Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am urmatoarea problema la Astra Classic diesel pachet drumuri grele (garda la sol marita + scut metalic). Dupa o intalnire la viteza mica cu o bordura (in parcare la Carrefour), unde masina s-a urcat nitel pe scut (s-a frecat destul de bine), dau inapoi, cobor si ma uit pe dedesubt, sa vad daca s-a frecat scutul sau si altceva.

Urmele pe scut de la bordura se vedeau, in rest nimic altceva. Decat o constatare surpriza (masina e noua, 2000 km), anume ca in partea stanga (partea cu volanul - unde este cutia de viteze) nu aveam protectia de plastic a basculei (respectiv oala de plastic care protejeaza de noroi si praf contraaripile, nu cea care se uneste cu capatul barii parasoc, care este si pe stanga si pe dreapta). Mai exact, protectia respectiva incepe cam de pe la suportii racordurilor de frana si coboara sub masina, fiind prinsa cu un surub de rama inferioara - care arata cam ca o bascula. Ei bine, pe dreapta este, pe stanga nu.

Zic ca s-o fi rupt de la impactul cu bordura, dar nu e nici o urma nimic si nici dupa plecarea masinii nu a ramas nimic pe jos. Iar protectia e destul de mare, mai mare decat un dosar A4, deci nici vorba sa nu o vad.

Studiez cu atentie locul unde ar fi trebuit sa fie, in cautarea unor resturi si descoper ca nci suruburile de prindere nu sunt la locul lor, deci concluzia preliminara ar fi ca masina nu a avut aceasta protectie din fabrica. Daca ar fi avut si s-ar fi rupt, fiind din plastic destul de subtire, suruburile ar fi ramas la locul lor, fiind destul de groase (minim 6 grosimea) si infipte direct in parti metalice.

Acuma ce vreau sa stiu, ar fi daca la alte Astre Classic diesel exista protectia din partea stanga, ca sa nu fac galagie la Opel aiurea. Dupa mintea mea ar trebui sa fie, existand si gaurile de suruburi, dar nu exista semne ca ar fi avut o astfel de protectie. Exclus si faptul sa o fi rupt eu, intrucat masina este intacta, inclusiv spoilerul de sub bara fata, care este oricum mult mai jos decat protectia respectiva.

Astept pareri.
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
exista teoretic...si practic
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pas. Am fost la Di-Bas si pe modelele echipate cu scut motor metalic si garda la sol marita, protectia din stanga nu exista. Am vazut mai multe modele noi, atunci venite, nici unul nu avea protectia pe stanga. Oricum, nasol, intra o gramada de mizerie pe acolo...

Modific intrebarea: are cineva pe Astra G sau Classic 1,7l DTI sau CDTI scut metalic si ambele protectii?
  • razvan

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2005

  • Mesaj Privat
salut
m-am uitat si eu la a mea, tot 1.7CDTI scut metalic din fabrica, si la fel in partea stinga lipseste o protectie de plastica care pe partea stinga apare (nu ma pricep la ce structuri sint pe acolo).
se poate cumpara bucata aia de plastic si pune?
tu ce ai facut pina la urma?
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca se poate pune, adica sigur. Nu am avut timp sa caut, dar cred ca gasesc pe la dezmembrari si de montat e foarte simplu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR