Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca am postat und etrebuie, dar merita citit



Scrisoare catre generatia noastra

Aceasta este o scrisoare nostalgica, adresata celor care fac parte din generatia noastra...

Nascuti la inceputul anilor 70, vedem acum in anul 2006 cum casa parintilor nostri este de 50 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat-o si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jur de 50 de ani.

Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar ne pricepem la istorie si la politica mai mult decat cred cei in varsta, care bombane in spatele nostru ca "noi nu stim nimic".

Suntem ultima generatie care a jucat "Ascunselea", "Castel", "Ratele si vanatorii", "Tara, tara! Vrem ostasi", "Prinsa", "Sticluta cu otrava", "Pac Pac", "Hotii si vardistii", ultimii are au strigat "Un doi trei la perete stai", ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar primii care ne-am jucat pe jocurile video (remember Mario?) si primii care am vazut desene animate color.

Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Diesel era deja lider de gasca. Baietii si-au scris numarul fotbalistului preferat cu pasta de dinti pe tricouri, iar fetele si-au cusut pe blugi stelute si inimioare.

Noi nu am dat Capacitate, nu am dat grile la admitere. Nu am fost ultimii "Soimi ai Patriei" (cu costumele alea groaznic de nepotrivite cromatic) dar am fost ultimii "Pioneri".

La gradinita am invatat poezii in romaneste, nu in engleza... Si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari. Spuneam "misto" si "fain" in loc de "cool", "marfa', "beton", "mortal" sau "supertare".

Am sorbit din ochi Beverly Hills, Melrose Place, Twin Peaks, Dallas.. si cine zice ca nu s-a uitat ori minte ori nu avea inca televizor.

Ne uitam la desenele animate de la italieni si ne era ciuda ca nu avem si noi subtitrare sa intelegem de ce s-a certat Mila cu Shiro.

Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe de apa. Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii. Si uite un motiv bun sa nu mergem la scoala..

Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys, si Take That, si inca nu auzisem de manele, singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam! Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Britney Spears. Pe ei daca ii intrebi, "MZK a-nceput cu Backstreet Boys, kre nici nu mai sunt kul acum, man!"

Am citit "Licurici", "Pif" (care aveau cadou niste jucarii bestiale) si am baut Cico si sucuri "de la TEC" fara sa ne fie teama ca "au prea multe E-uri", iar la scoala beam toata clasa dintr-o sticla de suc fara teama de virusi.

Noi am injurat arbitrul care ne`a furat la meciul cu Danemarca, si poate ca tot noi i-am trimis 10 000 de mailuri "de dulce". Noi nu ne dadeam bip-uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam Nintendo sau Playstation ci jocuri tetris si jocuri de televizor, de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf.

Abia asteptam la chefuri sa jucam "Fantanita", sau "Flori, fete sau baieti", sau "Adevar sau Provocare", sau orice ne dadea un pretext sa "pupam pe gura" pe cine "iubeam".

Noi suntem cei care inca au mai "cerut prietenia", care inca roseam la cuvantul "sex", care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in capul colegilor, care am completat mii de oracole, sperand ca iubitul sau iubita va citi acolo unde scrie "De cine iti place?" ca ne place de el/ea.

Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacut de copii, nu ne-am spalat pe maini dupa ce ne-am jucat cu toti cainii si toate pisicile din cartier, nu am baut doar apa imbuteliata, ne-am tavalit si balacit prin toate baltile si nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam.

Noi am auzit cum s-a tras la Revolutie, noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit-o pe Andreea Esca, noi suntem cei care mai tinem minte emisiunea "Feriti-va de magarus".

Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de "first-timers"... Daca citesti si ai cazut macar un pic pe ganduri, esti de-al nostru! Iar daca ai (cel putin!) lacrimi in coltul ochilor, felicitari! Le meriti din plin, prietene din generatia noastra...


sper sa nu te superi, am adunat nitel mesajul, ca ametisem cat l-am citit
jE

Skip ads

  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
prea adevarat
din pacate suntem depasiti de cei care vin din urma
citind simteam cum se ridica parul pe mina
nostalgie
si nu am nici 40 ani
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
si uite asa ne dam seama ca...imbatranim! zilele trecute eram in cora si la magazinul de ziare am vazut RAHAN! m-a apucat un sughit brusc si nu stiam cum sa ma manifest...sotia spunea ca m-am tampit...eu cautam si PIF! si fata de la ghiseu imi spunea plina de mandrie ca "am ajuns la numarul 6!"
uite asa ne dam seama ca timpul nu ne iarta....jinduiesc dupa serile in care fara frica de masini mergeam pe "camp" si jucam ascunsa si atunci cand se lua lumina ne bucuram ca niste descreierati (va amintiti?)
tineti minte cum ne jucam cu nuielele in varful carora puneam ghiulele de noroi? si dadeam in geamurile administratorului cel rau de la blocul vecin care atunci cand ne prindea ca ne "dam cu liftul" ne tragea de urechi?
nu stiu altii cum faceau dar cu maxima placere imi amintesc cum pe strada de langa bloc faceam la topirea zapezii baraje de zapada pe care le spargea autobuzul ce mergea o data la 1 ora in jos
...................................................................................................................................
acuma nu as avea curajul sa il las pe copilul meu sa faca ce faceam eu.....
timpul trece......
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Tzichi
Tevi cu cornete
Pungi cu apa aruncate de la etaj

Dar si coada la lapte la 5.00 dimineata si alte kkturi pentru care nu vreau sa va stric ziua.
Skip ads

  • c_h_r_i_s

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Apropo de "Cico" si "sucuri de la TEK" - va mai amintit de celebrul "Brifcor"? Razz
Am ramas placut surprins cand l-am vazut iarasi prin standuri ( cei drept numai pet-uri de 2L ). Off... ce bun mai era. Era bautura mea preferata. Acum parca nu mai are acelasi gust, dar de fiecare data cand am ocazia il cumpar.
Sau de celebrele plicuri de "Oranjada"? Crying or Very sad
  • PIG

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sa va aduc aminte de guma Turbo sau ulker pe care o cumparam de la tigancile de la colt de strada?!?!...uneori cand n-aveam bani , ne gandeam cum sa ii furam toata punga aia pe care o tinea strans in brate......seria aia de masini si fotbalisti era mai pretioasa ca orice alt lucru din lume.......si o spun din proprie experienta cand unul mai mare ca mine mi-a furat-o si m-am agatat de el de m-a tarat o juma de kilometru dupa care am plans o saptamana .......................fratilor , timpul zbora dar ne bucuram cu totii ca amintirile raman .....
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sau CIP, bomboanele cu aroma de portocala... Bananele, portocalele erau de vis, atunci.
Parca nici pe stadioane nu era ce este acum... Frumoase vremuri! Pacat ca am uitat de ele si, mai ales, pacat ca generatiile se prostesc pe zi ce trece. Nu mai au pic de valori umane si respect.

Asta o spune un pusti de 24 ani...
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Avantajul nostru este ca stim cum era (am trait in acea perioada)si vedem si acum cum este.Dezavantajul este ca traim aceasta perioada de tranzitie care nu cred ca apucam sa o vedem terminata...dar noi stiam sa apreciem lucrurile simple,esentiale...tineretul de azi nu le mai apreciaza din pacate.
Skip ads

  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
sau mai tineti minte cand stateati la coada la bilete la cinematograf?
ce mai chinuiam vreo 20 - 30 de prichindei o amarata de minge pe maidan; acum nu am mai vazut copii sa se joace ca altadata....... Sad
  • c_h_r_i_s

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Imi aduc aminte de vremurile cand faceam cazemate prin boschetii din spatele blocului cu prietenii mei. Si dupa ce era gata faceam intr-un colt o sobita mica, improvizatie, si puneam cartofi la copt. Si cu mainile pline de praf si pamant mancam pana nu mai ramanea nimic. Si nimeni nu a patit ceva vreodata. Pana si in copaci am reusit performanta de a ne face o cazemata. Ce vremuri..... ce n-as da sa mai fac macar o data ce faceam atunci.
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Citeam tot ce ati scris mai sus si ma regaseam intru totul! Ce vremuri! Wink Ca sa nu mai zic de clasoare, "tarile", bambilici, v-ati ascunselea printre blocurile in constructie etc etc.....Acum exista doar generatia messenger...Rolling Eyes Shocked
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Clasoare - le-am pastrat ! Am niste coltare , de v-ati oftica Very Happy
Coada la cinematograf ? O fentam pe femeia de taia bilete si fugeam inauntru fara bilet .
Guma Turbo cu masini si CinCin cu fotbalisti .

Am mai citit undeva pe net acest text .
Din pacate observ , prin comparatie , ca am avut toti o copilarie asemanatoare . Prin comparatie cu copii de acum care sunt plini de frustrari - rautati - competitie . Dealtfel a inceput si in Romania sa infloreasca profesia de psiholog sau terapeut . Si o sa se dezvolte ca dreptul dupa revolutie Very Happy
Insa partea trista este ca acei copii de care vorbesc mai sus , va au pe voi ca parinti . Care ar trebuie sa le dati un exemplu . Un exemplu pe care il intelegi numai dupa ce citesti primul post cap - coada .

P.S. : Ascultam o saptamana , in coloana sonora a filmului " Occident " cantecul ala cu " noi in anul 2000 , cand nu vom mai fi copii " . Care il mai stiti ?
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
da, de bautura racoritoare "aurora" va mai amintiti?
de "cea mai ieftina femeia" EUGENIA?
de inghetata adusa in tulumbele de lapte?
de hamsiile sarate ,painea neagra din secara,salamul de soia,infinitele rafturi pline de creveti la cutii "made in china",\
de programul de la tv care incepea la 20.00 si se termina la 22.00,
de studioul"X" da la bulgari...
de "discotecile" de la caminul cultural ,unde unu punea muzica la magnetofon si altu butona lumina cu efect de stoboscop..
de munca patriotica,sigur va mai amintiti!
de serbarile de sfasit de trimestru,programele artistice gen: brigada,dansuri populare
de CANTAREA ROMANIEI
de marsurile organizate la 23.08.....si multe altele
Offf, ce mai zboara timpul!
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
bertone a scris:Clasoare - le-am pastrat ! Am niste coltare , de v-ati oftica Very Happy
Coada la cinematograf ? O fentam pe femeia de taia bilete si fugeam inauntru fara bilet .
Guma Turbo cu masini si CinCin cu fotbalisti .

P.S. : Ascultam o saptamana , in coloana sonora a filmului " Occident " cantecul ala cu " noi in anul 2000 , cand nu vom mai fi copii " . Care il mai stiti ?


Te contrazic un pic, "Turbo" era cu masini intr-adevar dar "Final" era cu fotbalisti. CinCin era din seria mai veche, aia in format mic din care mai facea parte BiBip (tot cu masini), si era cu actori parca.
Eu imi aduc aminte de pustile pt. cornete (eram dotat, aveam una gen "submachine gun" pt. cadenta mare dar precizie mica si una lunga, pt. precizie, inspirata din pustile cowboy-lor Winchester). De asemenea orice pistol de jucarie care putea sa traga cu ceva era "aur". Si nu in ultimul rand, inghetata la "vafe" (asta cu "Polarul" pe care voiau astia sa-l reactiveze e cam vrajeala, nu prea eram fani asa ceva). Imi aduc aminte si de mancaruri despre care povestind acum unora mai tineri nu sunt crezut (gen "salam de branza" si ulei de rapita sau ulei "amestec"-floarea soarelui cu ceva). Un prieten mai mare isi gasise "gagica" pt. ca nu prea manca anumite chestii, dar statea la coada cu ea pt. ca tipa sa poata lua un pachet de unt in plus si alte chestii; dar deja asta e alt registru al discutiei si nu vreau sa amintesc de multele chestii urate, unele dezumanizante (cum era faptul ca lipsea vata din farmacii, iar spirtul si carmolul se dadeau cu portia sa nu le bea lumea).
later edit: crevetii erau made in vietnam va rog frumos...chinezismele erau chestii de lux pe atunci
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ingineru a scris:...chinezismele erau chestii de lux pe atunci


apropo...de penarele chinezesti va mai amintiti ? de trusele "matematice" din tabla pe care le foloseam ulterior ca penar... de stiloul chinezesc mai stiti ? ... de radiera ceoslovaca Koh-i-Noor ....

de inghetata la scoica care curgea pe tine pana apucai sa-i dai 2 limbi (nu va ganditi la prostii! Embarassed )

de "Racheta Alba", "Ciresarii" ... de revista "Cutezatorii" ... de Casa Pionierilor ...

imi aduc si acum aminte cu placere cand ma intalnesc cu prietenii din copilarie cum strangeam fiecare cate 1 leu la comun si cumparam o "eurocrem" sau un "cipiripi" de la sarbi (cei de prin vestul tarii isi aduc aminte de targurile unde veneau sarbii si ungurii la bishnitza) pe care apoi o lingeam cate 7-8 copii, depinde cati cotizam ... Razz

tin minte ca am fost la Mamaia (la festivalul de muzica) intr-un an cu parintii si bunica...toata vara m-am visat dup-aia drept Dan Spataru ...
era pe plaja 3 papuci din Constanta un tobogan mare cu apa... era 1 leu tura...m-am dat intr-o zi de 75 lei (de aia vechi, nu RONi) pana mi s-au rupt slipii in fund ...

saltele de plaja Barum...vacantele cu cortul (ceoslovac deasemenea)prin tara cu batrana Dacie ('72) care in ciuda tehnologiei invechite si a "proastei" calitati se incapataneaza sa functioneze si in ziua de azi, motorul original pe ea (e drept ca a trecut prin cateva operatii de "set motor") ... mancatul seara la butelie ptr camping (cartofi prajiti si sunca de la porcul taiat de bunicu, cu rosii (din gradina nu de la solar) si branza proaspata de la tarani (nu de la intermediari) ...)
  • cocoshel

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
'gala desenului animat' , filmele de la polivalenta (cate 2) , discotecile preoteasa, farmacie ?!?
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ma bag si eu desi sint ceaushel de inceput de "69 ... zmeu facut din coala de desen , tzurca cu tzui inscriptionat cu V , X , ... , prastia cu scoabe/"calibre" Laughing , la oaca cu dopuri de bere si "moshuleti" , tablitze ...
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Nu mai are nimeni colectie de capace, cutii de bere si hartie de ambalaje de la guma de mestecat straine?
Si ce de locuri de parcare libere. Si ce minune era sa apara si cat admiram o masina straina.
Armata in care nu am invatat nimic folositor ci numai injositor...
Ceaiurile in care ne cazneam sa darmam tavanul vecinului de sub noi...
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si cand vedeai o masina straina , te uitai pe geam " cat prinde la ora ? "
@Ingineru' - Nu-mi mai aduc aminte gumele alea de care zici tu . La noi era numai CinCin cu fotbalisti .
  • Mitica_SB

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Stie cineva de ce mi se infiripa doua tentative de lacrimi in ochi?
Atat de mult mi-a placut laptele incat niciodata n-am comentat cand ma trezeau ai mei la 5 sa merg la coada singur, si veneau si ei inainte de a pleca la serviciu.
Dar ce va mai amintiti de trairile de la revolutie? Aveam un spirit revolutionar in mine atunci... la nici 16 ani.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR