Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Nistor

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Va salut. Am o intrebare. Stie cineva,sigur, daca in momentul cand ai numere provizorii , rosii , valabile,mai trebuie cumparata rovineta ? Am auzit pe la colturi, ca in acea perioada nu este necesara rovineta . Poate nu am inteles eu bine.
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu nu trebuie. Dar daca depasesti perioada de valabilitate a nr. rosii e bai: din cauza lor si din cauza vignetei.
Asa stiam eu. Daca s-a schimbat situatia va rog sa ma corectati.
  • dr
  • **
  • 98 mesaje
  • din 06 Nov 2007
  • Astra 2008 Z14XEP
  • Bucuresti
  • dr

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
In martie cand am cumparat masina am vrut sa-mi iau rovinieta. M-am dus la posta iar doamna de la ghiseu mi-a cerut certificatul de inmatriculare. Normal ca nu aveam si atunci mi-a zis ca nu am nevoie de rovinieta. Am plecat linistit si mi-am cumparat-o dupa ce am inmatriculat masina.

Mare atentie: sa ai la tine autorizatia provizorie de circulatie si mai ales sa nu depasesti termenul de valabilitate inscris pe ea.
  • zamolxe7

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2008 H 5 usi 1.4 16v TWINPORT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La numerele rosii nu este nevoie de rovineta.
Am fost si eu la rompetrol sa iau ... si a facut vanzatorul ochii ca de broasca la mine !
Skip ads

  • Hylander

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
zamolxe7 a scris:La numerele rosii nu este nevoie de rovineta.
Am fost si eu la rompetrol sa iau ... si a facut vanzatorul ochii ca de broasca la mine !


Asa este. Si eu am numere rosii si cand am fost sa imi cumpar si rovigneta au zis cei de la benzinarie ca nu am nevoie de asa ceva atata timp cat numerele rosii sunt valabile!
Asadar numai dupa ce inscrii masina si iei numerele negre, poti / trebuie sa cumperi si rovigneta!
Bafta!
  • SAVARIN

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Numerele rosii sau inventat pentru situatia provizorie in care te afli [nu ai toate actele , taxele platite , carte de identitate masina] , se elibereaza in baza unor acte firesti [factura , CI proprietar si asigurare] , sunt valabile doar pe teritoriul Romaniei ! ROVINIETA se poate cumpara oricum doar in baza cartii de identitate a masinii si daca vrea vanzatorul si a talonului [nu sunt trecute norme de poluare samd], acte pe care NU le ai deci, NU poti sa iei , chiar sa vrei o rovignieta si Sigur nu-ti cere nimeni in trafic asa ceva !
  • tibi68

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2009

  • Mesaj Privat
daca iau de trei ori nr. rosii dar nici atunci nu i-au rar-ul mai pot lau in continuare?
  • SAVARIN

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2005

  • Mesaj Privat
teoretic , nu !
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Absolut nu...si teoretic si practic...au fost la inceput 30 zile s-a prelungit la 90 zile si atat.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ca sa nu mai vorbim discutii, va pun un citat din ordonanta care a introdus rovignieta

ORDONANÞÃ nr. 15 din 24 ianuarie 2002 (*actualizatã*)
ART. 1
(1)..
(2) Incepand cu data de 1 iulie 2002 se introduce tariful de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania, denumit in continuare tarif de utilizare, aplicat tuturor utilizatorilor romani si straini pentru toate vehiculele inmatriculate care sunt folosite pe reteaua de drumuri nationale din Romania si structurat in functie de perioada de parcurs si de stationare, de incadrarea in clasa de emisii poluante (EURO), de masa totala maxima autorizata (MTMA) si de numarul de axe, dupa caz.

ART. 3
Sunt exceptate de la plata tarifului de utilizare vehiculele deþinute în proprietate de unitãþile Ministerului Apãrãrii, de unitãþile Ministerului Internelor ºi Reformei Administrative, de serviciile de ambulanþã, de serviciile publice comunitare pentru situaþii de urgenþã, astfel cum au fost reglementate în Ordonanþa Guvernului nr. 88/2001 privind înfiinþarea, organizarea ºi funcþionarea serviciilor publice comunitare pentru situaþii de urgenþã, aprobatã cu modificãri ºi completãri prin Legea nr. 363/2002, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, vehiculele folosite exclusiv în transportul public local de persoane prin servicii regulate pe raza teritorialadministrativã a unei localitãþi, vehiculele istorice, precum ºi vehiculele deþinute în proprietate de Compania Naþionalã de Autostrãzi ºi Drumuri Naþionale din România - S.A.


Vedeti unde va incadrati si stiti daca aveti sau nu obligatia sa o platiti. Parerea mea este ca daca nu va incadrati la art. 3, trebuie platita intrucat numerele rosii presupun inmatricularea. Altfel, ar fi punere in circulatie a unui autovehicul neinmatriculat, nu?
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu este nevoie de rovinieta pentru masinile cu numere rosii...am fost oprit de politie de cateva ori si nu m-au intrebat nimic.
in plus nu iti da la nici o benzinarie rovinieta daca ai numere rosii
  • deejay4angels

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Bandi a scris:
Parerea mea este ca daca nu va incadrati la art. 3, trebuie platita intrucat numerele rosii presupun inmatricularea. Altfel, ar fi punere in circulatie a unui autovehicul neinmatriculat, nu?


Masinile care au numere rosii nu sunt inmatriculate, au doar autorizatie de circulatie provizorie. Wink
Skip ads

  • Laur R.

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Daca s-au scos unei masini de 3 ori numere rosii iar eu am cumparat-o si sunt din alt judet mai pot scoate inca un rand in judetul meu?Eu stiam ca nu, insa am auzit ca daca as face programare la RAR ar mai fi posibil Rolling Eyes
  • adrian-ar

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Linistit/relaxat poti merge la RAR pe platforma. daca ai nevoie de adrenalina poti merge pe rotile ei..ca doar nu te opreste nimeni,pe barba ta. ..sau mai e o varianta: sa mergi "la cravata"..adica remorcat.
  • donmaxi2006

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2010

  • Mesaj Privat
daca ai numere rosii (provizorii) nu-ti trebuie rovigneta pentru ca masina circula provizoriu nu este inmatriculata in Romania sau intr-o tara straina
  • donmaxi2006

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2010

  • Mesaj Privat
ziku a scris:Daca s-au scos unei masini de 3 ori numere rosii iar eu am cumparat-o si sunt din alt judet mai pot scoate inca un rand in judetul meu?Eu stiam ca nu, insa am auzit ca daca as face programare la RAR ar mai fi posibil Rolling Eyes

mai mult de 90 de zile nu poti circula provizoriu (cu numere rosii)-3 luni
  • donescu dan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Nistor a scris:Va salut. Am o intrebare. Stie cineva,sigur, daca in momentul cand ai numere provizorii , rosii , valabile,mai trebuie cumparata rovineta ? Am auzit pe la colturi, ca in acea perioada nu este necesara rovineta . Poate nu am inteles eu bine.



nu-ti mai trebuie rovinieta. atata timp cat ai numere rosii.
  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare ....

Eu fiind o persoana cu handicap am nevoie sau nu de Rovigneta? Ca am auzit vorbe in contradictoriu unii spuneau ca nu unii ca da ... nu mai stiu ce sa cred. Poate ma puteti lamuri voi .... Sad Nu stiu daca am postat bine sau gresit ... daca am postat gresit rog un moderator sa mute discutia unde ii e locul.
  • dndanyel_1107

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salutare tuturor! am si eu o nelamurire cu actele astea ,vreau sa cumpar un opel vectra `96 1.6cm3,are numere rosii,eu sunt din buzau iar vanzatorul e din timisoara,stie cineva cam ce acte trebuie sa imi dea el de acolo si cam ce trebuie semnat si platit de el sa fie totul in regula,sa nu ma trezesc ca ajug acasa in buzau,pe la politie pe aici k nush ce semnatura si nush ce act a uitat sa imi dea proprietarul... orice raspus are toaa aprecierea din partea mea. multumesc mult
  • romeo_paul

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
el nu trebuie sa mai plateasca nimik. iti trebuie actul masinii in original si contract de vanzare cumparae intre tine si el ca sa o poti inmatricula si bineinteles pentru siguranta ta. din moment ce a platit taxele pt numere rosii si are autorizatie provizorie de circulatie poti circula oriunde in tara cu ele ata timp cat sunt valabile. ATENTIE nr rosii nu sunt valabile inafara tarii! scrie si pe autorizatie in parte de jos.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR