.
Sunt de parere ca odata montat actuatorul ar trebui sa ii faci o izolatie zdravana contra apei care iti curge fix pe el daca, de exemplu, parchezi masina cu partea stanga pe bordura. Si bineinteles, sa nu uiti sa ii lipesti la loc o folie de protectie ca sa nu iti intre apa in masina Smile
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am bagat mana in portiera pe dinauntru in jos si am simtit praf si diverse impuritati. Am vazut ca sunt cateva gaurele mici in partea de jos, probabil ca sa curga apa. Dar pe unde intra apa? Unde este legatura cu geam exista cheder, pe la maner daca intra cred ca e foarte putin. Pe unde altundeva sa intre?
  • adrian_c

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Apa intra printre geam si cheder, si crede-ma ca intra destula. Poti sa faci testul cu masina inclinata pe lateral, turnand cu un furtun pe exteriorul geamului.

EDIT: am vazut ca ai zis pe un alt topic legat tot de inchiderea centralizata ca "Asta din comert functioneaza putin altfel fata de originala, deci nu poti sa pui la o usa intr-un fel si la celelalte alt fel. " La ce te referi mai exact? E vreo problema daca imi pun actuator numai pe o usa iar pe celelalte 3 (4 cu tot cu portbagaj) raman motorasele din fabrica? Ca la tine dupa cate imi dau seama asa ai procedat.
  • frtlsorin

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
La mine (Astra G) inchiderea nu prea mai vrea sa functioneze.M-a invatat cineva sa bag cheia in contact si sa apas inchis-deschis. A functionat chestia asta o perioada dar acum vad ca nu mai vrea nici asa. Are cineva idee ce se intampla?
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@adrian: informatia anterioara s-a dovedit a fi falsa desi a fost data de acelasi om care acum mi-a montat actuatoarele. Nu stiu de ce atunci a zis intr-un fel iar acum a iesi bine. Poate doar ca era mai comod sa schimbe toata broasca (si mult mai scump). Atunci omul imi spunea ca actuatoarele sunt cu 3 fire si mie imi trebuie cu 2 si nu se potriveste si ca sa imi iau broasca. Dupa ceva timp cand din intamplare am gasit eu actuatoare cu 2 fire pe internet a spus ca hai sa incercam si uite ca a mers. Nu imi pot explica situatia dar e bine ca am reusit.
@frtlsorin: si la mine, din cand in cand telecomanda innebuneste (se desincronizeaza singura). Poate sa fie dupa o zi de la sincronizare poate sa fie peste cateva luni. O sincronizez din nou si gata, asta e. Am patit si eu sa nu mearga telecomanda si sa nu vrea sa se sincronizeze dar s-a remediat problema singura dupa o zi. (de vreo 2 ori am patit).
Sorin, cand ai spus ca apes inchis-deschis ma gandesc ca te referi la telecomanda. Bagi cheia, pui contact (se aprind luminitele) si apoi apesi butonul.
  • frtlsorin

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ludi_f a scris:@adrian: informatia anterioara s-a dovedit a fi falsa desi a fost data de acelasi om care acum mi-a montat actuatoarele. Nu stiu de ce atunci a zis intr-un fel iar acum a iesi bine. Poate doar ca era mai comod sa schimbe toata broasca (si mult mai scump). Atunci omul imi spunea ca actuatoarele sunt cu 3 fire si mie imi trebuie cu 2 si nu se potriveste si ca sa imi iau broasca. Dupa ceva timp cand din intamplare am gasit eu actuatoare cu 2 fire pe internet a spus ca hai sa incercam si uite ca a mers. Nu imi pot explica situatia dar e bine ca am reusit.
@frtlsorin: si la mine, din cand in cand telecomanda innebuneste (se desincronizeaza singura). Poate sa fie dupa o zi de la sincronizare poate sa fie peste cateva luni. O sincronizez din nou si gata, asta e. Am patit si eu sa nu mearga telecomanda si sa nu vrea sa se sincronizeze dar s-a remediat problema singura dupa o zi. (de vreo 2 ori am patit).
Sorin, cand ai spus ca apes inchis-deschis ma gandesc ca te referi la telecomanda. Bagi cheia, pui contact (se aprind luminitele) si apoi apesi butonul.
Da ma refeream la cheia de contact
  • adrian_c

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Baga si tu linkul unde ai gasit respectivele actuatoare, sunt sigur ca e mai multa lume interesata Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR