Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • florsgarana

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2003 z19
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2010

  • Mesaj Privat
buna am o antrebare am o vectra c din 2003 motor 1,8 16valve140000 km ,spunetim daca trebuie schimbata neaparat cand schimb distributia trebuie si pompa de apa si daca mai ar trebuii ceva schimbat pe langa chitul de distributie,mersi si cam cat ar costa
Skip ads

  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut
incearca la zona de publicitate,sunt cativa baieti care se ocupa cu piese

bafta
  • costymo2000

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am un Opel Vectra B 2001 Caravan cumparat la 126.000 km si trebuie sa ii schimb distributia+filtrele.Ce piese sunt mai bune INA sau Conti?
  • costymo2000

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am uitat sa mentionez motor 1.8 16V Z18XE-92 125CP
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@costymo2000 din alte discutii pe forum am inteles ca cea mai buna alegere este curea Conti si role Ina.Timp de 60 minute poti folosi butonul MODIFICA pentru a evita postarea succesiva. Wink
@florsgarana cel mai bine este sa schimbi si pompa de apa,mai ales daca nu a fost schimbata niciodata(in caul tau cu 140t km).Referitor la pret,urmeaza sfatul colegului @cipri-vkt sau cauta la magazine de profil.
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Obligatoriu schimba pompa de apa si rolele daca nu au fost schimbate ......pe mine ma costat cam 700 lei
  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pe 1.7 CDTI pompa de apa nu este integrata in distributie, se recomanda schimbarea ei sau pot sa o mai las pana la 140k cand o sa mai schimb odata distributia ?

Merci,
gabi.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@Decebalus kit-ul de distributie contine curea/lant,role intinzatoare si la unele modele role de ghidaj,asadar pompa de apa nu face parte din acest kit.PREFERABIL este ca atunci cand schimbi kit-ul de distributie sa schimbi si pompa de apa pentru a evita demontarea distributiei inca o data pentru inlocuirea pompei de apa.Pompa de apa are o ²durata de viata² de aproximativ 150.000km.
Skip ads

  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
atunci o mai tin pana la al doilea schimb de distributie....

cureau conti ce garantie are ? din ce am mai citit ar avea 60k ... exista ceva mai bun ? gates ? sau ceva de genul ?
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
In Romania schimbare distributiei(pe curea) se face la 60.000km,indiferent de marca.
L.E. Pentru a evita postarea inutila iti scriu aici.Tu intelegi ce ti-am scris? Pai daca la 60t km se face schimbarea,inseamna ca atat e garantata,dar asta e o chestie de politica(Opel) si/sau marketing.Poti sa-ti pui o curea pe care producatorul ti-o garanteaza 100.000km,insa service-ul care iti face inlocuirea ei iti ofera garantie pt 60t km.Eu am 87t km cu masina din semnatura si abia acum ma pregatesc de prima schimbare a distributiei(in jur de 90.000km) si este posibil sa am aceeasi marca de curea ca si tine.Dar ce treaba au gropile cu distributia? Rolling Eyes


Ultima modificare facuta de CapellaCt la Mie 03 Mar, 2010 3:02 pm, modificat de 2 ori in total
  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
stiu.. praf.. gropi.. si materiale... insa as vrea totusi pt linistea mea sa pun ceva garantat mai mult de 60k... asadar ce curele au garantie mai mare ? am auzit ca cele cu teflon ar fi mai bune ...
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cel mai simplu mergi la un magazin si intrebi cat are garantie cureaua X si care iti ofera cea mai mare garantie pe aceia o alegi .....dar nu uita ca garantia nu e valabila daca nu este montata cureaua in service autorizat si sa pastrezi toate actele (factura garantie chitante etc)
Skip ads

  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ce service autorizat bun si ieftin siti pe bucuresti ?

merci
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut baieti. Azi am fost la 2 service-uri auto in giurgiu care stiu ca sunt bune cat de cat pentru a cere pretul unui kit de distributie, + manopera, pentru un astra G y1,7 DTi 2000 edition, are 190 000 km, a mai fost schimbata la 75000.
La primul service mi-au recomandat un o curea de la contitech si role ina la 650 lei+ manopera 450 lei si mi-au spus ca nu este nevoie sa schimb si pompa de apa.
Mai mi-au dat o varianta cu o curea de la Bosch si rolele nu mai stiu era 450 + 450 manopera.
Am fost la alt service si mi-au spus ca o curea contitech si role ina la 580 +manopera 370 dar acestia mi-au spus ca trebie schimbata si pompa de apa aceasta fiind in valoare de 180 lei.
Voi ce spuneti trebuie schimbata si pompa de apa la modelul asta? E buna cureaua de la Bosch?
Voi care din service-uri mi-l ati recomanda?
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
E un lucru mare si te poti considera norocos ca pompa de apa a rezistat 190.000 mii km si nu sa defectat ca putea sa iti strice motorul( a rezist datorita calitatii pompei si anitgelului bun )De data asta schimba pompa ca nu mai ai garantie ca va mai rezista ...eu am pus curea contitech cu canal de evacuare.
  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
A auzit cineva de distributie picata sub 100k ? foarte multi o schimba la cel putin 80-90k km... ce parere aveti ... si sa lasam deoparte japca din romania cu injumatatirea reviziilor...
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
da, eu am auzit, dar nu la opel din fericire
La sotia mea la munca au clio symbol si la unul dintre ele s-a rupt cureaua la un an si o luna dupa schimbare, in mai putin de 60.000 km dar peste un an , cat garanta service-ul.
tare nu ? Wink
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Decebalus a scris:A auzit cineva de distributie picata sub 100k ? foarte multi o schimba la cel putin 80-90k km... ce parere aveti ... si sa lasam deoparte japca din romania cu injumatatirea reviziilor...

Frate am mers cu o curea 199205 km, cand mi-au schimbat-o mecanicii mi-au spus ca e cea originala de la ISUZU asa ca stai linistit...
  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
O mai tin pana la 80k minim cred... oricum am cel putin 30 de mii facuti la drum lung ... asadar nu cred ca e afectata atat de rau de drumurile scurte din bucuresti ...
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Fiecare risca cat vrea .....dar nu cred ca merita sa distrugi motorul pentru cateva sute de lei.....Respecta ce spune producatorul piesei schimbate ......daca masina a fost cumparata de la alta persoana si zice ca totul e schimbat nu ai de unde sti sigur ca e asa
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR