Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
m-am inselat... nu-mi mai arata decat distanta parcursa care e diferita de aia din bord din cauza setarilor de cauciucuri... mi-a indica la consum un 8,5 dpa 6 km parcursi, dar ulterior la urmatoarea resetare a ramas pe 0

m-ar interesa si RANGE-ul, care cred ca n-ar trebui sa fie diferit prea mult de Astra G ca indicatorul de la bord este acelasi... sper sa nu ai dreptate cand vorbim de acel predecesor al lui CAN
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
are dreptate @andrei. are can masina.citeste postul meu de mai sus ca am scris unde gasesti semnal de viteza.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:gasim si semnal de viteza daca e nevoie.
la astra g era in mufa din bord.la corsa c...albastru+rosu pinul 59 din aceiasi mufa x53 sau b.eventual verifica in spatele midului daca exista un fir albastru+rosu
masina are abs?


da, masina are ABS...

Pai hai sa luam pinii MID/GID sa vedem unde ii aruncam pe fiecare... nu-mi dau seama unde am incurcat treburile, dar modificam ulterior tot ceea ce trebuie Wink


Deci:

Pin MID/GID___Culoare_____Functie__________Pin Mufa TID______Se conecteaza:____Locatie
1____________Maro_______Masa______________6____________Deja conectat_____Mufa TID
2____________Albastru alb__Temp. exterior______5____________Deja conectat_____Mufa TID
3____________Albastru_____Temp. exterior______7____________Deja conectat_____Mufa TID
4____________Negru_______Dispozitivul 3.13_____1____________Deja conectat_____Mufa TID
5____________Rosu________Dispozitivul 1.34_____3____________Deja conectat_____Mufa TID
6____________Verde_______Turometru__________-____________Pin 20 ceasuril (la Astra G)
7____________Gri galben____Multimetru_________4____________Deja conectat_____Mufa TID
8____________Rosu alb_____Radio_____________2____________Deja conectat_____Mufa TID
9____________Maroniu rosu__Radio____________10____________Deja conectat_____Mufa TID
10___________Maro gri verde__CD Changer______12____________Deja conectat_____Mufa TID
11___________Maro negru alb__CD Changer______11____________Deja conectat_____Mufa TID
12___________Albastru rosu____Distanta_________9____________Deja conectat_____Mufa TID
13___________Maro verde______Senzor nivel ulei___-____________Masa_________Fara Check Control
14___________Maro alb________Diagnose plug_____8___________Deja conectat_____Mufa TID
15___________Negru galben____Stop light switch___-____________Pedala frana sau bec stop frana
16___________Negru__________12 V + siguranta___-____________Siguranta 38 (G) Tablou sigurante
17___________Alb verde_______Lamp control_______- fara CC_____Masa
18___________Negru galben____Lamp control_______- fara CC_____Nu se conecteaza
19___________Galben rosu_____Sensor placute frana_- fara CC_____Masa
20___________Maro albastru____Senzor vas apa_____- fara CC_____Masa
21___________Neocupat
22___________Maro galben_____Sensor lichid parbriz__- fara CC_____Masa
23___________Maro alb________Butonul RESET______-__La maneta – firul alb (nu e cazul, am buton BC)
24___________Maroniu rosu____Butonul SELECT_____-___La maneta – firul rosu
25___________Neocupat
26___________Albastru negru___Indicator combustibil_-____Pin 25 ceasuri (la Astra G)
27___________Negru maro______Senzor consum____-_____ECU_______Depinde de motor
28___________Maro gri_________Senzor consum____-_____ECU_______Depinde de motor
29___________Neocupat
30___________Neocupat
31___________Albastru_________Temp apa radiator_-______Pin 25 ceasuri (la Astra G)
32___________Neocupat


Deci sa ne ocupam de pinii importanti, adica 6, 26, 27,28 si 31...

Pinii 23 si 24 nu e cazul ma mine (am buton BC pe NCDC 2015), nu stiu daca exista Corsa C si altfel de afisaj care sa aiba nevoie de maneta asta la stergator, iar pinii 15 si 16 ca sa nu-mi mai apara eroare in bord ca am bec ars de frana, i-am conectat (la vechea mea Astra G) pe amandoi la 12V cu o siguranta de 10A pentru orice eventualitate

Nu mai tin minte si nu-mi dau seama la ce ar fi nevoie de pinul 31 conectat, poate imi reamintesc Wink

Daca reuseste cineva sa desfaca GID la Corsa C, rog sa verificam culoarea firelor daca este aceeasi si daca mai e ceva in plus conectat fata de mufa de TID
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
din pacate autodata nu da pinii din mufa bord Sad poate te ajuta @maiandrei

eu am gasit asa:
-6 verde- la b20 in ecu-autodata spune eps module
-26 albastru+negru- la b55 in ecu combustibil
-31 albastru- la a38(cealalta mufa ecu) temperatura apa

eu zic ca in ecu gasesti majoritatea firelor de care ai nevoie.foarte posibil sa fie si in alta parte in masina
pinul de consum eu zic sa il incerci unde am discutat ieri.
cea mai sumbra previziune e sa nu isi ia midul info pe Can ca atunci nu stiu ce mai poti face.
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Gabi, atentie! Dispozitivul Check Control se refera numai la becuri. Senzorii ceilalti sunt afisati de BC. Daca nu ai cablaj pentru senzori ii pui la masa, dar daca ai ii poti folosi. Eu de exemplu la Astra G, nu am cablaj (mufe) pentru Tempomat si BC, dar am toti cei 4 senzori cablati (dar nu si senzori). Daca pun BC si senzori pot avea si informatiile de la ei.
Apoi verifica pe scheme pinii 26 si 31 ca ai scris la ambii ca se duc la pinul 25 ceasuri bord.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
scuze, pinul 31 MID/GID se duce la pinul 28 din ceasurile de bord... dar nu mai am posibilitatea sa editez mesajul vechi Sad

Cat despre Check Control, in afara de senzori, mai e nevoie si de modulul Check Control, care de obicei nu exista... si nu m-am chinuit sa-l caut sa-l cumpar Wink
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si..a reusit sau nu?Merge pe Corsa C sau nu activat BC?
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
n-am mai avut timp, dar vad ca nici altcineva nu e curios sa incerce, toti asteapta "mura-n gura" Wink
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Unde is afon..is afon de ce sa nu recunosc?In principiu,imi cumpar un MID si bratz cu butoanele alea 2 si trebuie scris vreun soft ceva sau doar trebuie facuta legatura cu Ecu?Intreb si eu ca am tot citit pe aici...in mare cam asta am inteles...si daca mere sa ma apuc de cautat display cu multi info:)
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
nu ma refeream la tine... atunci asteapta pana spune unul ca merge Wink
  • silau

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2009

  • Mesaj Privat
la corsa C 1.3 cdti am reusit ceva.tocami mi-a facut un tip de la dibas sa imi indice ceva la consum dar nu este real.el mi-a zis ca in bcm se transmite informatia de consum da gid- ul meu nu stie sa citesca.mi-a umblat pe la bcm si mi-a legat un fir ca sa imi indice Range apoi a legat pinul 13 de la gid care a spus el ca este de consum l-a legat cu pinul 26 (cred) care este de la eps si imi arata un consum la relanti de 3.7 %.in viteza a 5-a imi indica 10.2,deci nu este nici pe departe real si nici range nu e real.reali sunt doar km parcursi si viteza medie.el mi-a explicat ca informatia ajunge in bcm dar nu este prelucrata ca sa o vada gidul corect.
  • silau

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2009

  • Mesaj Privat
daca are cineva o parere sa ne ajute am reusit facut un pas am reusit sa ii facem sa arate consumul dar nu e real ce alte artificii as am mai putea face?
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Poate ar trebui vazut cum calculeaza si sa se schimbe formula. Smile
  • silau

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2009

  • Mesaj Privat
da cam despre asta este vb dar cine se pricepe la asa ceva?
  • silau

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2009

  • Mesaj Privat
este cineva care se incumeta sa se bage la asa ceva.a mai facut cineva asta pana acum.nu pot intelege dupa ce formula calculeaza consumul.in viteza 1 si 2 ajunge undeva la 30%.in viteza 5 imi indica 10,2.interesant este ca daca o scot pe liber la 80 km/h spre exemplu consumul scade de la 10-12 % la 7-8 % si ar trebui sa scada la 0 sau macar cat imi indica la relanti 3.7%.nu pot sa imi dau seama cum calculeaza interesant este ca el da si o informatie de consum odata ce creste acele valori odata cu cresterea acceleratiei
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
un CD 30 nu face diferenta, acum am vazut ca tu de exemplu ai Z12XEP, care e alta mancare de peste, dupa parerea mea

Stie cineva ce ECU e pe Z12XE Corsa si pe Z12XEP ? Am o vaga impresie ca pe Z12XEP aveti si CAN, iar la Z12XE e doar un "bunic" al CAN-ului
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Z12XEP e pe CAN.
Z12XE nu s-a mai pus pe Corsa din 2003-2004, de cand au scos facelift-ul.

Bosch Motronic ME 1.5.5 (Corsa-C 1.0 Z10XE 1.2 Z12XE)
Bosch Motronic ME 7.6.1/2 (Corsa-C 1.0 Z10XEP 1.2 / Z12XEP / 1.4 Z14XEP)
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Deci topicul ar trebui impartit in 2, In cazul Corsei sotiei, e alta mancare de peste, la voi cred ca trebuie doar activat Wink

Asta se gaseste pe Corsa familiei, nu stiu denumirea exacta, e un MID cu GSM, care imi afiseaza ce-mi trebuie pentru BC, dar mai trebuie legate niste fire:





TIS ma cam "abureste", iar pe net n-am gasit nici macar informatie ca BC a functionat vreo data pe Corsa C cu Z12XE - cred ca treaba e un pic diferita fata de Astra G

Asa arata MID-ul cu GSM pe spate:

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am vazut C-uri pre-facelift cu BC, dar aveau GID... Trebuie sa mearga, intr-un fel. Probabil mai trebuie sa tragi fire, sa schimbi MID-ul.

Eu am renuntat la idee, la cat costa un CID/GID. Mai bine pun un LCD, cum ai facut tu pe Astra. Cu TID nu fac nimic, chiar daca e doar din soft.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
mihai_39 a scris:... sa schimbi MID-ul...


Probabil nu ai fost atent, nu am ce sa schimb, am de tras niste fire, dar nu gasesc ce anume pe nicaieri
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR