Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gg26

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Buna tuturor,
As vrea sa va povestesc ce am patit in seara asta: am iesit de pe o alee in strada principala si dupa vreo 50 m un echipaj al politiei mi-a facut semn sa trag pe dreapta .Am semnalizat ,si am tras pe dreapta, doar ca neavand posibilitate sa trag in spatele masinii de politie am parcat in fata .
Organul a venit la masina , s-a prezentat,moment in care l-am intrebat de ce m-a oprit .Raspunsul primit : "Conduceti o masina inmatriculata in alta... stat"(dezacordul ii apartine bineinteles organului).Dupa care mi-a reprosat ca am parcat in fata masinii de politie nu in spate , asa cum ar trebui .
In fine i-am dat actele,s-a prefacut ca citeste in ele si mi-a urat "o seara placuta"
Acum rugamintea mea este sa-mi spuneti daca este scris undeva, ca eu ,in momentul in care sunt oprit de Politie trebuie sa opresc in spatele lor?Eu unul nu-mi amintesc sa fi citit nimic de genul asta in legislatia rutiera .
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Tot ce stiu e ca nu trebuie sa te dai jos din masina. Daca masina politistului care te opreste e parcata pe sensul opus ce faci, intorci ca sa opresti in spatele lui?
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
nu cred ca scrie pe undeva ca trebuie sa parchezi in spatele lor !
eu unu cand am luat amenda Shocked am oprit ..si ei au oprit in spatele meu... m-au taxat si au plecat.
  • deleted-4190

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu scrie nicaieri ca trebuie sa opresti in spatele masinii lor. Dar daca au camere de supraveghere pe masina si au de gand sa-si traga ceva spaga te opresc in spatele masinii lor pentru a nu fi filmati de propria camera. Pentru astfel de actiuni se pot face reclamatii la comandantul sectiei de politie unde activeaza agentul respectiv.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
A fost un abuz ca te-a oprit din cauza masinii inmatriculate in alt stat!
  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
astfel de gesturi se numesc "garcisme" si trebuie tratate ca atare cu multa lamiie Twisted Evil
  • Dorin.Opel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
1. Nu este nici un abuz ca ai fost oprit, pt ca politia te poate opri pt un control de rutina (a se citi verificari)
2. In situatia in care refuzi sa opresti sau sa te legitimezi e "naspa" pt tine pt ca devii un f bun "suspect"
3. Nu exista nici o prevedere cu opritul in fata sau in spate (probabil ca au "aruncat-o sa vada daca o musti")
4. In general masinile cu nr strain sunt oprite pt diferite verificari (daca doriti puteti citi la verificari si ghilimelele)
  • corinutza77

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Teoretic politistii te pot opri numai cu un motiv intemeiat dar practic depinde...Nu cred ca exista vreo prevedere legata de opritul in fata sau in spatele masinii de politie in legislatie.
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
legea spune ca trebuie sa opresti la semnalul agentului de politie dar nu specifica locul, adica in fata,in spate,la dreapta sau la stanga. Asadar trebuie sa incetinesti iar agentul respectiv trebuie sa te indrume spre locul unde trebuie sa opresti in siguranta. Din cazul pe care l-ai prezentat reiese ca ai trecut de locul in care era agentul iar acesta a considerat ca l-ai sfidat sau initial nu ai vrut sa opresti dupa care te-ai razgandit.
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:A fost un abuz ca te-a oprit din cauza masinii inmatriculate in alt stat!


Abuz era daca ii dadea amenda ca circula cu un auto inmatriculat in alt stat(ceea ce nu se putea).
Mi se pare corect ca ai fost oprit pentru ca aveai numere straine intrucat este bine stiut ca foarte multe masini cu numere straine nu au asigurare,au numerele expirate,a expirat inspectia tehnica,deci pana la urma scopul opririi putea sa fie unul din aceste motive dar nu a stiut politistul sau nu i-a venit in minte atunci(astia gandesc mai incet si mai ales ca tu l-ai intrebat primul de ce te-a oprit l-ai cam blocat ca el nu se astepta la intrebarea asta Laughing )
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu scrie nicaieri,dar in mod normal cred ca se parcheaza in fata masinii pentru a-ti putea filma numarul,masina...).
Treaba cu abuzul cade,am un prieten politist si mi-a explicat cum sta treaba:
-in fiecare dimineata cand intra de serviciu primea de la superior ORDINUL DE SERVICIU(care se schimba zilnic,azi pt verificarea asigurarilor,maine pentru centuri,poimaine pentru certificatul de inmatriculare,etc).El era ²acoperit² si tu nu poti comenta nimic.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
hot a scris:

Abuz era daca ii dadea amenda ca circula cu un auto inmatriculat in alt stat(ceea ce nu se putea).
Mi se pare corect ca ai fost oprit pentru ca aveai numere straine intrucat este bine stiut ca (...)


Adica sa te opreasca toti de cate ori vor. Si mai ajungi la destinatie la sfantu' asteapta.
Atata timp cat respecti regulile, este ABUZ sa te opreasca.
Skip ads

  • Dorin.Opel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
@stelea . Daca se intampla doar cum spui tu oamenii nu fac nici un abuz. Pune mana pe DEX si vezi ce inseamna ABUZ (A ABUZA)...
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ABÚZ, abuzuri, s.n. 1. Încãlcare a legalitãþii; (concr.) faptã ilegalã. * Abuz de putere = delict sãvârºit de cineva prin depãºirea atribuþiilor sale.
Sursa: DEX '98
  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
[quote="gg26"]Buna tuturor,
Organul a venit la masina , s-a prezentat,moment in care l-am intrebat de ce m-a oprit .Raspunsul primit : "Conduceti o masina inmatriculata in alta... stat"(dezacordul ii apartine bineinteles organului).Dupa care mi-a reprosat ca am parcat in fata masinii de politie nu in spate , asa cum ar trebui .quote]

Asta nu este motiv sa te opreasca...parerea mea
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Azi noapte am avut o intamplare haioasa intr-o comuna din judetul nostru. Pe la ora 23.00 veneam spre casa si deodata intr-o comuna ma trezesc in fata cu un echipaj de politie rurala. Eram singurul pe drum asadar am fost "tras pe dreapta" imediat fara nici un motiv. Un "baietas" cu cascheta s-a prezentat si mi-a cerut actele la control. Dupa ce i-am dat actele l-am intrebat respectuos daca am gresit cu ceva, de m-a oprit. Nici nu va inchipuiti ce mi-a raspuns: "Deocamdata nu" Rolling Eyes
"M-am minunat" de raspunsul "inteligent" si mã gandeam dacã l-a invãþat cineva Rolling Eyes
Aºadar sã nu vã miraþi dacã veþi fi oprit pe drum chiar dacã "deocamdatã" nu aþi greºit cu nimic. S-ar putea ca in acele 2-3 minute in care se verificã actele sã "aparã" vreo greºealã...Pffff Mad
  • valy cu manta

  • Mesaje scrise: 223
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2009

  • Mesaj Privat
cel mai bine nu ii intrebi nimica si vorbesti respectos cu ei..ca daca ii intrebam ii suparam si sigur ne gaseste ceva la masina ca sa ne ia banii.
  • Alessandro23

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
valy cu manta a scris:cel mai bine nu ii intrebi nimica si vorbesti respectos cu ei..ca daca ii intrebam ii suparam si sigur ne gaseste ceva la masina ca sa ne ia banii.

decat sa tac si sa il las sa faca abuzuri sau sa fie tare in gura doar pentru ca e in haina STATULUI mai bine scot niste bani din buzunar... ORGOLIUL SI PRINCIPIILE NU MI LE POATE LUA NIMENI !
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
M-a oprit echipajul cu radar pe Timisul de Sus. Imi cere actele, solicita prin statie viteza cu care ma deplasam si pleaca la masina sa intocmeasca P.V. Se intoarece si imi zice: Vad ca v-ati cumparat rovinieta (ma mai oprise tot acolo cu ceva timp inainte si atunci nu aveam rovinieta), si sa stiti ca v-am trecut pe P.V. doar 65km/h, ca sa nu va suspend carnetul (aveam 12 puncte). Acum aveti 14 ... mergeti cu grija 6 luni ...
  • YuriRO

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
@stelea asta inseamna ca mai sunt si politisti cu discernamant si un pic de intelegere pt cetateanul de rand... Poate ai avut si tu noroc, dar nu pot spune decat ca mi-as dori sa vad mai multe exemple de genul asta.

Numai bine!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR