Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Astazi am observat pe parbriz o lovitura ( pare lovitura de criblura) pe care nu stiu cand am reusit sa o iau. Se observa o pata ce are aprox.5mm diametru in stratul exterior al parbrizului si ce e mai grav ca se extinde o fisura in partea stanga( acum e de 2-3mm) dar mi-e teama ca de aici va incepe sa crape. Am auzit ca se poate remedia o astfel de problema prin injectarea unei solutii in parbriz dupa ce se "decupeaza" zona cu fisura. A mai facut cineva asa ceva?
Skip ads

  • Atx2005

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am facut eu de vreo 3 ori si a fost ok.a rezistat si iarna si vara si parbrizul a fost ca si cum nu ar fi avut nimic. totul este sa nu-l supui la schimbari bruste de temperatura,adica iarna sa nu-i dai dintr-o data caldura pe el.si sa-ti explic si cum se face ca am vazut cand l-au facut pe al meu: pt crepaturi iti va da o gaura la capatul ei sa nu mearga mai departe, din interior va impinge cu o chestie parbrizul si va injecta solutie in crepatura, iar crepatura va disparea.daca ai punct de piatra acela il vor curata cu un polizor mic si fin si vor astupa cu solutie.acolo o sa ti se vada un punct dar nu ti se va mai duce parbrizul. pt un singur punct sau crepatura merita. eu am dat acum 3 ani 300 de mii pt un punct si o crepatura de vreo 15 cm pe cand un parbriz e peste 100 euroi. Si inca ceva crepatura sa nu fie mai veche de 3 luni pt ca nu va iesi perfect sau poate chiar deloc
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Rezolvat problema cu 28 lei 2 fisuri in parbriz, exact dupa metoda descrisa mai sus. Parbrizul are 2 folii suprapuse, si criblura sarita in parbriz a afectat numai stratul exterior. Cu un polizor foarte fin sa dat gaura in primul strat si s-a umplut cu o solutie care dupa ce s-a intarit s-a polizat locul respectiv si acum totul e OK. Am primit recomandarea ca sa nu supun parbrizul la solicitari termice extreme ( vara sa dau pe el cu apa rece si iarna cu apa calda)
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Foarte interesant...stiti cumva meseriasii care astupa fisuri pot sa dea si un polish pe parbriz? al meu are zagarieturi fine si noaptea devine un chin cand iti vin masini din fata..ceva preturi?
Skip ads

  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
si eu am rezolvat in vara un "punct de piatra" care incepea sa se extinda. a costat 350mii si exact ca in descrierea de mai sus au procedat baietii. de atunci nu s-o mai extins de loc. eu zic sa apelezi cu incredere la metoda asta.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Foarte interesant...stiti cumva meseriasii care astupa fisuri pot sa dea si un polish pe parbriz? al meu are zagarieturi fine si noaptea devine un chin cand iti vin masini din fata..ceva preturi?

Pentru zgarieturi nu stiu solutii, metoda de mai sus "salveaza" parbrizul de la extinderea crapaturilor in parbriz si am aflat ca e eficienta daca le observi in faza incipienta, pana nu se extinde prea mult fisura,si rezolva mai ales acele "ciobituri"cauzate de pietricele
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Acum sa nu se inteleaga ca metoda asta iti face un parbriz ca nou, pentru ca locul unde a lovit piatra in parbriz tot ramane insa se elimina prin metoda asta o eventuala fisura care poate incepe din acel loc. Interesant e ca solitia aceea a patruns de-a lungul fisurilor (2-4 mm) si nu se mai vad, a ramas doar conturul gaurii facuta cu acel burghiu ( aproape ca acel polizor de la stomatolog Shocked ) .
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Foarte interesant...stiti cumva meseriasii care astupa fisuri pot sa dea si un polish pe parbriz? al meu are zagarieturi fine si noaptea devine un chin cand iti vin masini din fata..ceva preturi?


Eu cautam un polish de parbriz pentru a-mi curata ... farurile. Si in final am gasit solutia - Xerapol. L-am gasit la un magazin din Cluj-Napoca. da un search pe forum cu Xerapol, ca nu mai stiu detaliile. In garajul meu sunt doua poze, inainte si dupa. Vei vedea ca la faruri a mers, nu vad de ce nu ar merge si la parbriz.
Skip ads

  • coldream

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Am aceeasi problema: lovitura+crapatura 8-10 mm .
A facut cineva si in Arad?

Rog detalii firma (adresa sau telefon, cum or lucrat ....)

Multumesc
  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
pentru belelele astea cu parbrizul tre' mers la politie pentru constatare sau repara baietii si fara hirtie de la politie? ca tare n'as sta 3 ore la sectie pentru o ciobitura de parbriz.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
karg a scris:pentru belelele astea cu parbrizul tre' mers la politie pentru constatare sau repara baietii si fara hirtie de la politie? ca tare n'as sta 3 ore la sectie pentru o ciobitura de parbriz.


Acuma depinde ce vrei sa stai la sectie trei ore si sa-ti repari geamu dupa sau sa nu stai si sa risti sa se duca crapaturile si sa trebuiasca sa iei alt parbriz...
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
[quote="coldream"]
A facut cineva si in Arad?

Sunt cel putin doua firme specializate - una pe Dobrogeanu Gherea, langa Generala 4 (nu stiu cum se numeste, este o constructie metalica alba pe dreapta cum mergi spre Piata Mica, chiar inainte de scoala) si una in Bujac, pe Dambovitei - colt cu Ghioceilor (Tripon&Tripon). Ambii lucreaza bine.
Skip ads

  • coldream

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Kapix - multumesc, am sunat si am aranjat o intalnire.

Pentru cei care vor sa repare astfel de probleme la parbriz: cu cat intra praf sau apa, cu atat ramane mai vizibila lovitura/crapatura dupa remediere. Nu stiu ce se poate face in asemenea situatii pana se ajunge la service. Eu am pus 1 cm de banda scotch transparent pana maine.
  • Atx2005

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Eu le-am facut vizavi de Generala 4 si au facut-o foarte bine. am facut-o acum 3 ani si nu se observa deloc crepatura, sunt buni baietii.
  • coldream

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfat, dar prea tarziu. Am fost pe Dambovitei in Bujac si nu sunt multumit. Nu se mai vede lovitura, dar a ramas vizibila crapatura (7-8 mm). Intr-adevar nu la fel de vizibila, dar e acolo. Cost lucrare 30 RON.
Va rog sa nu o luati ca anti-reclama, dar eu cred ca nu au lucrat profesionist.
  • emporio_24

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2005

  • Mesaj Privat
in bucuresti , unde gasesc un centru, unde as putea astupa o fisura mica, lasata de o pietricica , pe exterior?
  • cipi2ooo

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Expert Detailing
http://www.expertdetailing.ro/ Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR