Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Bughy

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salut! as dori si eu sa-mi cumpar un aparat foto si ma gandesc la unul dintre cele doua... voi care credeti ca ar fi mai bun? daca aveti niste poze facute cu unul din cele doua poate le atasati sa vad si eu cum ies...

http://www.cel.ro/aparate-f...fujifilm-s1000-l/
http://www.cel.ro/aparate-f...y-dsc_h3-black-l/
Skip ads

  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Poze facute cu Fuji 9Mpx.









  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sper ca te ajuta si astea, sunt facute cu un DSC-H9 care presupun ca foloseste acelasi senzor pe lentile ceva mai mari.


















Macro, nightshot...etc...

sony all the way! Smile
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu am un H2 de la Sony, deja de 2 ani si sunt foarte multumit de calitatea pozelor.
Face poze excelente, ceea ce compenseaza pentru micile minusuri- usoara aberatie cromatica la zoomuri mari, zgomot la ISO800 in sus, plastic ieftin, scartzait, etc.
Niste poze facute cu H9 aici.

Mai documenteaza-te si in leg cu Fuji-ul respectiv!
Site-urile imaging-resource.com si dpreview.com sunt un punct bun de plecare.
Bafta!
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Poate sunt offtopic; eu am asa ceva:

http://www.emag.ro/foto_dig...ru--pAJ2420B002AA

Sunt mai mult decat multumit.
  • Bughy

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
mersi pentru pareri... daca mai stiti si alte modele bune la acest pret puteti sa-mi spuneti...
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
banuiesc ca se va transforma intr-un topic in care toata lumea isi va pune pozele aici... poate si cei care nu au sony si fuji Smile

pentru initiatorul topicului:

iti recomand sa citesti review-uri si sa te uiti la pozele din samples (pentru aparatele dorite) de la www.dpreview.com

apoi iti mai recomand www.stevesdigicams.com - reviews


Daca ai cat de cat cunostinte de fotografie si intelegi ce zic aia acolo... atunci are rost sa iti bati capul cu ce aparat iti iei.
Daca nu... ia ce crezi tu ca iti place.

Orice aparat are plusuri si minusuri... depinde cat de mult il folosesti si la ce anume il folosesti.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pai, in primul rand ar trebui sa te gandesti ce vrei de la acel aparat.

Daca vrei doar poze poti lua unul la 800ron si nu vei fi dezamagit.

Daca vrei sa-ti petreci timpul manarind setarile incercand sa scoti ce-i mai bun din masina ta, dintr-un peisaj, o floare sau un animalut incearca aparatele ceva mai scumpe de genul H9, FZ, S5, SP560 (parerea mea).

Ps; un aparat mai scump/bun/performant poate crea pasiuni noi Very Happy, cel putin la majoritatea persoanelor care au pus mana pe h9(sony) sau d40(nikon).
Skip ads

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ia-ti un Sony. Eu am un Sony Cybershot din 2004 si sunt multumit. Am comparat pozele facute de mine cu alte poze facute cu alte aparate ale unor prieteni si mi s-au parut mai clare cele facute cu Sony. Asta ti-o zic din experienta mea. Mai conteaza si cum reglezi aparatul in functie de luminozitate, distanta, etc. ca sa ai calitate. Deci eu sunt pentru Sony.
  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
dintre sony si fuji as alege canon Smile

acum orice ar spune oricine, canon e prima in materie de camere foto, dupa care vin fuji si ce-or mai fi
  • vlazduhu

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Canon sunt cei mai tari in sectorul profi/high-end. Aici, la entry-level, e foarte discutabil. Chiar si DSLR-urile lor entry-level nu le-as numi cele mai tari.

Cat despre alegere, fa asa cum a mai zis cineva mai sus, citeste review-urile si gandeste-te la ce o sa-ti foloseasca aparatul atunci cand faci alegerea. Toate aparatele din zona asta sunt decente si in functie de camera de la care pleci o sa fi foarte multumit de rezultate.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
strict dintre cele 2 variante as alege Fuji deoarece:

- Sony sunt in general mai scumpe, deci ptr aceeasi bani iei un Fuji mai performant.
- Sony foloseste MemoryStick, acesta fiind unul dintre cele mai scumpe medii de stocare (ex: un SD de 1Gb costa ~30-40 RON, pe cand un MS de 1Gb costa ~50-70 RON)
- Fuji foloseste SD (sau xD), SD fiind unul dintre cele mai ieftine si versatile medii de stocare (poti sa folosesti un SD si in ap foto, si la PDA, la un telefone,...)
- vezi ca in general Sony foloseste acumulatori format proprietar, asta inseamna ca daca se belesc acumulatorii, vei fi obligat sa cumperi acumulatori Sony, pe cand la Fuji in general se folosesc acumulatori AA care ii gasesti pe toate gardurile.

referitor la calitatea imaginii, e discutabil, un Sony si un Fuji din aceeasi clasa vor da imagini de o calitate foarte apropiata, poate Sony face poze f bune in conditii de iluminare scazuta, iar Fuji compenseaza cu niste poze deosebite in macro. Diferenta majora (care se va vedea la poze) o face utilizatorul.


si intr-adevar, in aceeasi bani, Cannon constitue o optiune mai buna. Ca pret/performanta Canon e apropiat (poate putin peste) Fuji... dar cu siguranta e mai OK decat Sony...


de ex la aceeasi bani (~850RON) ai asa:
Nume Senzor Zoom optic Stabilizare imagine Acumulatori Card
Fuji S8000 8MPixeli 18X Da 4xAA SD/xD
Sony H8 8.1MPixeli 10X Nu LithiumN (?) MemoryStick Pro Duo


sincer tind sa cred ca Fuji-ul va avea o calitate a imaginii mai buna (cel putin claritate) datorita stabilizarii de imagine.

SD 2Gb = 28 RON in sus (pe cel.ro)
MS Pro Duo 2Gb = 68 RON in sus (pe cel.ro)
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
da, dar un acumulator original pentru un h9 tine ametitor de mult, ti-o spun asta sigur...
am 2 acumulatori pentru excursii dar cu unul singur imi pot umple cardul de 2gb (si nu, pozele nu is mari 2-2.5mb).

iar despre canon, ati incercat modelele canon mai ieftine? 5,6,7 milioane pai sa zic in mare ce am de zis...slabe, ecrane mici, plastice ieftine, calitate foto foarte scazuta iar blitzul nu e instare sa lumineze corect la poze facute din apropiere.
or fi si canonurile bune cum dar alea de la 2000ron is sus, sau high-end cum zicea cineva.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
eu cand am cumparat aparatul foto, am ales sony dsc h2 pentru durata lunga a acumulatorilor si pentru blitz (9 metri).
  • saionut

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sincer sa fiu eu as recomanda asa ceva: Canon SX 100 . Pe langa calitatile indiscutabile ale aparatului primesti si "bonus" tot ce ai nevoie, respectiv rucsac si memorie.

O zi excelenta
  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Subscriu pentru Canon. Sunt suficiente modele OK pentru toate gusturile si buzunarele.
  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ca sa fiu on topic am avut si eu aceeasi dilema cand mi-am luat aparat foto sony sau fuji , am ales sony si a meritat Wink
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu te poti intinde la un DSLR? Eu am un fz20 care cred ca-i peste cele propuse de tine insa e departe de un DSLR chiar si entry level. In locul tau eu as face tot posibilul sa-mi iau direct DSLR insa vezi ca ai ceva mai mult de studiat pt. ca iti trebuie si obiective.

Ia in considerare postul acesta doar daca ai pretentii de la pozele pe care le vei face.
  • malex

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2004

  • Mesaj Privat
tocmai ce-am schimbat un Fuji (F47, detinut doua zile) pentru ... canon
am mai avut canon inainte si-am vrut sa fac o schimbare, dar m-am convins repede
720IS de la canon bate fuji lejer
iar intre fuji si sony, fara indoaila fuji

dar vorbim de compacte, da? ca mai sus se schimba smecheria Wink
  • Bughy

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ma gandeam la sony la inceput pentru ca am un SE k800i de 3,2 Mp si pozele ies super... am mai avut un aparat sony si eram multumit de el... acum chiar nu stiu ce sa aleg... o sa ma uit si la canon sa vad ce gasesc... multumesc pentru pareri.
numai bine!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR