Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • MNiculae699

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2023

  • Mesaj Privat
Bunã seara,deci am și eu nevoie de o pãrere având în vedere ca nu sunt familiarizat în totalitate cu motorizarea si etc,urmeazã de a îmi achiziționa mașina și am ajung la Opel Astra H dupã multe cãutãri având în vedere modul estetic și mai ales hatchback!
Și urmeazã întrebarea...voi ce ziceți? Benzina sau motorina? Am pus ochii pe un Opel Astra H 1.7 cdti an 2006 cu 100 cp si 213.000 km,am vãzut ca motoarele diesel consuma puțin și sunt mai ușor de condus decât cele pe benzina dar mai greu de întreținut,iar pe benzina e mai ieftin de întreținut dar consuma mai mult...având în vedere ca mașina fi folosita în oraș (București) voi ce ziceți?



MODEL: Opel Astra H 2006
MOTOR: 101cp
Skip ads

  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Desi te-ai oprit la Astra H, eu îți recomand Corsa C sau D, în funcție de buget, iar ca motorizari, benzina de 1.2 sau 1.4 maxim. Poate și un 1.3 cdti dacã este în mințile lui.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun venit la CO!
Ptr preponderent oraș, benzinã: 1,2-1,6. N-ai nevoie de diesel obosit decât dacã te simți norocos...sau bogat.
Sunt curios ce-o fi însemnând sã conduci un motor(?!) mai ușor și cum ai vãzut asta: „am vãzut ca motoarele diesel [...] sunt mai ușor de condus decât cele pe benzina”?
  • MNiculae699

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2023

  • Mesaj Privat
În primul rand m am oprit la opel astra h pentru cã îmi place cum arata și ma atrage aceasta mașina,modul cum este construita,mã uitasem și la corsa dar nu m a atras asa ca am rãmas la astra.
La partea când am zis ca motorina "se conduce" mai ușor ma refer ca pleacã mai ușor (cel puțin asa mi se pare mie ca am fãcut scoala de soferi pe o motorina și am condus de curând una pe benzina) .
Și cred ca ma pun pe benzina având în vedere ca toți îmi recomandați și cât consuma un 1.6 în oraș?
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Dacã vrei un consum (mai) bun și n-o sã prea ieși cu ea afarã din oraș, rãmâi la motoare pânã în 1,4. Un 1,6, cu șofer începãtor, pe București, se poate duce dupã 9,0l/100km...cu un 1,4 poate nu sari de 9,0l/100km.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,483
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pentru București cartela de metrou este sfântã! Acum ceva ani, vreo 10, viteza medie era 13km/h 🤔, dar trecând peste
Merg cu bibu16v Astra cu z14xep este idealã.
Nu foarte veche, ține cu bugetul, spațioasã, ușor de manevrat, ușor de întreținut, aspectuoasã.
Bunã alegere!
Legat de consum, nu te duce în direcția aceea, sunt atât de multe variabile în ecuația consumului încât te stricã de cap.
Alegi sã mergi cu mașina îți asumi costurile!
Citește și discuțiile de la secțiunea dedicatã!
  • MNiculae699

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2023

  • Mesaj Privat
Încã o întrebare ca sã îmi fac așa o idee,cam pe la cât se plimba (preț) un Opel astra h (2006) ?
Am vãzut ca are un preț de la 1.500 (astea de la 1.5 pana la 1.8 cam asa au nevoie de atenție) și de la 1.900 sunt ok întreținute
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
functie de stare si dotari, un astra h gasesti de la 300 EUR pana la 5000 EUR.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR