Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nu ai nici un Tuning Center pe la tine prin oras ?
De obocei in astfel de magazine, gasesti tot felul de lucruri, poti incerca, ai mari sanse sa gasesti.
Skip ads

  • CATYON
  • **
  • 99 mesaje
  • din 29 Nov 2008
  • Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Mehedinti
  • CATYON

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut, sunt nou posesor de vectra b2 din 2001 CDX 2.0 Y20DTH .
masina are xenon din fabrica pe faza scurta insa mie mi se pare ca lumineaza mai prost decit niste becuri halogen.
reglajul farurilor este automat neavind in bord un buton de reglaj al acestora. Pe faza lunga bat in sus si nu stiu cum sa le reglez tinind cont ca nu am acel buton in bord.
in alta ordine de idei daca as vrea sa pun faruri noi cu becuri normale, mufele de alimentare s-ar potrivi de la xenon la non xenon?
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
CATYON, mergi intr-un service pentru reglaj pe banc a farurilor.
  • adrian_c

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu o sa-ti rezolve problema mersul la reglaj.
Xenonul la masinile noastre chiar lumineaza mai prost decat becurile normale. As recomanda urmatoarele operatiuni:
1. schimbi becurile cu unele noi de 6000k, vezi la http://philips-shop.ro/list...2BXENON-.-D2S.lst
2. verifici sa nu fie matuit farul. S-a discutat pe aici despre o solutie minune de polishare faruri (plastic)
3. l amine de exemplu farurile sunt cam ingalbenite si ma gandesc sa le dezlipesc, sa le scot galbejeala cu solutia de mai sus si sa le lipesc la loc. Problema e ca mai mult ca sigur n-o sa iasa lipitura etans si atunci sa vezi distractie cu aburirea in faruri.


Conversia de la faruri xenon la halogene ma intereseaza si pe mine, poate e cineva care se pricepe bine sa ne spuna daca se poate ori nu.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pentru lipit faruri, exista un aparat care este doar 30 lei si care foloseste baghete din plastic. Le topeste iar solutia rezultata lipeste impecabil. Cu asa ceva mi-am lipit carcasa calculatorului de abs. Am vazut saptamana trecuta intr-un magazin dar nu ma gandeam la ce mi-ar mai trebui. Curand o sa merg sa vad daca mai au.
  • CATYON
  • **
  • 99 mesaje
  • din 29 Nov 2008
  • Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Mehedinti
  • CATYON

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca niste faruri obisnuite cu becuri halogen, dar cu conditia sa fie noi sunt mai eficiente decit niste xenoane ingalbenite.
m-am uitat pe AUTOKARMA si un far nou ajunge cam la 200 ron iar cel cu xenon 1600. in aceste conditii nu cred ca merita sa dam 200 ron pe un bec cu xenon. parerea mea
  • razvan_16i

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 1.6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
sfatul meu e sa nu renuntati la xenon...
@catyon ... dute la un service autorizat si regleaza farurile ...xenonul nu prea cred ca ar avea ceva .... poata DOAMN FERESTE masina ta a fost lovita si nu stii .... si au pus meseriasii farurile aiurea ....

cat despre combinatia xenon halogen ..... eu optez ptr xenon de 6000k ..... nu se compara nici pe departe cu halogenul ....asta in functie de masina,far,reglaj,etc....... spor la treaba
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Si eu eram nemultumit de lumina data de becurile xenon originale ale masinii (tot vectra b am si eu). Si le-am schimbat cu unele noi tot xenon de 5000K care dau o lumina alba. Nu sunt de firma dar le am de un an, situatia s-a imbunatatit. E cea mai ieftina varianta tinand cond ca am dat pe un bec 110 lei. Recomand!
Skip ads

  • adrian_c

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
S-a imbunatatit = ai lumina decenta? Becurile le-am schimbat si eu cu unele de 4300k, degeaba. O sa incerc sa pun de 6000 si sa curat farul cum spuneam mai sus. Daca nici dupa asta nu iese cum trebuie, dracu sa le ia.
Problema la masinile noastre cred ca e lupa aia a dracului de mica. Cum ar fi sa dea cineva 35 de milioane pe doua faruri noi de la autokarma si sa aiba aceeasi lumina chioara Smile)
Taica-miu si-a luat de curand un Focus 2006 cu xenon de fabrica....asa mai zic si eu. Lumineaza ca ziua, nu orbesc pe cei de pe contrasens, toata lumea-i fericita.

All Bandi - daca iei aparatul ala pune te rog o poza ca sunt curios cum arata / vreau sa stiu ce sa cer la magazin.
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
adrian_c a scris:S-a imbunatatit = ai lumina decenta? Becurile le-am schimbat si eu cu unele de 4300k, degeaba.


Pe masina sunt montate din fabrica becuri xenon de 4300k, deci mare lucru nu se schimba.
Mai trebuie stiut ca becul xenon isi pierde din intensitate odata cu trecerea timpului. E recomandat sa se schimbe la 3-4 ani.
Mai trebuie stiut ca cu cat becul are mai multi "K" cu atat lumina este mai slaba:

  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat becurile in prima faza iar acum am pus de curiozitate un alt droser Shocked Shocked Shocked
Schimbarea e evidenta. Motivul iluminarii slabe creu eu ca este balastul.
Obosite saracele dupa ataea ore de functionare si ele si becurile ies din parametri , creste rezistenta interna a componentelor + matuirea geamului de la far ....iata reteta perfecta pt o lumina slaba
La mine solutia a fost simpla ... cum am spus mai sus am schimbat becurile de 4300k cu unele de 6000k comandate de mine din China 90$ perechea cu tot cu transport si balasturi slim noi tot de acolo.
Rezultat ?
Lumina senzatie
  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
cristiandvd a scris:Eu am schimbat becurile in prima faza iar acum am pus de curiozitate un alt droser Shocked Shocked Shocked
Schimbarea e evidenta. Motivul iluminarii slabe creu eu ca este balastul.
Obosite saracele dupa ataea ore de functionare si ele si becurile ies din parametri , creste rezistenta interna a componentelor + matuirea geamului de la far ....iata reteta perfecta pt o lumina slaba
La mine solutia a fost simpla ... cum am spus mai sus am schimbat becurile de 4300k cu unele de 6000k comandate de mine din China 90$ perechea cu tot cu transport si balasturi slim noi tot de acolo.


Rezultat ?
Lumina senzatie


De pe site ai comandat becurile ?
Ai ceva garantie pe ele, are garantie internationala ?
Da te rog mai multe detalii despre ele.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
adrian_c a scris: daca iei aparatul ala pune te rog o poza ca sunt curios cum arata / vreau sa stiu ce sa cer la magazin.


L-am luat. A costat 34 lei.






  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Fratilor reveniti-va ....sunt 2 becuri pe care am dat mai putin decat in Ro. Ce garantie ? Shocked
Merg f bine si sunt f multumit Very Happy
Comanda daca vrei iti fac eu. Cumpar mult mai multe de acolo si d`asta le-am luat din china
  • sorente

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Si eu vreau sa schimb becurile la faruri, insa nu stiu, exista mai multe modele de becuri (ma refer sa se potriveasca in farul de Vectra B, asa ca specificatii sigur sunt f multe modele)?
Vreau sa schimb si lampile de la proiectoare, dar habar nu am dupa ce sa ma uit in magazine, cum arata astea? Au vreun cod ceva?
Mi-ar placea sa pun niste becuri galbene la proiectoare, dar nu cred ca sunt halogene galbene...
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
@sorente: Pentru proiectoare iti trebuie becuri H3. Iti recomand Osram All Weather H3 (e vreo 15 ron setul, gasesti in Cora, Metro, cred ca si Selgros), sunt speciale pt ceata, ploaie, etc. Lumina e galbena. Pentru faruri incearca Osram Silverstar. Eu sunt foarte multumit de ele (am pe faza lunga pt ca scurta e xenon de fabrica).

@cristiandvd: se potrivesc balasturile respective cu instalatia originala de la Opel? Alte temp mai au (4300k, 5000k)? M-ar interesa si pe mine sa imi schimb becurile+balasturi pt ca nu vad nimc noaptea Sad
  • sorente

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Aha, merci, dau o fuga in Metro.
Sunt bune lampile galbene pentru ceata, mi s-a intamplat, pe ceata foarte densa sa aprind avariile si sa vad ca in scurtul moment cat lampa de avarie e aprinsa lumineaza mai eficient decat faza scurta sau proiectorul, chiar se vedea diferenta.
  • ovichiri

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Laughing si eu am o vectra b1 si cu farurile ei muream noaptea, asa ca i-am pus farurri de b2. a avut putin de lucru electricianul dar a meritat. atentie daca cumparati faruri de b2 pt b1 sa luati si motorasele si capacelele rotunde de cauciuc. Shocked
  • ByTzY

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Vectra B - an 96 - 1.8 - modelul cu hayon : daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu o sugestie .. de curand mi sa ars un bec pe faza scurta si vroiam sa le schimb am zis daca tot trebuie sa il schimb pe ala sa le pun pe aman2 .. mi`a zis cineva sa pun philips 60 scurta 100 lunga si nu stiu ce sa fac .. si daca e sa pun asha mari ar trebui sa schimb vre`un releu ceva sau daca as pune becuri cu Xe trebuie neaparat sa imi pun si instalatzie sau merge sa le pun asha .... Mersi
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
In nici un caz nu pune de 100.. risti sa topesti oglinda farului si vreun scurtcircuit. Vezi ca am scris mai sus.. incearca OSRAM Silverstar si vei fi multumit de rezultate.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR