Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Sycaman

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Sf. Ghe.
  • Masina: Astra 2006 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut tuturor opelistilor,acum cateva luni mi-am adus din franta un opel astra h 1.3 cdti 2006, toate bune super multumit,masina ingrijita,doar am o spalatorie auto in Sfantu Gheorghe. Find partener al firmei Powertuning, m-am hotarat sa imi tunez putin masina,deoarece la drum lung,la serpentine parca mai cere motorul.De cateva zile ... boxtuning... si sunt foarte multumit. Mi-am marit de la 66 la 79 kw.de la 90cp la 108cp,cuplu de la 200 la 240. Se simte foarte mult la demaraj,la depasiri,parca a prins viata. Consumul a scazut momentan cu 1 l.am testat in a 6-a la 120 km pe pilot automat imi lua 5.1 acum imi arata la instant 4 l,abia astept sa trag o fuga prin tara weekendu asta la Resita sa vad imbunatatirile. Va recomand tuturor boxtuning-ul ,deoarece nu afecteaza computerul de bord,se monteaza si se demonteaza usor in 15-20 min.Sunt diferite modele pentru putere,pentru reducerea consumului,pentru motoare diesel,pentru benzina.Am uitat sa va zic ca aceasta cutiuta are un reglaj de la 2-9,ea este cel mai bine pentru consum cat mai redus si putere cat de cat la 5 reglata,dar eu am pus-o acum l 7 si e bine..asta o poate schimb propietarul cand vrea.Ea modifica niste parametri care vin din calculator. Daca intereseaza pe cineva ,am nevoie de datele masinii,pentru cele pe benzina e recomandat sa imi trimiteti o copie dupa talon si poze cu calculatorul masinii si poze cu mufa de pe el,sa se vada pinii.Pana acum am pus si pe bmw,santa fe,golf,opel.. toata lumea a f multumita,si logan...are garantie 2 ani si o sapt de proba,montarea este gratuita la noi in sf.gheorghe sau in alte orase daca sunt minim 4-5 clienti.Stiu multi nu cred cum de creste puterea si scade consumul...e logic pentru ca boctuningul optimizeaza setarile parametrilor din fabrica, ex: un bmw seria 7 ii consuma 11 in oras,acum ii consuma 9,si i-a crescut puterea cu vreo 40 cp.Si acum sincer la pret e chiar putin,cine isi permite o masina de 10 000 isi permite si 15 mil..sau mai putin.Pe langa asta, poate imi iau si o suspendare ca fac reclama fara permisiune si unde nu trebuie. Va salut cu respect,Syca
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
reclama in sectiunea nepotrivita
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
sincer nu vreau sa iti fac proasta reclama dar mise pare cam mult pe langa o resoftare si cam putini cai. cu respect
  • Sycaman

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Sf. Ghe.
  • Masina: Astra 2006 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
NeamTuLe a scris:sincer nu vreau sa iti fac proasta reclama dar mise pare cam mult pe langa o resoftare si cam putini cai. cu respect

Multi nu stiti diferenta intre chiptuning si boxtuning, nu e vorba de reclama proastra,e vorba de ce am constat eu,multi cu chituning se planga ca si-au facut multe resoftari si li s-au dus calculatorul de bord..boxtuningul ti-l pui si scoti cand vrei,daca vrei sa-ti vinzi masina ala il poti pastra...daca esti in garantie cu masina nu te afecteaza,chiar firmele bmw,audi,etc vor sa puna boxtuningul ca o noua optiune pentru atunci cand cumperi masina..firma powertuning a aparut din 1990 asa ca eu zic ca au evoluat si ei.
Skip ads

  • munchen

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Era o vreme cand eram impotriva box-urilor, dar am montat si eu unul pe o Toyota care se poate resofta foarte foarte greu, daca nu deloc chiar, si s-a comportat bine.

Insa, nu vorbi fara sa stii ce. Ce spui tu e putin eronat, calculatorul de bord nu se duce niciunde. Nu el e resoftat, ci ala de se ocupa cu injectia si aprinderea (la benzina).
Si sa spui ca nu poti avea erori la montarea unui box, vorbesti din necunostiinta de cauza. Daca e din acela care se intercaleaza pe rail (common rail - linia de alimentare comuna la CDTI de ex. Astra ta de 1.3) si il "dai" prea tare, ti se vor stoca chestii de genul "rail pressure too high...out of range" etc etc care se pot vedea uneori la o diagnoza. In rest, toate bune. La 15 milioane te poti gandi la o resoftare si poate mai ai bani si de o inghetata. Avantajus la box e ca il poti trimite din tata in fiu, daca masina e compatibila.
  • Hylander

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Sycaman a scris:Salut tuturor opelistilor,acum cateva luni mi-am adus din franta un opel astra h 1.3 cdti 2006, toate bune super multumit,masina ingrijita,doar am o spalatorie auto in Sfantu Gheorghe. Find partener al firmei Powertuning, m-am hotarat sa imi tunez putin masina,deoarece la drum lung,la serpentine parca mai cere motorul.De cateva zile mi-am montat Küberl Chip V-CR boxtuning,Preþ listã cu TVA: 1.589 Lei,si sunt foarte multumit.


Salutare!
Boxtuning-ul merge numai la masinile care au computer de bord sau se poate face si la un Opel Corsa B din 99 cu motor de 1.0 - 12v?
Desi banuiesc ce raspuns imi vei da, astept totusi confirmarea ta!
Merci!
Succes!
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
LOL....@Hylander.
@syca si restul gastii - pe vremea cand cei ce se dadeau la curse aveau piggy-back-uri voi probabil nu aveati masini Laughing. Acum toti vor box-tuning.
Pentru toti cei care vor sa cumpere asa ceva poate explicati si putin din principiul de functionare, ce anume se intampla, cum afecteaza motorul....
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Ce legatura are computerul de bord (un ecran unde iti arata consumul si alte informatii utile) cu o modificare adusa ECU (computerului masinii)? Sunt doua lucruri total diferite.Cum ar fi sa imi pun box tuning si sa nu mai mearga computerul de bord...hahaha?
Skip ads

  • Hylander

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
mihnea a scris:Ce legatura are computerul de bord (un ecran unde iti arata consumul si alte informatii utile) cu o modificare adusa ECU (computerului masinii)? Sunt doua lucruri total diferite.Cum ar fi sa imi pun box tuning si sa nu mai mearga computerul de bord...hahaha?


Mestere desi e urat ce faci, vad ca mereu cam ai obiceiul sa fii ironic, sa faci pe desteptul, sa te dai in spectacol, dar nu sa spui vreodata ceva concret; tocmai ce am citit aseara pe forum o alta polemica a ta (cea cu cutia de carbon si filtrul de aer unde pana la urma s-a dovedit ca nu ai fost atent).
TE ROG sa raspunzi numai daca ai ceva de zis, daca nu... fa misto si caterinca in alta parte!
Si ca sa iti raspund... Nu stiu ce legatura are, probabil ca nici una... stiu doar ca majoritatea oamenilor care fac chiptuning sau boxtuning vor masini noi cel putin dupa 2000 - 2002. A mea e putin mai veche - din 99. si Vroiam sa stiu daca se poate!
Vorba aia daca omul e nebun si vrea el sa isi puna pe motor de 1.0 ce ai tu cu el?
ASa cum ieri am fost la un service unde se facea tuning la roti si unul avusese bani sa isi ia un X5, avusese bani sa ia Jante noi late, mai mari de tunning etc dar nu avea bani sa isi puna cauciucuri noi... (cam aiurea, dai o groaza de bani pe JANTE NOI dar ii pui cauciucuri second hand), asa eu am o masina mica dar vreau sa o fac mai performanta pe cat se poate!
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Se doresc masini mai noi de 2000 datorita electronicii masinii (adica acel ECU), nu a computerului de bord.
Iti dau si un exemplu...masinea mea (Corsa C) nu are computer de bord din fabrica...exista insa ca optiune (eu am aceasta optiune)...inseamna ca la masina mea ar putea aparea o problema dintr-o modificare a motorului care la aceeasi masina care nu are computer de bord....ceea ce e aberant.

Si ca sa-ti raspund si la prima parte a raspunsului tau...nu fac pe desteptul ca nu sunt a toate stiutor...mi se pare logic ce am scris...daca am fost prea sarcastic pt. gustul tau ia un cub de zahar si iti trece...

Masina ta e pe injectie sau carburator (nu stiu prea multe despre ea si ca sa-ti pot raspunde la obiect) ?
  • Hylander

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
mihnea a scris:Se doresc masini mai noi de 2000 datorita electronicii masinii (adica acel ECU), nu a computerului de bord.
Iti dau si un exemplu...masinea mea (Corsa C) nu are computer de bord din fabrica...exista insa ca optiune (eu am aceasta optiune)...inseamna ca la masina mea ar putea aparea o problema dintr-o modificare a motorului care la aceeasi masina care nu are computer de bord....ceea ce e aberant.

Si ca sa-ti raspund si la prima parte a raspunsului tau...nu fac pe desteptul ca nu sunt a toate stiutor...mi se pare logic ce am scris...daca am fost prea sarcastic pt. gustul tau ia un cub de zahar si iti trece...

Masina ta e pe injectie sau carburator (nu stiu prea multe despre ea si ca sa-ti pot raspunde la obiect) ?


Mai tati hai sa lasam sarcasmul deoparte si sa aratam ca suntem forumisti adevarati...
Orice ai mai zice nu iti mai raspund cand vei mai fi ironic, dar in schimb putem vorbi ON TOPIC!
Computer de bord putem sa ne punem si noi daca vrem nu de asta e vorba... Cam 100 - 150 de euro si se rezolva, dar nu asta e atat de relevant.
Dar ma interesa daca se poate si la mine sau nu... atata tot.
Si da masina mea este pe injectie, nu are carburator!
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca se poate face...la carburator nu prea ai ce-i face din punct de vedere al chipului sau box tuning...stiu ca mai era o problema daca e injectie monopunct sau multipunct.
Skip ads

  • Hylander

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
mihnea a scris:Cred ca se poate face...la carburator nu prea ai ce-i face din punct de vedere al chipului sau box tuning...stiu ca mai era o problema daca e injectie monopunct sau multipunct.


Asta nu mai stiu sigur 100% dar banuiesc ca este multipunct!
Nici eu nu am masina de foarte mult timp, dar cred ca e multipunct! Rolling Eyes
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Hylander,din cate stiu,Box-Tuning se poate aplica numai la motoarele CDTi (common-rail)
Mai bine incerci un chip-tuning la EDS Smile
Noroc
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
A mai incercat cineva box tuning? am vazut ca acum sunt in jur de 100 lire pe ebay.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Si-a montat cineva din zona Bacau-lui box tuning? sau poate stie cineva unde se poate monta in zona. Rolling Eyes
  • MitzaPCH

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.4 / 100 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
la un J 1.4 100 se poate ? Very Happy
  • vasicri

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Pentru motorul A17DTR 110 CP de pe Astra H am inteles ca nu se poate face remap, ca are un ecu hibrid ... oare Powerbox poate fi pus?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR