Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • stefteo21

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut, Rolling Eyes veneam ieri cu masina ( un Opel Zafira B din 2007 motor diesel de 150 CP 1.9 CDTI ) de la Bucuresti si cum mergeam eu asa linistit Shocked am vazut pe bord butonul SPORT si nu stiam exact ce face. L-am apasat... si am observat ca puterea motorului s-a marit considerabil iar suspensiile s-au rigidizat si reuseam sa fac depasiri in cateva secunde iar coloane intregi de masini mi se pareau nesemnificative . Bun ... acuma problema e alta, am auzit de la cineva - care nici el nu stia prea bine - ca butonul SPORT dezactiveaza toate celelalte sisteme electrice de control - ASR, ESP etc. Asa o fi?!

Am uitat sa precizez ca si Consumul Instant s-a ridicat dramatic!
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
NU se modifica puterea motorului ci curba de acceleratie si cuplu, adica cu alte cuvinte iti mareste putin raspunsul acceleratiei. Daca ai IDS sau IDS+ (nu stiu care cum este) ti se intaresc si amortizoarele si scade garda la sol cu maxim 3 cm, iar cu el apasat nu se dezactiveaza nimic. Doar daca apesi si ti apasat peste 5 secunde ti se dezactiveaza TC + ESP.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
IDS au toate gtc-urile cu sasiu sport . Nu stiu Zafira
IDS+ iti intareste amrtizoarele , insa nu coboara garda .
Dezactivarea ESP-ului se face cum a zis Florinike si iti arata si in bord

Interesant este daca butonul sport influenteaza consumul . Nu a stiut nimeni sa dea un raspuns pertinent la intrebarea asta , nici macar la dealer . pe de alta parte , avand alt raspuns la acceleratie si masina fiind mai vioaie , s-ar putea ca talpa soferului sa influenteze consumul si atat .
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Butonul sport mareste sensibilitatea pedalei de acceleratie si intareste amortizoarele. La IDS+, amortizoarele sunt intarite independent, functie de sarcina pe roata la un moment dat. Cu alte cuvinte, tine rotile pe strada cat mai mult posibil tinand in acelasi timp si masina dreapta. Astfel, IDS+ asigura o aderenta mai buna si un pic mai mult comfort la rulare decat un IDS. Nici IDS si nici IDS+ nu coboara garda. Consumul creste in acceleratie.
Skip ads

  • stefteo21

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
va multumesc pt raspunsuri... sincer sa fiu nu stiu daca are IDS sau IDS+ ( am sa ma interesez ) cert este ca masina era mult mai stabila in curbe si amortizoarele s-au intarit pentru ca puteam sa simt asta.
  • stefteo21

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Mai am o intrebare insa, prin gropile din draga noastra tara... in care risti sa cazi cu tot cu masina daca nu esti atent, presupun ca amortizoarele intarite risca sa uzeze mai repede decat atunci cand nu sunt... nu ? Rolling Eyes
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Daca ai IDS+, trebuie sa iti apara un martor specific in bord la check, pentru vreo 3 secunde. Il gasesti in cartea masinii cum arata.

Cu cat e mai tare suspensia cu atat mai mult sufera restul masinii, intrucat suspensia preia mai putin din energia cinetica. Pe romaneste, dezvolti mai repede greierasi cu o suspensie mai tare. Si, in mod paradoxal, amortizoarele tin mai mult.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Trebuie sa-ti apara pe bord la punerea contactului un martor care arata asa : IDS+ Very Happy
Skip ads

  • stefteo21

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Bun, ms pt sfaturi, dar ma mai poate ajuta cineva sa-mi zica ce optiuni mai pot folosi si cum ? Modelul care il am e full option... navigatie full color.... tot .. dar nu stiu ce mai stie sa faca.. am citit si in cartea ei cate ceva. ( precizez din nou Opel Zafira B din 2007 motor diesel de 150 CP 1.9 CDTI )
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
"Obtiuni" :

pai daca ai navi poti sa iei harta de pe torentul dat la sectiunea speciala si va fi functionala in Romania . Ai POI-uri in toate orasele , iar in orasele mari ai de la statii de carburant , la discoteci , restaurante si teatre .
ai sistem de monitorizare a presiunii in pneuri ? trebuie sa-ti apara cand navighezi in meniul principal . in ordinea asta : audio-navi-bc-montorizare presiune in pneuri .
portal telefon mobil ? trebuie sa apara tot acolo .

tu trebuie sa stii ce optiuni mai ai ....
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
CE: Oglinzile retrovizoare
CUM: te uiti in ele periodic, de asemenea si inainte de schimbarea benzii, depasire, etc

CE: volanul
CUM: tii de el tot timpul cand masina e in miscare, il rotesti stanga sau dreapta, dupa cum vrei sa te deplasezi

CE: blocul de lumini
CUM: il folosesti pentru a stinge faza lunga cand vine cineva din fata. Il mai poti folosi ca sa stingi proiectoarele si lampa de ceata atunci ceata nu e asa de groasa.

Ma mai gandesc, si mai vin cu idei
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
jE a scris:
CE: blocul de lumini
CUM: il folosesti pentru a stinge faza lunga cand vine cineva din fata. Il mai poti folosi ca sa stingi proiectoarele si lampa de ceata atunci ceata nu e asa de groasa.


Gresit. Faza lunga se stinge de la blocul de lumini doar daca ai versiunea cheala. Cum aici e vorba de full-extra fara piele mai avem un baþ in stanga volanului care merge in ºpe directii, daca vrei sa folosesti faza lunga trebuie sa tii baþu' tras inspre tine tot timpul.
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
jE a scris:CE: Oglinzile retrovizoare
CUM: te uiti in ele periodic, de asemenea si inainte de schimbarea benzii, depasire, etc

CE: volanul
CUM: tii de el tot timpul cand masina e in miscare, il rotesti stanga sau dreapta, dupa cum vrei sa te deplasezi

CE: blocul de lumini
CUM: il folosesti pentru a stinge faza lunga cand vine cineva din fata. Il mai poti folosi ca sa stingi proiectoarele si lampa de ceata atunci ceata nu e asa de groasa.

Ma mai gandesc, si mai vin cu idei


ai uitat de schimbatorul de viteze si pedala de acceleratie . doar e full masina
  • nairolf1982

  • Mesaje scrise: 146
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Bertone: care sectiune speciala legata de NAVI?
  • romeo dragan

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2018

  • Mesaj Privat
bertone a scris:"Obtiuni" :

pai daca ai navi poti sa iei harta de pe torentul dat la sectiunea speciala si va fi functionala in Romania . Ai POI-uri in toate orasele , iar in orasele mari ai de la statii de carburant , la discoteci , restaurante si teatre .
ai sistem de monitorizare a presiunii in pneuri ? trebuie sa-ti apara cand navighezi in meniul principal . in ordinea asta : audio-navi-bc-montorizare presiune in pneuri .
portal telefon mobil ? trebuie sa apara tot acolo .

tu trebuie sa stii ce optiuni mai ai ....

Salut. Ma poti indruma si pe mine catre acel torent?
Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR