Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
am facut ieri (08.dec.2006) revizia de 15000 km (masina luata in martie 2006), astra clasic cu motor Z14XEP. a costat asa:

filtru aer 36.68
filtru polen 40.18
filtru ulei 24.87
ulei 5W30 108.79 (27.2 RON/L X 4L)
mat auxiliare 13.82
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Total materiale 306.13 (cu tot cu TVA)

Manopera 121.53 (cu tot cu TVA
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
TOTAL REVIZIE 427.65 (cu tot cu TVA)


pe langa schimbul filtrelor si uleiului, s-a facut si o verificare pe stand a frinelor de unde mi-a rezultat un dezechilibru dinamic la frana serviciu spate (nu ma intrebati ce inseamna asta Smile ) -> masina a intrat din nou in service si s-a remediat problema (se pare ca sabotul stanga spate nu calca bine pe tambur), s-a refacut testul (fara nici o taxa suplimentara)

totul a durat aproximativ 3 ore, nici o spaga, programat ptr ora 8 dimineata, intrat in service la 8.05

per ansamblu foarte multumit, nu ma asteptam chiar sa se poarte atat de OK.

service: Autoglobus2000, Timisoara
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@pustiulica
vezi ca la 1.6 capacitatea baii de ulei e 3,5 (asta cind semnul de pe joja e pe max)
ceea ce inseamna ca mai trebuia sa-ti scada inca 1 litru.
Si pe linga asta sa-ti dea restul de vreo 5-600 ml din al 4-lea bidon ca sa ai pt o eventuala completare.
banuiesc ca au pus 5W30 ulei original GM....
E infiorator cu cit pot vinde!!!
Acelasi ulei ORIGINAL il iei de la Augsburg la vreo 30 Ron litrul....

LATER EDIT;
in timp cer scriam acest raspuns a postat l_stoian79.
Iata deci cit trebuie sa coste uleiul... si per ansamblu o revizie...
  • pustiulica

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2006

  • Mesaj Privat
salut!
in primul rand
in urma postarii pe pagina opel.ro a unei reclamatii am fost sunat de directorul general de la GTT care s-a scuzat pt ce s-a intamplat, mi-a trimis pe fax documentul lor intern prin care se atesta faptul ca la schimbul de ulei si filtru la 1,6XEP capacitatea maxima de ulei este 4,25 litrii. a fost de acord cu mine cand i-am spus ca are preturi f mari la consumabile, dar mi-a spus ca pot veni cu consumabilele mele daca gasesc mai ieftine... asa ca shop opel, augsburg etc
am primit ce a ramas din cel de-al cincilea bidon de ulei.

in al doilea
am vazut postul de mai sus si crede-ma ca stiu f bine cat ar trebui sa coste un litru de ulei care nu este nici macar semisintetic... dar astea sunt preturile lor. tocmai din acest motiv sfatul meu catre toti cei care vor sa faca revizii sa isi cumpere consumabilele si uleiul din alta parte.
trebuie sa luam in considerare faptul ca pretul reviziei variaza putin de la dealer la dealer in acelasi oras si variaza f mult cand e vorba de orice alt oras in afara de mizeria de bucuresti. cred ca in multe locuri din tara serviciile sunt mult mai ok ca-n bucuresti si preturile se dovedesc a fi mult mai mici... dar comoditatea ne face sa ramanem pe aici.
doi prieteni ai mei isi fac orice revizie si orice reglaj la VW Golf 5 sambata la pitesti... si sunt f multumiti (nu mai zic de pret)
  • sidors
  • **
  • 64 mesaje
  • din 29 Jul 2006
  • Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Alta tara
  • sidors

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Vineri, 16 martie 2007:
Revizie Opel Astra Classic 1.7 CDTI
13.170 km
cumparata in august 2006

-----------------------------------------
Revizia facuta la Autoglobus 2000 Timisoara

Costuri:
Filtru aer : 460.530
Filtru polen: 540.974
Filtru ulei: 313.446
Filtru motorina: 433.755
Ulei motor 5W30 GM - 5 litri : 1.664.572
Materiale auxiliare: 244.545
Manopera: 1.784.881

Total: 5.440.000 lei

Pe langa consumabile am mai cerut:
Cutia agata in treptele 1 si 2 -> au gresat timonerie -> s-a remediat 80% problema, tot nu merge smooth, dar e mai bine ca la inceput
Franele scartaie -> curatat sabotii si uns cu nu stiu ce -> scartaie si mai al dracului ca inainte de revizie !!!! Ce naiba are???
Zgomot spate stanga -> au confirmat zgomotele si au spus ca e de la anvelope -> azi am pus cauciucile de vara si aud aceleasi zgomote ( deci nu e de la cauciucuri).
Am un feeling ca nu au facut chiar tot ce au bifat ei pe hartie.
In fine makar au respectat orele de inceput si de finish.
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ieri am facut si eu revizia de 15.000 km la Gold&Platin Bacau.
S`au schimbat urmatoarele:
ulei - 4l
filtru ulei
filtru aer
filtru benzina
filtru polen
buson baie de ulei, era indoit si nu mai intra cheia in el (tb sa ii pun scut neaparat)
becul de la scrumiera (ars)
niste cleme, am impresia ca de la filtrul de polen
3h manopera ( cu toate ca s`a muncit 1.5h cu viteza melcului)
TOTAL facturat: 557,3 RON incl. TVA (cu cearta de rigoare), enorm in comparatie cu ce am citit pe aici. Bine macar ca am stat langa masina.
1h manopera = 51.00 RON fara TVA
Povestea detaliata o gasiti la rubrica "Reprezentante"....... Mad Evil or Very Mad
  • Zaheyu

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Rm Valcea
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Eu stau in Rm valcea si am de ales pt un 1.7 cdti intre Craiova, Pitesti si Sibiu. Ce ma sfatuiti?
  • T@V

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
5.94 la reprezentanta de pe Fundeni.
Nu mi se pare o avere, dar nu-i nici chiar ieftin.
In schimb, am intrebat ce pot sa-i fac, ptr ca mi se pare extrem de zgomotoasa masina (Astra Classic II, luata in Sept.06, 1,7 CDTI) si mi-au spus ca daca vroiam "silentioasa" trebuia sa imi cumpar de la un Vectra in sus Shocked

PS: @ Zaheyu
Io cred ca ar trebui sa mergi mai bine la Sibiu.
  • gpascanu

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Iasi - Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
530 RON in Brasov - 23 aprilie 2007

Am avut surpriza sa gasesc restul de ulei in portbagaj Smile (nu ma asteptam)
A durat 2 ore ... chiar doua ore mi-au facturat Smile
si am avut ceva intrebari legat de testul de frana si foarte amabili mi-au raspuns Smile

A fost ok.
Skip ads

  • FIDELI0

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ieri 04.05 am facut revizia de 15000km pt un opel astra 1,4 twinport la dealer-ul din brasov (opel victoria)...fata de gpascanu pe mine m-a costat 550 ron...placut surprins de faptul ca si eu am gasit in masina restul de ulei,dar neplacut surprins de un aspect...oamenii de acolo mi-au luat nr de telef si au spus ca ma suna ei cand e gata masina...numai ca eu am aparut inainte sa sune ei si pe langa faptul ca toata treaba a durat de la ora 10 dimineata pana la ora 16 (nu au trecut la manopera decat 2 ore),cand am aparut in service masina mea tocmai pleca la o plimbarica prin oras cu cel care presupun ca s-a ocupat de ea...acum vin eu si va intreb...e ceva normal asta ca sa-i faca un pic de rodaj pana se aseaza uleiul sau omul pur si simplu a ramas fara tigari si s-a dus la magazin sa-si cumpere...sincer am ramas suprins si chiar nu stiu de ce nu am facut scandal
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
nu, nu e normal sa-ti foloseasca masina fara acordul tau - trebuia sa faci scandal
  • Zaheyu

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Rm Valcea
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
@gpascanu
Benzinara presupun, nu?

Sorry, am vazut acum in profil ca ai diesel.
  • Luco

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2006

  • Mesaj Privat
azi 13.09.2007 am facut revizia de 30.000 km la Erebus Bucuresti la un Opel Astra Classic 1.6 TWINPORT; pana atunci iata si costurile de anul trecut (august 2006) la revizia de 15.000 km:

filtru benzina 70 RON
filtru aer 60 RON
filtru ulei 25 RON
filtru polen 95 RON
ulei 5W30 - 4l 215 RON
discount piese 70 RON

manopera 3,8h 240 RON - deci ~ 63 RON/h
plus alte mici piese
TOTAL 650 RON

acum la 30.000 km m-a costat asa
filtru benzina 65 RON (mai ieftin cu 5 RON)
filtru aer 57 RON - 3 RON
filtru polen 86 RON - 9 RON
ulei 5W30 - 5l 167 RON - 48 RON (aici vad ca nu seamna nimic; desi e acelasi tip de ulei sau cel putin asa scrie pe factura pretul e mult mai mic; pe de alta parte cred ca s-a mai dilatat baia de ulei de a mancat acum 5 litri si anul trecut 4 din care mai am si acum un rest in portbagaj; in fine, romanisme)

in plus fata de 15.000 mi-au mai schimbat bujiile
bujii 4 buc 111 RON
antigel cica 20 RON
si senzationala solutie de parbriz all season de 1 litru la incredibilul pret de 21 RON (imi place de ei, o sa merg mereu sa imi schimbe apa de la spalator)
discount piese 140 RON (dublu fata de anul trecut; foarte bine)

manopera 4,3h 323 RON ~ 75 RON/h (mai scump)
TOTAL 750 RON


Concluzii:
puncte forte: vad ca unele piese au fost mai ieftine ca anul trecut si cred ca apropiate de preturile de la magazin; oamenii au fost draguti, serviabili; desi la 30.000 km se schimba si placutele de frina mie nu mi le-au schimbat pentru ca la control s-a vazut ca mai tin; pun asta la puncte forte pentru ca ei puteau sa spuna ca sunt stricate si sa le schimbe si-mi mai luau vreo 300 RON; (n-ai cum sa verifici pentru ca nu ai acces in service)

puncte slabe: faza cu solutia de parbriz la 21 RON (nici nu stiu daca au pus-o pentru ca eu aveam deja apa in rezervorul de lichid de parbriz); de ce 5 litri de ulei si nu 4 cand anul trecut au intrat doar 3,5? ; mi se par cam mult 4,3 ore de manopera;

cu toate astea daca e sa merg tot la Erebus as merge ca dintre toti dealerii bucuresteni mi se par cei mai corecti; de Di Bas fug ca de dracu acum dupa ce-mi furara piese anul trecut; de ceilalti nu stiu decit din auzite si bune si rele;

la final o intrebare: cum pot verifica daca filtrele au fost schimbate?
Skip ads

  • rsch

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am ridicat masina in August de la Erebus, tot 1,6 benzina. AM intrebat de costul primei revizii si mi-au spus 'intre 8-9 milioane' !
  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Este cineva ferm convins ca nu santem furati ca in codru? sa ridice mana sus si ii explic eu Smile
Am facut prima revizie la masina din semnatura si am refuzat sa ma duc sa las masina la reprezentanta opel sa ma fure ei, asa ca am ales un alt service unde am stat langa masina. Am cumparat singur urmatoarele de la Frontal (pt cei din Galati)

1-Ulei Valvoline 5w30 cu atestarea GM:A025/B025 bidon 4l =135ron
2-filtru aer MANN C 30 130 =39 ron (avea si Mahle la 29 ron)
3-filtru ulei MANN HU712 x =23 ron
4-filtru polen Mahle (nu avea Mann) =35ron
5-manopera cam 1,5 ore =53 ron (am lasat 55, nu am stat cu ochii pe ceas)
6-o atentie la baiatul din service care a fost de treaba si am stat la taclale 10 ron
deci total =297 ron
din plictiseala cat am asteptat sa bag masina mi-am schimbat singur filtrul de polen in parcare pt ca intarziasem eu fata de programare si ma cam grabeam dar mi-a facut placere.
Ma crucesc sa vad cum santem furati de reprezentante din exemplele de mai sus.
1- consumabilele mult mai scumpe
2-@sidors , cum adica materiale auxiliare 244RON ? trebuia sa intrebi ce anume? suma nu e deloc mica, furt curat.
3-@alex_arhire, cum adica clemele de la polen. Iti spun eu ca ori le-a pierdut ori e atat de dobitoc incat a stricat vreuna desi greu de crezut la cat de tari sant. in ambele cazuri trebuia sa le puna din banii lui. dar sant convins ca doar te-a mai ciupit de niste bani pt ca nu stiai ce sant alea.
4-@luco, cum adica filtru benzina schimbat la prima revizie la 15.000km? pai nesimtitii ar trebui sa stie (chiar stiu) ca in catalogul autodata la service information spune ca nu se schimba la prima revizie de 30000km cum e la nemti (15000 la noi) si doar la a 2-a revizie la 60.000 km (30000 la noi). deci te-a furat cu 70 ron , probabil ca nici nu la schimbat. Adica noi schimbam la 15.000 filtrul de benzina si neamtul la 60.000? (la benzinare filtrul de benzina se schima abia la a 2-a revizie si doar la motorina la toate reviziile)
5- la asta m-am cracanat de ras 1l solutie de parbriz 21 ron hahaha. adica eu mi-am luat de la metro cu 5ron=5litri din asta de iarna cu alcool si tie pe 1litru ti-au luat 21 ron. nici nu vreau sa ma gandesc cum radeau de tine ca te fura.
6-cel mai des vad ca se fura la manopera pt ca nu ii poti scoate ochii daca nu stai langa el. la manual scrie 1:10 la prima rev si 1:40 la a 2-a rev. in general ei le dubleaza si te-au mai ars de niste bani. Daca sant puturosi e problema lor. dar sant sigur ca ei termina mult mai repede si in rest doar te fura.
Ar fi multe dar pur si simplu mi-e scarba de ei.
Scuze daca sant prea dur si vrea vreun moderator sa mai corecteze.
  • VLAD90

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Cum e cu reviziile astea la ce interval de timp/km trebuiesc facute [ si daca are cineva informati despre opelwest oradea sau reprezentanta din (beius) bihor ] si la ce costuri sar ridica 1,4 benzinar
  • ionut_v

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
VLAD90 a scris:Cum e cu reviziile astea la ce interval de timp/km trebuiesc facute [ si daca are cineva informati despre opelwest oradea sau reprezentanta din (beius) bihor ] si la ce costuri sar ridica 1,4 benzinar

15000 km sau 1 an. Cat despre costuri....am 1.6 si mai am pana la prima revizie....care probabil va fi la un an.
  • VLAD90

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Deci sa inteleg ca daca fac 15000 km la 2 ani dupa cumparare pot sa merg atunci sau e obligatoriu la un an si schimbul de ulei primul nu se face la 3000- 5000 de km ?
  • ionut_v

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
15000 km sau 1 an......adik cea care survine prima dintre cele 2.
  • dr
  • **
  • 98 mesaje
  • din 06 Nov 2007
  • Astra 2008 Z14XEP
  • Bucuresti
  • dr

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sunt si alte service-uri autorizate pentru revizii, sau trebuie facute la unul dintre dealerii?
Nu poti sa mergi, de exemplu, la Augsburg?
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
dintre service-urile din Galati si Braila, cam care ar fi cel mai decent?
cel din galati are cred pretul manoperei mai mare, insa din punct de vedere al seriozitatii (daca poate fi vorba despre asa ceva), cam care ar fi de preferat?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR