Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
deschid acest topic pentru a incerca sa intelegem ca totul in jurul nostru depinde de ce facem la volan atunci cind conducem. sfat: luati decizi corecte cind conduceti, altfel cei din jur sufera... vizitati si vizionati filmuletul. apoi .......gindeste -te .... la viitor...http://www.piticu.ro/2008/09/01/asa-se-face-o-campanie/index.html
Skip ads

  • Ady_cretzu

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
mda... stiu filmuletul... a fost facut pentru a atrage atentia soferilor, dar a fost interzis pe motiv ca e prea dur. Asa e, e foarte dur DAR destul de adevarat. Nu vezi ca la noi nu a durat mult spotul publicitar cand iese copilul prin parbriz si hop... cenzurat...
Ca ne place, ca nu ne place, din pacate asta e realitatea si in cateva secunde se pot intampla multe (din pacate in majoritatea cazurilor e de rau... cum e in filmulet)
Majoritatea persoanelor gandesc ceva genul "....eu nu voi pati niciodata asa..." iar cand se intampla (fereasca Dumnezeu) atunci vede si simte pe pielea lui/ei ce putea evita intr-o oarecre masura... Rolling Eyes
Nu pot decat sa va recomand ce spunea instructorul meu(Burdulea Gheorghe):
"...Adi,.grabeste-te incet..."
"... cand te urci la volan, lasa acasa toate grijile, problemele, bucuriile excesive, etc (...) ia cu tine doar buna dispozitie si ai grija sa nu o pierzi din cauza unui ametit/unei ametite care habar n-are pe ce lume traieste, pentru ca TU raspunzi de viata ta si mai ales acelor de langa tine(din masina si nu numai)."

Va urez drum linistit si fara evenimente nedorite. Salut.
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sunt destui, destepti ,care nu ii intereseaza de restul lumii.
mai saptamana trecuta stateam in coloana vreo 100 de metri, doua benzi pe sens si s-au gasit destepti care sa treaca linia continua ,adica erau doua linii continue si hopa doua tamponari una am vazut-o live chiar in fata mea .
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
parera mea Mad e ca toti cei care se cred vulturi sau dupa caz ciori( in functie de culoarea tenului) sa nu
-se mai bage pe linia de tramvai( calea vacaresti-in statii intre sine era un gard destul de solid de delimitare, spun era pentru ca acum nu mai exista nici unul din cauza vitejilor care au depasit coloana si au vopsit asfaptul cu propriul sange. Stau in zona si in aceeasi zi am fost martorul a 3 accidente in acelas loc, dimineata gardul inact seara nema gard)
- sa nu mai treaca pe rosu
- sa nu mai blocheze intersectiile
- sa nu coboare din masina cu bata/cutit/pistol la tine si sa gesticuleze diferite pentru ca tu nu l-ai lasat sa se bage cu super noul si maga-ul lui x5
- sa invete codu ala rutier ca nici unul habar nu are pe ce banda trebuie sa te incadrezi sa faci la stanga
-sa......sa se civilizeze si sa respecte ceilalti participanti la trafic
Si asta a fost doar parerea mea Embarassed
Skip ads

  • buruta vectra

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 18i 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
noi romani nu putem fi civilizati amenzile sunt prea mici pt copii de bani gata cu masini de fite noi nu avem o educatie rutiera bine stabilita si mai ales pietoni nu o au deloc parerea mea este ca in momentul cand te urci la volan ai 2 obligati mari tu ca conducator sa incerci a fi atent si sa respecti legislatia iar a doua sa fi atent si la celalti participanti la trafic si la manevrele lor sa stiti ca aici nu tine zicala regulile sunt facute pt a fi incalcate si un sfat sa nu fugi mai repede decat ingeri tai pot zbura Nu!
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
o fi ele educative... dar degeaba...
la volan e alta mentalitate pt unii !

mda...
ce sa mai zic de "telefonista" cu X5
sau inconstiienta unui sofer de betoniera, cica nici nu a vazut-o
accident mortal !

ganditi-va ca putea fi unul dintre noi, desi suntem toti soferi aici !
  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
dur filmul dar cit se poate de real, sper ca nu voi fi nevoit sa fiu vreodata protagonistul unor astfel de scene, indiferent de "rol" si nici altora nu doresc dar viata are cai necunoscute si nu pot decit sa spun aveti grija si bucurati-va de fiecare moment cit de neinsemnat ar fi, ca nu se stie, poate fi ultimul Shocked Nothing else matters
  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
pacat ca acest filmulet nu l-a vazut si tanarul din Bistrita care acum doua seri in timp ce se intorcea de la un majorat impreuna cu alti 4 colegi fiind sub influenta bauturilor alcoolice, avand viteza, a pierdut controlul volanului si a intrat intr-un parapet de pod, fata din dreapta in varsta de 19 ani a murit pe loc, soferul ulterior, si ceilalti sa afla in stare grava, si de acesta data inconstineta si teribilismul au adus atata durere in familiile tinerilor
Skip ads

  • xflo

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Eu practic urmatorul lucru: cand stau intr-o coloana (de ex. la mult-uratele semafoare de pe Timisoara - Lugoj), sunt atent in oglinda, si cand se baga cate unul din spate sa depaseasca coloana, ies in paralel cu masina din fata mea -- dar nu depasesc, ci imi pastrez pozitia. Astfel, smecherii grabiti nu pot depasi coloana, ma clacsoneaza, blitzeaza, injura pe geam, dar nu raspund nicicum. Eu zic asa: coloana e coloana pentru toti, nu doar pentru fraieri. Cui nu-i plac coloanele, sunt atitea lucruri pe care le pot face (reclamatii la Ministerul Transporturilor, plangeri oficiale la firma ce face lucrarile etc), dar depasitul coloanei NU e unul dintre ele. Pentru simplul motiv ca EU nu mai accept Wink
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
si daca unu nu mai opreste?!?!
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
xflo a scris:Eu practic urmatorul lucru: cand stau intr-o coloana (de ex. la mult-uratele semafoare de pe Timisoara - Lugoj), sunt atent in oglinda, si cand se baga cate unul din spate sa depaseasca coloana, ies in paralel cu masina din fata mea -- dar nu depasesc, ci imi pastrez pozitia. Astfel, smecherii grabiti nu pot depasi coloana


De acord. Mi se intampla si mie sa mai fac asa. sa stea in coloane, mama lor de.... Evil or Very Mad

h0rm0n a scris:si daca unu nu mai opreste?!?!


Ba opresc, caci nu au incotro. Twisted Evil
  • Catalin_P

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ce este deranjant pe langa faptul ca soferii nu au respect fata de ceilalti pariticipanti la trafic, este ca politita nu ia masuri si ii doare fix in pix de ce se intampla.
Saptamanile trecute s-a intamplat sa vad o situatie de toata rusinea: eram a treia masina la semafor dupa o masina de politie si deodata vine din spate unul cu un Audi A8 in viteza pe contra sens si trece pe rosu, iar politistii nu au schitat niciun gest, absolut niciunul.

La un moment dat am zis ca imi iau o Dacie ordinara de 300 ron si pe care vad ca a gresit, oops ... nu te-am vazut, ia de aici RCA-ul de la Asirom (sau care or fi mai ordinari) si fati masina, poate asa se vor invata minte.
Pana nu iese Politia Rutiera pe sosele si sa dea amenzi in stanga si in dreapta, sa ridice permise de condurece, nu se va schimba nimic. Si 2000-3000 daca sunt pedepsiti se va imbunatatii traficul, vor stii de frica si nu vor mai incalca legislatia, dupa care vor invata ce inseamna sa-i respecti si pe ceilalti conducatori auto.

Cata
Skip ads

  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ma cam bufneste rasu la politia rutiera. am patit-o si eu odata cu un gigi care s-a bagat intre mine si o masina de la rutiera mai mai sa ne pocneasca daca nu franam si aia nu au facut nik. in schimb eu am 2 procese pt diverse chestii in care teoretic nu-s vinovat, dar cineva tre tras la raspundere Smile asa ca noi sa fim sanatosi.
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
apropo la ce a spus xflo: si daca unul este suparat rau( ceea ce se intimpla des in bucuresti) si iti iei o mama de bataie?
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Mai usor cu bataia ca poti ajunge la mititica Laughing
  • Ady_cretzu

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Lasi sa dea si-l dai in judecata, (in ziua de azi, pentru o palma data poti plati bani multi) ideea e sa si ai dovezi. Rolling Eyes Preferabil un video de cand iese ala din masina si pana intra in masina...
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
unde traiti? nu cred ca se intimpla zilnic sa o iei pe coaja, dar ...Ady_cretzu: doare daca da , si daca da tu chiar crezi ca nu ti-o mai iei daca ii dai in judecata? ca nu te urmareste? cei ce dau au o baza de ...raufacatori , ca sa zic asa.... dar se intimpla rar asemenea cazuri, dar se intimpla, iar atunci cind esti agresat , de obicei te faci mic, pentru ca nu sti cu cine ai de a face...
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
02tes a scris: iar atunci cind esti agresat , de obicei te faci mic, pentru ca nu sti cu cine ai de a face...


pai da, aici se greseste mult. Pentru ca il loc sa iei atitudine, te faci mic si inghiti toate mizeriile. Altfel avem pretentia ca tarim intr-o tara civilizata.

mai intelept inseamna si sa reclami orice nedreptate savarsita asupra ta sau asupra altuia. Mai ganditi-va.
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Maverick a scris:
02tes a scris: iar atunci cind esti agresat , de obicei te faci mic, pentru ca nu sti cu cine ai de a face...


pai da, aici se greseste mult. Pentru ca il loc sa iei atitudine, te faci mic si inghiti toate mizeriile. Altfel avem pretentia ca tarim intr-o tara civilizata.

mai intelept inseamna si sa reclami orice nedreptate savarsita asupra ta sau asupra altuia. Mai ganditi-va.
citi romani ai vazut tu ca se ajuta unul pe altul? rromi am vazut de multe ori , dar romani , niciodata... iar daca reclami ce se intimpla? raspund tot eu: mai nimic... suntem rai , din natie... pina ca tot romanul sa se destepte si sa fie intelept , mai este cale lunga... dar speram sa o mai scurtam daca facem ceva . ma refer la faptul ca poti vorbi cu cei din jurul tau , prieteni , si sa atragem atentia , atunci cind consideram ca putem indrepta ceva....
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
E cu dus si intors faza. Am un prieten care si-a luat-o bine de tot de la un rRoman cu x5. Prietenul l-a dat in judecata etc, daune etc, si la vreo 2 luni dupa ce s-a terminat totul si-a vazut masina cum ardea de la geam...
Acum ori te muti de tot de la adresa care e trecuta in acte ori nujtu, iti pui o camera de supraveghere ceva sa nu iti strice nebunu' masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR