Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • ctz
  • OP
  • 66 mesaje
  • din 26 Jul 2006
  • Astra 2005 17DTH
  • Bucuresti
  • ctz

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2006

  • Mesaj Privat
salut

am gasit o astra H din 2005, 1.7 CDTI (ti rosu), 43.000 km (e inmatriculata in .ro). Ca dotari are comenzi pe volan, BC (neactivat), pilot automat, AC ...
Am fost la Autotest (in Vitan) azi si masina era relativ OK, exceptand cateva probleme. Insa sunt doua probleme. 1. Au pus masina pe stand si cand a ajuns prin a 3-a sau a 4-a a scos fum negru (cam mult). Pe urma pana in a 6-a nu a mai scos asa mult, insa aparitia a fost brusca. Ar mai avea o-ringurile de la injectoare usor duse (erau cateva urme fine de ulei). A doua problema era ca pe tester a dat erori ce am citit ca ar avea legatura cu CIM-ul din volan. Ciudat este ca mergea claxonul, cand luminile erau aprinse (lumea zice ca asta este simptomul cel mai intalnit).

Daca a doua problema tind sa cred ca se rezolva prin curatare/refacere contacte din volan, cu fumul imi e cam frica .... A mai intalnit cineva problema asta ? Ma pune pe ganduri ca fumul a aparut brusc .. Adica a1-a si a 2-a - no problem, si pe urma deodata fum ...

Nenea mecanicu' cica "da o fuga la un service Opel si vezi ce e cu injectia" ...AAAA, si apropos, masina are acum 103 cai din 101 cat are nativ Shocked

erorile de la calculator sunt urmatoarele:

P0650 - comunicatie cu grupul de comanda al coloanei de directie
B1375 - defect/eroare necunoscuta
U2113 - defect/eroare necunoscuta
U 2116 - comunicatie CAN cu instrumentul combi - fara comunicare
U 2139 - comunicatie CAN cu cu unitatea coloanei de directie - fara comunicare
U 2140 - comunicatie CAN cu electronica centrala fata - fara comunicare

Multumesc pentru eventualele raspunsuri ....dar PLEASEEE grabiti-va pentru ca maine tre' sa ii dau un raspuns (pretul e foarte atractiv Embarassed )
Skip ads

  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Mai cauta. Am auzit ca aia de la vitan sunt cam neseriosi. Cel mai bine ar fi sa te duci cu masina la o reprezentanta Opel. Una aleasa de tine.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Daca tu crezi ca uleiul curge pe la injectoare dupa 50.000 km, sa nu te miri ca o sa cada pompa de injectie, ambreiajul si/sau ECU in 60.000 km*

(*) km astia o sa fie afisati pe bordul epavei ca reali nici mama bisnitarilor nu mai stie cati is.
PS: uimeste'ne si pe noi: cat de atractiv e pretul ala?
  • ctz
  • OP
  • 66 mesaje
  • din 26 Jul 2006
  • Astra 2005 17DTH
  • Bucuresti
  • ctz

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2006

  • Mesaj Privat
salve

Masina e a unei gagici, e inmatriculata, si din cate am vazut merge cu ea subturata (max 2000 rpm). Nu e din targ ... Pretul e de 8000 disc. (am obtinut asa, de inceput, 7800). Ea zice ca pleaca din tara definitiv in decembrie, si tre' sa scape de masini. Mai are un golf 5 din 2007 la 16.000 eur, dar ala imi cam depaseste bugetul ... Masina e luata in 2005 sau 2006 de la aaaauto Sad

Am sa mai fortez un pic nota si sa o duc la un service Opel, si sa vedem ce zic aia.

Ca paranteza, am mai fost tot in autotest cu o astra caravan, tot din 2005, insa ceva mai dotata (avea 73000 pe bord - real avea 136.000), si aia avea ulei pe la injectoare, insa intr-adevar nu scotea un pic de fum.

Mai e o chestie la asta: in vasul cu lichid de racire, lichidul este cam tulbure si de culoare albastru-gri.

Exista vreo sansa sa apara acele scapari din cauza traficului din Bucuresti ?


Multam pentru un raspuns prompt ...
Skip ads

  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Aia de la aaaauto chiar sunt cei mai mari tepari din toate timpurile. Un sfat universal valabil, NU cumparati masini de la aaaauto.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
pai istoricu masinii e asta :
- un cetatean care si-a cumparat un diesel , l-a tinut primul an ca sa faca 10.000 de km Laughing .Ups nu si-a scos nici diferenta benzina - motorina de la pretul de achizitie ;
- dupa care cetateanul a vandut-o dupa 1 an la aaa auto cu cati km avea , asta daca nu aaa a umblat in bord..
- femeia a cumparat masina de la aaa auto , a platit-o mai scump decat pe piata libera ( a se citi samsari ) si a mai facut 20.000 de km in 2 ani .....
Mi se pare cam incarcat istoricum masinii . Are caiet service app ?
Sau da la opel.ro la contact VIN-ul masinii si iti spune ce este inregistrat despre acea masina in sistemul lor si te convingi de km .

Iar cu CIM-ul nu fii convins . La tester la opel daca apar aceste erori inseamna ca CIM-ul e pe duca . El nu face tot timpul , la inceput , figuri insa cand ti-e lumea mai draga o sa inceapa sa nu mai claxoneze ...dupa care nu mai dai muzica mai tare ... dupa care iti clipeste cheita in bord si demarorul e mort .
Eu ca sa mai scot niste bani as cere de la opel scris toate erorile cu posibile cauze si as cere si costul remedierii si i-as zice lu aia ca masina are probleme , poate mai scoti niste bani . Ca pana la urma are probleme , asta-i adevarul !
  • ctz
  • OP
  • 66 mesaje
  • din 26 Jul 2006
  • Astra 2005 17DTH
  • Bucuresti
  • ctz

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Revenind:

Masina e foarte OK. ARE intra-devar 42000. Spun asta pentru ca la nici unul dintre testerele la care am fost nu au aparut diferente, si tipa mi-a dat si actele vechi, din care reiese cam asa: 2005-2006 Cehia, 2006 import in .ro la aprox. 22000 km. Deci se poate (asta pentru "Elegance")
Iar marile pete de ulei de la injectoare erau ... niste pete de m-a busit rasul cand le-am vazut (in Vitan nu te lasa sa stai langa masina si de aceea nu stiam cat de "nasol" este de fapt)

Erorile care apareau la testele din Auto-Test Vitan erau neconcludente deoarece ei au un tester universal, si se pare ca erorile erau de fapt erorile de comunicatie intre tester si masina ...

Am fot si la GTT si la Erebus, Erebus insa ii prefer deoarece am o "cunostinta" acolo. Ca urmare masina are acum mp3 OPEL cu 800 de roni nu cu 4000, si am activat BC-ul - 100 ron.

Am schimbat cam tot la ea (consumabilele) mai putin lichidul de racire care este albastru, desi toata lumea zice ca tre' sa fie rosu/roz/portocaliu. Insa ii vine si lui randul, impreuna cu distributia ...

Singura "problema" care mi se pare este consumul. In Bucuresti nu am scazut sub 9.5 nici daca merg cu spatele. Aici poate mai aveti vreo idee ...


Pa
  • adi76

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
in bucuresti vara nu are voie sa sara de 7, mixt..dimineata cand plec la munca e mai liber, seara full
in ceea ce priveste iarna, acum mi-a sarit pe la 7,5-8 dar nu mai mult
astra h 1.7cdti hatchback
  • andrei.s

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Consumul mediu la masina mea (1.7 CDTI 101 CP) este de 8.2 si nu are nici 10 mii km, sper sa mai scada un pic. Cu toate astea este un consum ok avand in vedere ca ea consuma mult cu motorul rece.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
ctz a scris:Revenind:

lichidul de racire care este albastru, desi toata lumea zice ca tre' sa fie rosu/roz/portocaliu. Insa ii vine si lui randul, impreuna cu distributia ...


si la 42.000 de km tie nu ti se pare ciudat ca ai lichid de racire albastru ?
  • alin bichis

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 A-H BE11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2014

  • Mesaj Privat
imi poate spune cineva ce dotari sunt pe astra h 1.7 cdti 2005, dupa seria de sasiu?
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Te ajuta colegi aici.

Cauta inainte de a posta.
Nu este nevoie sa imi raspunzi continua acolo.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR