Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • cherrugro

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
As avea nevoie de niste sfaturi pentru cumpararea unui Astra H. Mai am de asteptat cam o luna pina obtin banii, dar problema este ca nu stiu ce varianta de motorizare este cea mai potrivita intre un 1,6, un 1,8 pe benzina sau un 1,7 CDTi (100Cp)? Am citit intr-un alt topic ca nu se recomanda diesel-ul de 1,7 si nici 1,8 pe benzina.Astept sugestii... Mersi!
Skip ads

  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Este extrem de greu ce ceri tu... In primul rand depinde de bani... Apoi de cati km mergi pe an si cati in afara orasului (apropos, din ce oras esti?)... Daca nu te dor banii, ia direct 1.8 eventual cu echipare Sport. Daca da, mai intai sa vedem raspunsul la primele intrebari...
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu sint pt benzina... si-am sa-ti spun de ce.
la consum teoretic dat de fabrica benzina ia in oras 11 si ceva... sa exageram si sa zicem 13. dieselu ia cam 8. sa exageram si aici si sa zicem 7.
diferenta este de 6 litri la suta de km.
acum pretul; benzina e 35ooo un litru. motorina sa zicem (exagerat) e 3oooo. diferenta e de 5ooo lei
6x5ooo=3oooo lei LA SUTA DE KM
deci 3ooooo la 1ooo km deci 3 milioane de lei la 100 k...
e adevarat poate diferenta e mai mare daca faci drumuri afara unde economia e mai mare
Oricum , daca nu faci minimum 25ooo pe an nu acoperi diferenta de pret dintre o benzinara si un diesel.

1.8 pe benzina ar fi si optiunea mea... (fara sa fiu subiectiv, la marele drive test am mers cu H cu motor de 1.6 si mi s-a parut cam lenes, vezi postul meu de-acolo)
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Iar diferenta de pret intre 1.6 si 1.7 e cam 1000EURO, pe care mai bine ii bagi in pachetul IDSplus + Sport. Si sa vezi atunci cum nu mai e deloc lenes 1.6! Bine, oricum nu e lenes fara Sport, am demonstrat (si mai demonstrez cui vrea).
Skip ads

  • MadCow

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z20LEH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2004

  • Mesaj Privat
cred ca ai gresit oleak calcule. inafara de diferenta intre motorina si benzina, care nu e de 5000 ci de 2000 maxim, mai pune si diferenta de consum, 5-6 litri in plus care fac inca ~ 200.000, deci e cam 215000 la suta de km. sper sa nu fi gresit. asa ca pt 15 cai in plus, cat are motorul de 1,8 benzina (sau 25 daca e de 125 cai) fata de diesel de 2 l si 101 cai, nu prea cred ca se justifica consumul.


Ultima modificare facuta de MadCow la Mie 05 Oct, 2005 11:28 pm
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
! eroare de calcul : sa vedem un diesel cu 6.5l/100km=211250 lei/100 km compara cu benzina 10l/100km = 345000 lei/100 km : diferenta =133750lei/100km totusi e ceva mai socoteste o data cu exagerarile tale si vezi unde ajungi...eu am mers pe calcule apropiate de realitate.....la 10.000km economia e de aprox 13.375.000 lei (de la 3.000.000 mai e ceva)...


Ultima modificare facuta de Luciani67 la Mie 05 Oct, 2005 11:36 pm
  • MadCow

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z20LEH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2004

  • Mesaj Privat
mai calculeaza odata si ai sa vezi ca diferenta e chiar mai mare 133.750.000 la 100.000 km Smile.....deci cu Diesel inainte
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
ai dreptate ...mi-am dat seama de eroare dar ai fost mai rapid ca mine (intre timp am facut corectia ...).Zafirule poate te razgandesti si treci pe diesel ! Wink
Skip ads

  • cherrugro

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Pai referitor la bani, am undeva la 16500 euro. Ceea ce ar putea fi de ajuns ptr un 1,6 elegance cu ESP si IDS+, sper, dar cu eforturi poate as putea sa incerc si 1,8. Acum depinde si ce pachete o sa prind, ce discount o sa pot obtine. Apropo sunt din Constanta.
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu ajunge pentru ce zici... Ma rog, depinde si la ce renunti... Acum IDS+ si Sport s-au scumpit, sar de 1000... Sau pui doar IDS+, sau doar Sport (ma refer in suma aia). Am configurat zilele trecute pentru cineva un 1.6 Elegance cu pachet Sight & Light, cu MP3, cu airbaguri laterale si cu Sport (a, si vopsea metalizata). Nu pot zice pretul pentru ca a fost vorba de un discount confidential, dar nu a mai fost loc si de IDS+, din pacate...

IDS + (sistem interactiv de conducere) + sport Chassis Pack - ZQ8, disponibil numai cu pachet lumini interioare (TSP); nedisponibil cu pachet de drumuri grele = 1058 / 1260 (CIP/DDP)

Sport Chassis Pack (sasiu sport coborat, ESP, buton "sport", servodirectie sport, jante cu 5 prezoane); - standard pentru motorul 2,0iTurbo 175CP; - indisponibil pentru 1.4i si 1.7TDCi = 504 / 600
  • cherrugro

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Un lucru nu prea imi este clar: IDS+ contine si ESP, sau se comanda numai daca alegi Sport care contine el ESP? Stiu ca Sport Chassy Pack contine ESP plus altele, dar ele la rindul lor sunt cuprinse in IDS+?
  • XenociD

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
IDS+ contine si pachetul sport ZQ8, adica are ESP si tot ce este continut in pachetul sasiu sport


Daca vei comanda IDS+ vei avea urmatoarele :
- CDC - continuous dumping control
- ESP+
- Sasiu sport cu garda mai joasa, jante in 5 prezoane
- Buton Sport

Pachetul IDS+ e in jur de 1000 E iar ZQ8 e in jur de 500 E

Acum depinde de tine daca ti se pare ca merita diferenta asta...
Inca un mic detaliu...depinde cat si in ce conditii de drum mergi cu masina...un amortizor normal costa in jur de 4 mil iar un amortizor pt IDS+ in jur de 15 mil...sa ai in vedere si aspectul asta pt perioada postgarantie...

Eu am comandat un Astra H 1.6 Cosmo zilele trecute si am optat si pt IDS+


Si inca o informatie utila... OPEL ofera inca 500 Euro reducere pe langa reducerea existenta de 1000E pentru orice masina trimisa in productie in perioada desfasurarii SIAB 2005.... nu stiu daca e valabil si pentru masinile comandate din stoc....
Skip ads

  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
MadCow a scris:cred ca ai gresit oleak calcule. inafara de diferenta intre motorina si benzina, care nu e de 5000 ci de 2000 maxim, mai pune si diferenta de consum, 5-6 litri in plus care fac inca ~ 200.000, deci e cam 215000 la suta de km. sper sa nu fi gresit. asa ca pt 15 cai in plus, cat are motorul de 1,8 benzina (sau 25 daca e de 125 cai) fata de diesel de 2 l si 101 cai, nu prea cred ca se justifica consumul.

Astra H nu mai are motoare diesel de 2l, de fapt Opel, au motoare de 1.7 de 80 si 100 CP, si de 1.9 de 120 si 150 CP.
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
@Xenocid: fix 2 posturi mai sus de al tau am pus eu preturile si configuratia pachetelor. Ce spui tu e partial adevarat. Poti avea pachetul IDSplus CU Sport, pachetul Sport sau pachetul IDSplus.
  • XenociD

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Nu poti avea pachetul IDS+ fara sport.... ca el contine si pachetul sport (valabil pt Romania...in Germania se platesc separat ) asta e alta poveste...dar IDS+ are ca cerinte ZQ8....
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Corect si scuze, greseala mea. Citisem in viteza lista de preturi...
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
XenociD a scris:

Si inca o informatie utila... OPEL ofera inca 500 Euro reducere pe langa reducerea existenta de 1000E pentru orice masina trimisa in productie in perioada desfasurarii SIAB 2005.... nu stiu daca e valabil si pentru masinile comandate din stoc....



Esti sigur?

Eu am inteles ca imi da din stoc una sa nu mai astept .....
ai unde verifica?

Thanks
  • XenociD

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Pai tocmai am comandat un Astra H si NU de pe stoc...ce sa mai verific...agentul de vanzari mi-a zis asta...inainte sa inceapa SIAB-ul. Nu gaseam pe stoc masina cu dotarile cerute de mine...

Masina vine in 10 saptamani.....si a avut reducere 1500 E din pretul DDP fata de 1000 E cat aveau inainte de SIAB. Contractul a fost semnat...avansul platit...
  • cherrugro

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Eu merg miine la Dibas sa platesc avansul pentru un Astra 1,6 cu IDS+, si alte optionale. Stie careva daca este undeva in Bucuresti oferta mai buna?De asteptat vad ca se asteapta cam 10 saptamini, e ... suportabil.
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca daca am cerut un 1.4 cu family si electric si beauty si culoarea comuna arg. metalizat si mi-au zis ca e pe stoc am fost ffff norocos??
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR