Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Stai la curte(teperaturile fiind mai scazute in aceste zone rurale) si este normal sa iti faca condens, mai ales daca nu ai garaj. Ziua destul de cald(desi in perioada asta...) si noaptea foarte rece.
Skip ads

  • ionutzuck

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Este posibil sa scoata fum mai mult din cauza condensului din toba? eu ma gandesc ca in momentul cand dau cu spatele (atunci scoate fum mai mult) apa de pe teava se duce in fata spre catalizator si nu stiu, impiedica cumva fumul sa iasa si cand isi da drumul iese mai mult acumulat (poate vorbesc prostii) .
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca acel "fum",...sunt defapt vapori. Daca ar fi "fum" ar scoate si cand mergi constant cu ea, dar si cand executi o depasire, accelerand astfel.
  • AndreiVec

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua . sunt nou pe acest forum (scuzati-ma daca am postat aiurea sau am gresit cu ceva) Am un opel vectra b din 1997 si vreau sa ii schimb becul de pe faza scurta dreapta, motivul s-a ars si . Nu stiu cum se da becul jos ca am achizitionat masina de curand . Va rog sa ma ajutati daca puteti dar sa fie si cu o imagine ceva sa integeleg si sa vad mai bine ca sunt mai greu de cap.
Skip ads

  • AndreiVec

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Asta stiu si eu, dar vreau sa stiu, pentru ca daca raman fara lumini pe timp de noapte cum il schimb .


Ultima modificare facuta de AndreiVec la Dum 11 Nov, 2012 8:28 pm
  • d_san3112

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2006 X18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Se monteaza exact invers cum il demontezi , incearca si vei vedea ca nu e mare lucru , daca nu reusesti te poti uita la celalalt far sa vezi exact cum e Smile
  • AndreiVec

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Vreau un sfat concret de la cineva care se pricepe, daca se poate , nu un raspuns dat la misto !
-am un bec ars, faza scurta dreapta, stie cineva cum se demonteaza acel bec de acolo?
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare si bine ai venit pe forum. Pe faza scurta Vectra B are becuri H7 de 55w. Cand ti se arde unul dintre ele(stg-dr) cumpara exact ceea ce ai pe masina sau cumperi doua la fel(set) si schimbi si becul care nu este ars. In acest fel ai pe masina becuri cu intensitati si "culori" la fel. Nu unul sa fie cu luminozitate alba si altul cu galbena sau albastruie.
In alta ordine de idei becul H7 dreapta se schimba destul de simplu, fara a desface si alta componenta(piesa) din zona farului.
Pasi:
-desfaci capacul de cauciuc din zona fazei scurte prin tragere.
-scoti mufa de la bec
-apesi clema(sarma) si o eliberezi din "carligele" de fixare, dupa care ridici de ea pana cand becul iese usor.
-extragi becul ars si il inlocuiesti cu becul bun.
Atentie insa; "Becul se tine de soclu si nu se atinge sub nicio forma sticla."
Atentie la "pinul de ghidaj".
Se monteaza totul in ordine inversa demontarii.
Ai mai jos cateva imagini.

Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Acum depinde si de ce motor ai.
Daca e unul mai mare e cam greu sa ajungi la bec asa ca....
Ori demontezi filtrul de aer,ori scoti bateria si cutia de relee, in functie de partea pe care schimbi becul.
Sau dai bara jos, dai farul jos.
Dupa care pe far vei avea niste capace de plastic ca in pozele postate de colegul ksper
  • Leevy

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Colegul a spus ca e dreapta fata asa ca pentru usurarea accesului se demonteaza filtrul de aer , eu il schimb fara a demonta nimic si pe cel din dreapta si pe cel din stanga , si felicitari din nou lui Ksper pentru murele pe care le ofera ,ai multa rabdare se vede.
  • Ramelo

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1998 16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
domnilor mi s-a ars si mie becul de faza lunga pe stanga , am inteles ca imi trebuie H1 (vectra b x16xel '9Cool

va rog sfatuiti-ma ce becuri sa iau ca lumina sa fie mai alba si de o putere mai mare ..Hella , Philips ...

as dori sa cumpar Philips H1 NARVA RANGE POWER BLUE + , sunt bune ?
  • vasea77

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Nu reusesti sa obtii lumina mai puternica de la becuri..

orienteaza-te pe xenon.
Skip ads

  • mogoscatalin

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Tin sa va informez ca xenoanele nu se pot monta pe vectra b decat daca ai faruri angel eyes sau cu lupe riscati amenda ca mine de 430 RON sincer nu merita Parerea mea ascultati de sfaturile cunoscatorilor de pe forum nu montati degeaba ca riscati degeaba .Mai ales ca trebe sa le dai si jos sau sati iei faruri stima ....
  • deleted-40231

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut tuturor,

Am o mare problema cu farurile xenon originale din fabrica nu bat bine , nu am schimbat becurile D2S din cateva motive:
- nu stiu daca se va inbunatati lumina doar daca schimb becurile
- sunt cam scumpe si inainte vreau sa ma documentez daca schimb becurile sau farurile cu totu si pun unele stock

Rog pareri celor care s-au mai intalnit cu aceasta problema.

Sarbatori fericite!

  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Becurile nu sunt scumpe deloc aprox 50 de lei un bec mai de calitate.CA si culoare as recomanda pana in 5000 K .Ai putea incerca sa schimbi xenonul original cu unu de 55 w.Farurile de la vechea masina erau reglate ca naiba nu vedeam drumul cu ele.Apoi am schimbat becurile cu unele de 6000 K si le-am reglat si cat de cat s-a imbunatatit vizibilitatea.Dupa cateva cautari ,a avut un amic xenon d2s de 55 w si le-am schimbat , culoarea 4300 K si nu am mai avut probleme, parca era ziua afara .Parerea mea daca ai bani cumpara un xenon de 55 w 4300K d2s si nu ar mai trebuii sa ai probleme .


Intrebare >>ce culoare au becurile tale acum ? spre roz ?

Cu timpul se diminueaza intensitatea la becurile de xenon si se fac rozii
  • deleted-40231

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Nu culoare este alba, dar cred ca sunt becurile de cand e masina Smile


Ultima modificare facuta de deleted-40231 la Joi 27 Dec, 2012 6:14 pm, modificat de 2 ori in total
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Toata lumea pana in ziua de astazi a schimbat farurile.
Acum depinde de tine ce vrei sa faci.
S-a tot dsicutat de designul prost si ca nu bat prea bine.
Dar in tarile de afara nu prea trebuie sa te feresti de gropi ca la noi.
  • deleted-40231

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Problema nu este asa mare la gropi ca si cu lumina sunt unele pe care nu ai cum sa le ocolesti ca sunt cat strada de mari dar ma gandeam ca nu se compara o chinezarie de xenon cu unul original din fabrica am tot citit despre problema asta unii spun k dupa ce au schimbat becurile s-a facut "ziua" afara uni spun k nu si uite asa nu stiu ce sa fac Sad
  • mackiss

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
tine de farurile tale ca sunt bune
problema la tine poate este alta cum ar fi: ele au un motor de reglaj in functie de cum este inclinata masina
poate acel motoras este defect sau poate sunt duse becurile si nu mai lumina bine
pe vectra mea am asa ceva si sunt foarte multumit de ele iar ca becuri am philips de 4300 k
mai intereseaza-te despre aceasta problema inainte sa faci vreo greseala
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
YAN- parerea mea este sa schimbi becurile si cu siguranta alta va fi lumina . Daca sunt cele originale , au totusi o vechime si nu mai sunt eficiente . La schimbarea becurilor tine cont de watii pe care ai ai 35 sau 55 , si in fc de wati cumperi si becul . Daca ai 4300k si nu esti multumit poti trece la 5000k sau 6000k
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR