Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • cristi.bertone

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am un Opel Astra Bertone, 2001, motor Z18XE si galeria de evacuare este fisurata. Am citit, am intrebat in toate partile si obtin destul de multe pareri. Am decis sa scriu aici in speranta ca ajung la o concluzie.

Rezolvarile ar fi:
1) schimbarea galeriei de evacuare cu una noua
-- asta ar insemna si inlocuirea/afectarea catalizatorului? au vreo treaba una cu alta?
-- ce costuri ar fi? am tot cautat pe internet dar nu gasesc un cost, macar aproximativ, pentru o galerie de evacuare.

2) sudarea galeriei existente
-- din ce am mai citit pe aici, pe forum, parerile sunt impartite ... unii sustin ca este o solutie, altii zic ca este doar o rezolvare de scurta durata.

3) inlocuirea galeriei cu una SH, din dezmembrari
-- solutia aceasta este legata de intrebarea din primul punct - se schimba cu tot cu catalizator?


Ce recomandati? In functie de costurile aproximative si de recomandarile voastre o sa pot lua o decizie.
Va multumesc.
  • Bursuc

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daca mai esti interesat de subiect, galeria de eveacuare este impreuna cu catalizatorul si de obicei este destul de scumpa. Personal as merge pe galerie de evacuare noua, sau una aftermarket din inox cu catalizator separat. preturi poti sa vezi pe evay pt ambele.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR