Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Lucrurile s-au clarificat si in SUA referitor la candidatul democratilor pentru presedintie, ales in persoana lui Barack Obama.
Asadar, vom avea in cursa finala pe Barack Obama si pe republicanul John McCain.

Oricare dintre ei va fi ales presedintele SUA reprezinta o premiera: Obama primul presedinte de culoare, McCain cel mai in varsta presedinte vreodata ales.

Voi cine credeti ca va iesi presedinte?
Skip ads

  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca Obama - nu stiu cine mai voteaza cu republicanii, dupa 8 ani de Bush Rolling Eyes . Plus ca McKain nu are pic de carisma. Interesant a fost ca americanii au avut de ales practic intre un negru si o femeie - batalie de prejudecati ce o fi fost in mintea lor.
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
interesant este ca pentru noi romanii tot neinteresant o sa fie Smile...orice s-ar intampla, vom avea de a face cu acelasi "mare licurici"...asa ca...mai bine mai era acolo o rubrica "ma abtin" sau "nu e in sfera mea de interese" Smile
P.S. aceeasi chestie si pentru blaga sau oprescu, numai ca acolo chiar ma intereseaza Smile
  • TigerOPC

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 Z12XE / Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Mircea KDT a scris:Lucrurile s-au clarificat si in SUA referitor la candidatul democratilor pentru presedintie, ales in persoana lui Barack Obama.
Asadar, vom avea in cursa finala pe Barack Obama si pe republicanul John McCain.

Oricare dintre ei va fi ales presedintele SUA reprezinta o premiera: Obama primul presedinte de culoare, McCain cel mai in varsta presedinte vreodata ales.

Voi cine credeti ca va iesi presedinte?


Am votat Obama in poll pentru ca asta ar fi alegerea mea, nu pentru ca ar castiga s-au as zice eu ca va alegerile. L-as prefera pe acest Hussein american pentru ca vine din tabara cealalta a politice americane, de la 180 grade, ceea ce ar insemna schimbarea orientarii politice a Statelor Unite, dar bine ca pana la urma asta nu il va impiedica nici pe el sa "lupte impotriva terorismului", daca "poporul american va fi amenintat". Mediatizarea luptei Obama-Clinton l-a aruncat in umbra rau de tot pe McCain, despre care nu am auzit mai nimic sincer sa fiu; desigur, nu suntem in campania prezidentiala prorpiu-zisa, dar in spiritul "politicii de Dambovita" si de maidan de pe la noi macar niste replici ale republicanului erau de asteptat.

Pe cealalta parte, se spunea ca Hilary e femeie si americanii nu sunt inca pregatiti (moral vorbind) sa numeasca in fruntea statului o femeie (nota personala: intre Obama si Clinton o votam pe ea), dar or fi pregatiti sa il voteze in toamna pe un baiat tanar de alte origini?

In orice caz familia Bush a adus Statele intr-o situtie dezastruasa din punct de vedere al deficitului bugetar (si Seniorul si mai bine Juniorul - deh, doar a invatat de la tati) si daca americanii o sa ii invinuiasca pe Bush si republicanii lui pentru criza financiara ce deja a inceput sa se manifeste s-ar putea ca McCain sa piarda ceva... Ramane in discutie si chestiunea Iraq, dupa 5 ani nu au rezolvat nimic: admitand ca ar fi descoperit maleficele arme, campania americana de mentinere a pacii dupa interventia militara directa a fost una dezastruasa. Pe plan intern, desi devin repetitiv pentru o clipa, au criza financiara si problema sistemului de sanatate - care inca nu si-a gasit solutii la ei, iar democratii (in special Hilary au insistat pe problemele interne si stringente ale americanilor). Americanii sunt foarte reticenti in ceea ce priveste iesirile de fonduri, iar conjuncturile in care au acceptat interventia in Iraq in 2003 erau ceva gen niste costuri care sa nu depaseasca 100 miliarde $, iar in prezent au depasit 500 miliarde $ numai pentru Iraq (adaugati Afghanistan) si considerati ca aceste costuri sunt crescànde datorita faptului ca echipamentele incep sa se uzeze si au nevoie de schimburi, au de platit pensii vaduvelor si ranitilor, le-a crescut si pretul la petrol si in conditiile astea se estimeaza ca pana in 2012 costurile lor vor ajunge undeva la 2,4 trilioane de dolari (asta insemnand 2400 miliarde - DA, m-am cutremurat si eu...).

Este lesne de inteles astfel de ce americanii ar prefera un presedinte orientat catre politica interna, pentru ca numai sumele cheltuite pana in momentul de fata cu Iraqul (500 miliarde) i-ar ajuta considerabil pe plan intern. Dar in final ma intreb in mod retroric, cum sa renuntze statul a carui industrie de armament reprezinta 70% la razboaie?...

Sper ca nu v-am plictist... Smile Cheers!


EDIT: Acum observ si mentionez fara sa fiu carcotash, dar exprimarea "presedintele Americii" nu este corecta... Desigur, ce mai e prin America nu prea conteaza..., dar totusi America e un continent, nu un stat... Embarassed
Skip ads

  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
nu imi dadea voie sa scriu Statele Unite ale Americii, e un numar limitat de caractere la subtitlu.

oricum tu esti baiat istet si ti-ai dat seama despre care America era vorba si ti-ai spus parerea intr-un post mare lucru ptr care iti multumesc!
  • TigerOPC

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 Z12XE / Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Mircea KDT a scris:nu imi dadea voie sa scriu Statele Unite ale Americii, e un numar limitat de caractere la subtitlu.

oricum tu esti baiat istet si ti-ai dat seama despre care America era vorba si ti-ai spus parerea intr-un post mare lucru ptr care iti multumesc!


Scuzele mele pentru observatia nemeritata atunci! Embarassed
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
de iese negrul e nasol, sa iasa albul , care o fi la nu stiu.
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
deci, asadar si prin urmare noul presedinte al SUA este Obama, baiat tanar, istet, de perspectiva!
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cu deosebit respect pentru Mircea KDT, tin sa precizez ca baiatul tanar, istet si de perspectiva tind in continuare sa cred ca e doar marioneta condusa din culise de interesele marilor grupari. Asa cum au fost marionete si asa cum vor fi in continuare.
Dar! Sa urmarim indeaproape traseul promisiuni -> realizari din timpul mandatului sau si atunci vom vedea daca a avut sanse sa schimbe ceva sau doar sa prelucreze ideile altora.

De asemenea, parerea mea ramane in continuare pe pozitii, faptul ca Obama a fost ales, in ciuda lui McCain, va avea influente mari asupra Europei si asupra Romaniei. Mari, la nivel macro, nu ca se va ieftini Assos-ul sau Bastos-ul.
Doamne ajuta sa se scoata toate taxele vamale si sa putem zbura in State fara a ne lovi de vreo problema, fie ea de forma unui atentat sau de forma unui functionar fara chef de la ambasada care nu-ti da viza, ca i s-a racit cafeaua din ceasca.
God bless Romania!
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca nu se va schimba mare lucru, inertia globala e prea mare. In schimb, e o lovitura de imagine formidabila pentru SUA. Acum, chiar ca SUA pare cea mai reala democratie din lume, nu? In plus, inchipuiti-va ce bucurie pe capul africanilor, ce sentiment de solidaritate se naste in randul oamenilor simpli care nu au cunostinte de politica.
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
la cateva ore de la anuntarea castigatorului dolarul deja s-a intarit. economia mondiala este foarte sensibila schimbarile politice majore.

referitor la ce-a zis Byke, este bine stiut. fiecare candidat are in spate un aparat puternic din care fac parte persoane influente cu diverse interese. pana la urma persoana care iese presedinte este mai mult de simbol caci deciziile nu se iau de catre acesta ci de un grup de oameni care fac parte din institutia prezidentiala si cercul de influenta.
ma si miram cand unii sustineau in naivitatea lor ca Obama nu are experienta in politica externa si are astfel un handicap in cursa electorala.
de parca W. Bush a avut mare experienta?! nici pe departe. deciziile in politica internationala le lua Rumsfeld la inceput si alea au f foarte proaste dupa parerea mea.

de la inceput, cursa asta din SUA a fost una ciudata. au fost numai candidati de proasta calitate dupa parerea mea si americanii au ales pe cel mai bun dintre cei astia slabi. Obama a parut cel mai istet, a avut o carisma puternica si bani mai multi ptr campanie.

McCain a lasat tot timpul impresia unui mos rigid caruia ii sta mai bine la pensie. A ramas fara bani in ultima parte a campaniei. Obama a dat 3 milioane de dolari sa vb cate 30 min pe cateva posturi de televiziune in acelasi timp, in prime-time. asta cu 6 zile inainte de alegeri. McCain nu si-a mai permis asa ceva.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Obama sau McCain
Obama 85%
McCain 14%
34 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR