Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema cu puntea de rezistente, nu stiu care-i problema.Imi merge doar pe treptele 3-4 iar in 1-2 nu merge tot timpul, adica daca merge in treapta 3 un timp si dau din nou pe treapta 2 si 1 merge, dar nu tot timpul. Am scos piesa cu pricina si am constat cu stupoare ca acolo era ud si toate contactele erau ruginite, le-am curatat le-am sters le-am uns, le-am pus la loc, nimic tot nu functiona la 1-2, am miscat pe acolo firele si a inceput sa invarta, iar miscam iar se oprea si tot asa si iar se invartea.Eii am zis eu, nu am curatat bine, sa mai scot odata si sa curat mai bine. Can sa scot nu puteam sa tin mana pe puntea de diode(nu stiu daca e normal asa) de tare ce frigea.In fine am scos am curatat din nou bag la loc, la fel nu mergea deloc in 1-2, am inceput sa misc pe acolo de fire de papuci nimic, tura asta nu a mai luat-o deloc. Am scos puntea din nou si am inceput sa o masor si am observat ca toate au continuitate(le-am verificat cu buzz-erul) de fapt erau 2 cate 2 din cate am vazut eu, adica jos la mufa puneam pe o lamela iar sus tiuia la 2(adica puneam pe unu si pe altu). Problema este ca am bagat mufa cu 5 picioruse si am masurat tensiunea la cei 2 papuci care alimenteaza aeroterma. Am masurat pe fiecare treapta si aveam tensiune pe treptele 1-2 mai mica de 4-7v si pe 3-4 mai mare echivalent cu 11,76v egala pe ambele trepte.maine am sa-l mai scot odata sa ma mai uit la el.Am verificat si cele 5 fire si am tensiune pe toate mai putin unul ,maro care cred ca e masa. Deci nu stiu ce sa mai cred si ce sa mai verific.
Orice sfat e bine venit.
Multumesc !

Si niste poze
Skip ads

  • papyllon

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1989 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2007

  • Mesaj Privat
verifica si comutatorul de actionare al aerotermei ! la mine ala a fost Very Happy
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
papyllon a scris:verifica si comutatorul de actionare al aerotermei ! la mine ala a fost Very Happy


Cum sa-l verific?
  • papyllon

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1989 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2007

  • Mesaj Privat
este acela din bord, la astra nu stiu cum se demonteaza Embarassed incearca sa-ti dai jos de aici de pe forum un manual de reparatii pentru astra si vezi acolo cum se demonteaza
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Intrebare-a a fost cum sa-l verific nu cum sa-l dau jos Smile
  • papyllon

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1989 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu la vectra am avut unul de rezerva si l-am schimbat de proba si mi-a functionat !
deci un electrician e pe aici cu un sfat?
  • nelutzul40

  • Mesaje scrise: 1,021
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
De ceva vreme ventilatorul de la aeroterma (am o astra g y17dt) imi tot face figuri, in sensul ca merge cand vrea el. Am verificat siguranta (numarul 2 din tabloul de sigurante si este ok), dar acum nu vrea pe nici una din viteze si nu stiu de unde sa incep, ma poate ajuta cineva? Multumesc anticipat!
  • bv22gbi

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 x17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut,am si eu o vectra a c18nz si nu imi mai baga aer cald prin stanga si mijolc..nici macar pe la parbriz in stanga si mijloc,doar rece..astept pareri.multumesc
Skip ads

  • girbatavi

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1995 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Radovan_eu a scris:revin cu un link http://www.astraclub.ro/ind...hp?showtopic=7980

pentru cei ce vor avea probleme in viitor.



Multumesc f f mult pt linkul acesta,mie mi-a fost de un real folos
  • girbatavi

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1995 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2010

  • Mesaj Privat
eu mi-am rezolvat problema cu aeroterma,la mine a fost din motorasul de la ventilator+ rezistenta
Acum am de schimbat termostatul+termocupla....o gramada de bani....
  • LAMBO-RO

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salutare. Eu am un vectra A si am o problema la gurile de suflare aer de pe mijloc (bord). Cea din stanga da aer rece ,cea din dreapta da aer cald. Sa specific: cand e reglata sa dea aer cald. Sper ca m-am facut inteles. Stie careva ce e de facut?
  • LAMBO-RO

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Va multumesc pt propunere dar vroiam doar un sfat ,pt ca nu stiu exact care e problema . Oricum multumesc mult
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Pe gurile din mijloc intodeaua baga aer mai rece.
  • LAMBO-RO

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ok! Dar pe o gura da aer rece, pe alta da aer cald ca la celelalte guri. Ce sa fie cu gura care da aer rece? Oare?
  • krysty_m3

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
LAMBO-RO a scris:ok! Dar pe o gura da aer rece, pe alta da aer cald ca la celelalte guri. Ce sa fie cu gura care da aer rece? Oare?


Aceasi problema o am si eu, pe partea soferului (pe stanga) da aer mai rece decat pe partea dreapta, si asta de cand i-am completat antigel. Nu am aflat inaca cauza...
  • mag200488

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
verifica tubulatura din''tulumba''pana la gura din stanga unde iti vine aer rece...e posibil sa fi sarit vreun tub din imbinare si mai da si pe langa in loc sa directioneze toata caldura pana la gura din stanga...
  • mag200488

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
si o alta problema care am intampinat-o eu la capitolul incalzire ''slaba''la vectra a din 92' a fost faptul ca s-a rupt o urechiusa la cablul care actioneaza robinetul la apa calda care intra in habitaclu....si se intampla ca nu deschidea complet ci numai pe jumate...am inghetat o perioada de frig pana sa imi dau seama ce-i.dar dupa ce am gasit ''levierul''care actioneaza robinetul de nervi l-am blocat cu un colier din plastic pe deschis sa bage caldura maxim Very Happy si nu mai am treaba...cum se ridica acul la temperatura pe patratica albastra deja vine aer aproape fierbinte... si ce problema am mai intampinat a fost comutatorul de trepte 1-4 care m-a last cu totu' dar l-am schimbat si e ok merge struna...sper sa va fie de ajutor pataniile mele cu incalzirea in habitaclu...
  • mag200488

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
P.S. clapeta robinetului se gaseste pe ''tulumba'' (eu asa ii zic la tot ansamblul acela mare de sub bord care se ocupa cu caldura si frigul) putin deasupra conductelor tur,retur ce vin din compartimentul motor si intra in ''tulumba''la radiatorul de caldura.sper ca am fost pe intelesul toturor...
  • stresu1984

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1994 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salut am si eu o problema cu aeroterma la vectra a 1,6 c16nz mi s a ars acel releu dioda habar n am cum ii spune cea in invelisul verde,una noua indentica e 180 de lei si am gasit la un prieten la o vectra b 1,8 dar e cu 4 trepte si bineanteles mai diferita ca a mea care are doar 3 trepte.Intrebarea mea e vreo problema daca o pun pe aceea si las libera treapta 4 ca ma gandesc sa nu mi arda ceva la motorasul ventilatorului?
  • lluchiano08

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2011

  • Mesaj Privat
nelutzul40 a scris:De ceva vreme ventilatorul de la aeroterma (am o astra g y17dt) imi tot face figuri, in sensul ca merge cand vrea el. Am verificat siguranta (numarul 2 din tabloul de sigurante si este ok), dar acum nu vrea pe nici una din viteze si nu stiu de unde sa incep, ma poate ajuta cineva? Multumesc anticipat!
am si eu acceiasi problema daca afli ceva anuntama te rog
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR