Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
placute la 15000 hm, cam ciudat...
eu in primii 2 ani eram cam "sportiv" si tot m-au tinut 25000.... si tine cont, eu la gol am 1550kg... si in primii ani am mers mult cu ea full incarcata...
n-are rost sa dai banii pe scule... o zi doua pot sa-ti dau eu torx-urile ca nu mor din asta...
Skip ads

  • fiara

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Ma refeream la revizia de 15000. Am aproape 30000.
Merci pentru scule. Te apelez eu odata.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Stiu un service ieftin si bun pt schimb ulei si filtre!
La placute de frana nu bag mana-n foc dar pentru ce e mai sus da.
  • fiara

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
cu piesele mele, alea mentionate mai sus, m-a costat 195 manopera, pentru o ora jumate.
Skip ads

  • tomcatu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salutare!
Pe curand a apraut si la mine InSP cand pun contactul. Buuun, deci e vremea sa mergem la rezivia de 1 an. Am pus mana pe carte si am studiat un pic problema. Apoi am citit toate posturile voastre - m-au ajutat mult, multumesc.
Insa am 2 nelamuriri:
1. De ce ati schimbat (sau ati acceptat sa fie schimbate) filtru de polen si filtru de aer, cand in carnetul de service se spune ca ele trebuiesc inlocuite la 2, respectiv 4 ani? Bine, am vazut ca Zafirul il schimba pe cel de polen la 7-8000, dar chiar asa de imbacsit de praf e ala vechiul?
2. Revizia v-a facut-o exact cum scrie la carte? Adica cu toate verificarile de antigel, lichid frana, furtunase, directie, uns balamale, etc?

Multam!
  • emporio_24

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2005

  • Mesaj Privat
dar placutele de frana le puteti schimba si voi, nu e mare lucru, totul e sa ai scule sa lucrezi si un prieten sau cunostinta strungar...
  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
sunt de acord ca singurele consumabile care teoretic ar trbui schimbate mai des la noi in tara sunt filtrul de polen si cel de aer,caci stim cu totii cat praf e in tara asta,si pe cel de motorina..ca motorina e cam proasta;
nu toace chestiile de verificat pe care le ai spus tu,la noi"costa" suplimentar daca vrei sa le faci Smile
ei schimba filtrele si uleiul atat...
verificarea sist de franare era un milion,verificarea la nush ce inca x bani etc....
a..eu asta am facut si preturile astea erau in reprezentanta la opel,eu doar acolo imi fac reviziile...
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
6 mil m-a costat si pe mine revizia acum o luna la di-bas ... la 15.000.
ps: L de ulei e aprox 640 de mii Very Happy
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
pentru adeptii schimbarii mai rare a filtrului de aer si a celui de polen
cititi va rog EvZ de azi e o stire micuta pe manseta
Avem de 13 ori mai mult praf decit orice alta capitala europeana
No comment...
  • tomcatu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Gata si cu revizia...
Costuri:
Filtru ulei: 18.61
Filtru aer: 35.91
Filtru carburant: 40.04
Filtru polen: 54.02
Ulei Opel (5W30): 109.25
Cleme filtru: 4.9
Vasilina silicon: 7.75
Solutie parbriz: 12.61
Manopera - 3ore: 104.19
(am impresia ca sunt fara TVA)

Grand totale: 462.29

Revizie facuta la Gold&Platin Galati

Despre vopseaua sarita de pe capota (de la criblura mamii lor) mi-au zis ca trebuie vopsita toata capota. Traiasca CASCO!....
  • cn5691

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Astazi 18.10 2006 am trecut pe la GTT pentru revizia curenta. Este prima revizie la un Opel Astra G, fabricat la 01.03 2006 cu motor Z16XEP. Am preferat sa fac aceasta verificare la 13.500 km. Iata costurile:
Valoarea cu TVA (RON)
- filtru aer 66,78
- filtru ulei 21,66
- filtru benzina 58,98
- clips filtru carburant 3,72
- O-ring buson baie ulei 3,78
- filtru polen 78,77
- ulei motor 5W30 long life 205 44,21 x 4 l = 176,85
- manopera 167,96
TOTAL 582,23 LEI.
De asemenea, am mai achitat spagutele de rigoare, in valoare de 50 RON.
Mi s-a facut un discount de 15% din valoarea totala, dar desi am stat 1 (una) ora, au avut grija sa factureze 2,40 ore, astfel incat contravaloarea celor 15 % moka care i-am primit s-au dus astfel pe apa sambetei deoarece am platit 1 ora si 40 minute in plus la manopera (circa 100 RON).
Este prima revizie pe care o fac la ei si va las pe voi sa trageti concluziile!
Am uitat sa precizez ca, bineinteles, toate piesele sunt de origine GM.
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Salut,
1. cu ce te-a ajutat spaga? daca ii invatam asa, asa o sa-i avem - NU DATI SPAGA!!
2. de ce filtru benzina? din alte discutii de pe forum am inteles ca nu e nevoie sa-l schimbi.
3. in locul tau as fi incercat sa monitorizez start si end operatiune (si s-o dovedesc cu acte, poze), ca sa ma iau de ei cu acest timp de manopera umflat

Multumesc
Skip ads

  • Mandula

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2006

  • Mesaj Privat
In august am facut si eu prima revizie la GTT. Impresia generala buna, programarea respectata, comportamentul ok, promptitudine si solicitudine neasteptate (mai ales dupa cate am citit pe aici).

Mi-au schimbat uleiul, filtrul de ulei, aer, benzina, polen, verificare mecanica si, la cererea mea, de tinichigerie (diverse zgomote interioare).
Apoi au gresat incuietorile usilor, diverse reglaje la usi, hayon... parte din zgomote, pe cat mi-am dat seama, au disparut, probabil doar momentan insa. Parte din ele sunt inca prezente.

Pretul a fost de cca 570 de lei. Durata - cca 1h30', dar au facturat 2 ore, nu se factureaza "la secunda" ca la GSM Smile. Piesele si preturile lor sunt aproximativ aceleasi ca cele postate mai sus de cn5691.

La cerere iti lasa in portbagaj filtrele pe care le schimbasera, ca sa iti probeze ca le-au schimbat intr-adevar. Insa oricum ii poti urmari printr-un geam din locul in care astepti, si se poate observa usor ce fac, asa ca nu au efectiv cum sa faca blaturi. Dar am 2 intrebari pentru cn:

- datorita carui fapt ai obtinut discount ? Asa ai negociat la cumpararea masinii, sa ai reviziile cu discount ?
- de ce spaga ? ca sa intri fara programare, ca sa termine repede, ca sa lucreze bine, ca sa te lase langa ei ? Ce ai obtinut in schimbul spagii ? Si mai ales, a meritat ?
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
faza cu orele e putin ciudata ... in sensul ca aproape in orice service gsesti scris manopera = minim 3 ore ... sau ceva in genu asta.
cand am facut revizia chiar am intrebat de ce platesc 3 ore si mi s-a spus ca indiferent de ce se schimba plata este pentru minim 3 ore ...
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Nesimtire...clasica. Numai ca ex.-filtrul de benzina vine cu clipsurile pe el daca e brand, daca nu costa oricum la jumate, filtrul de polen e enorm de scump, uleiul la fel (aproape cat ARAL 0W40 care e cu totul alta mancare de peste), manopera-ce sa mai vorbim. Si mai e o chestie-de ce 4 l. de ulei, nu trebuie 3,5? ca la mine atata e (o avea Z16XE baia mai mare). Oricum e bine, ca am auzit de Lacetti la care a fost 900 RON revizia.
  • Mandula

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Pe alt forum zicea cineva ca la dealerul din Pitesti (aflat in drumul spre Craiova, cum iesi de pe autostrada, nu mai retin cum se numeste firma) a platit prima revizie, cu toate operatiunile de mai sus efectuate, cca 350 RON. Asa mare diferenta sa fie ?
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
nu stu ... in bucuresti e la fel ... peste tot. diferentele nu sunt mai marei de 200 de mii in plus sau in minus
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
am de gand sa dau o tura la toate reprezentatele Opel din Bucuresti (sau macar telefonic, daca nu am timp de umblat), in vederea reviziei la 15000 km.
intrebarile tinta vor fi:
-cost consumabile (separat pentru fiecare)
-cost manopera si timp manopera
-daca pot veni cu consumabilele cumparate din alte locuri
-daca pot asista la revizie
-daca primesc consumabilele inapoi

Cand am rezultate, revin cu un post nou.
  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pufulet o idee minunata... cred ca multi vor sa vada rezultatul acestui "studiu" !
  • pustiulica

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Salutare!
e pentru prima data cand scriu pe aici... vad ca de ceva timp nu mai scrie nimeni, nimic.
Am o Astra Classic II 1,6 16V benzina 5 usi de 8 luni.
FAPT DIVERS: Am facut revizia de 15.000 la GTT acum putin timp si mi-au facturat 6,3 milioane. Cand am verificat ce era in factura am vazut 6 litri de ulei... nenea ala de la birou mi-a spus ca e normal ca doar am un diesel. (i-am explicat pe un ton politicos ca poate mama lui are un diesel, eu am benzinar...)
Dupa ce le-am afisat o atitudine de lehamite (fara sa ma cert sau sa ridic tonul) i-am intrebat civilizat daca nu cumva mi-au turnat cei 2 litri in plus in rezervor... sau poate in rezervorul de lichid de parbriz.

au chemat seful de service sa verifice si alea a spus ca trebuie scazut doar un litru... asa ca i-am recomandat tot pe un ton politicos sa foloseasca alifie sa se f... in c... in loc de uleiul ramas de la mine. Smile

"Rezolvarea" su zic temporara, a fost sa imi emita o noua factura cu suma pentru un litru de ulei ca avans piese (eu achitasem deja), iar acum am un credit de 45Roni la ei... Cool

Am scanat devizul si factura, cea cu 5 litri de ulei ramasi si avans piese de 45 RONi si le-am trimis la General Motors Romania, dupa ce in prealabil am scris un mesaj pe pagina opel.ro si timp de 7 zile nu am primit nici un raspuns. ieri am scris mesajul, iar daca nu primesc nici un raspuns pana marti am deja urmatorul mesaj pt contactul de pe opel.de in CC cu General Motors US. Va tin la curent daca rezolv ceva.

SFAT FOARTE IMPORTANT: luati toate consumabilele care se schimba la revizie de la un importator (gen Ausburg sau orice alt magazin ok) si mergeti cu ele la revizie sa va fie facturata doar manopera (se poate!), altfel cumparati de la Dealer consumabilele la pret dublu!

Altfel, de masinuta sunt f multumit.
Pana acum nici o problema, viteza maxima atinsa 200kmh pe A2.
daca ar fi sa scriu si ceva minusuri ar fi nistre greierasi in bord pe piatra cubica si cam atat. pe la 4 luni am fost la garantie pt un reglaj la usi si la haion ca suna puti ciudat

numai bune!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR