Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • deovex

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Imi da caldura foarte slab. Am facut primul drum de cand o am pe frig si nu imi urca apa mai mult de 75-80 grade. Trebuie sa aiba termostat si nu il am sau ce poate fii. Am masina din iunie si nu pot stii dca e normala temperatura sau nu , pe caldura nu am avut probleme. Si daca trebuie termostat unde se pune , de care sa iau? Ajutati-ma , ca mie frrrig! Smile
Skip ads

  • nila04rrw

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
la 75-80 grade cat iti ridica tie, iti da caldura de nu poti suporta.problema nu e din termostat. daca iti merge si ventilatorul din bord, trebuie sa verifici furtunul cu lichid de racire care vine de la motor(il observi usor e unul mai gros de aprox jumate de tol) pana in marginea bordului la calorifer si caloriferul ca s-ar putea sa fie infundate, depuneri etc.
  • deovex

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pai de obicei, cand era mai cald afara imi statea la 85-90 si asta imi era suspect. Ventilatorul imi merge si furtunele de racire au fost schimbate inainte sa o cumpar asta 100%. Dar radiatoru pe unde e si cum pot sa-l curat.
  • nila04rrw

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ok deci ramane doar radiatorul de verificat. e un pic mai complicat dar se poate , eu am facut-o si sant multumit de rezultat. daca esti hotarat sa-l demontezi anunta-ma si iti dau toate detaliile.
Skip ads

  • deovex

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pai presupun ca radiatorul e undeva pe sub bord. Zi-mi te rog asa in mare cam ce e de facut si cam cat dureaza, sa vad daca as avea timp. Hotarat sunt dar sa vedem ce e de facut.
  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Asigurate ca functioneaza bine ceasul care iti indica calcura apei, incearca sa pui mana pe furtun, cand iti indica 75 - 80 grade, sa vezi daca ii cald sau nu. Daca ii cald atunci numai caloriferul poate fi problema.
  • nila04rrw

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nu te speria ca se poate face. tre sa demontezi tunelul dintre scaune cu scrumiera si in prelungirea lui pe laterale mai sant 2 bucati de plastic care se prind fiecare cu cate un surub. apoi ai ajuns la carcasa caloriferului si (daca tot esti acolo verifici cu ocazia asta clapeta de la separatorul de aer cald-rece ca e posibil sa fie de la ea si nu mai demontezi caloriferul) acolo mai 4 sau6 suruburi si ai ajuns la el.apoi strangulezi furtunele de apa(tur si retur)desfaci colierele de la capetele lor si gata ai scos obiectul buclucas. avand in vedere ca n-ai mai facut asta o sa-ti ia cam 1h-1,5h demontatul, 1h verificarea si eventual curatarea caloriferului si 1h montarea. total:aprox 3,5h din timpul tau . mie la service mi-au spus ca tre sa las masina la ei 2 zile si aprox 4mil manopera, asa ca am rezolvat-o singur acasa.
vezi ca ai mp.
  • deovex

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc deocamdata. Sa vad ce pot face/
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR