Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • silviana

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Am nevoie de un sfat. Vreau sa-mi achizitionez o masina noua cu credit auto si sa fie pana in 11.000 euro, avand in vedere criza economica actuala. M-am gandit sa aleg intre un opel corsa (dar varianta cea mai ieftina, essentia, 1,0, 60CP) si o dacia sandero. Voi ce ma sfatuiti?
Skip ads

  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sfatul meu: nu te astepta la un raspuns obiectiv de pe acest forum plin de subiectivism privind marca Opel. Fiecare forum de "marca" este afectat de subiectivism, asa ca nu vei obtine cel mai bun sfat punand aceasta intrebare nici pe forumul Opel si nici pe forumul Dacia.
Sfatul numarul 2 este sa-ti pui la punct o lista cu criteriile tale obiective privind masina pe care o vrei (cost achizitie, consm, confort, desing, costuri intretinere, .....) si foloseste acest forum, precum si altele (inclusiv Dacia), pentru culegere de informatii si nu de sfaturi. O vizita la dealeri si cate un drive test trebuie sa fie de asemenea de ajutor in luarea deciziei.
  • silviana

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
yeti a scris:Sfatul meu: nu te astepta la un raspuns obiectiv de pe acest forum plin de subiectivism privind marca Opel. Fiecare forum de "marca" este afectat de subiectivism, asa ca nu vei obtine cel mai bun sfat punand aceasta intrebare nici pe forumul Opel si nici pe forumul Dacia.
Sfatul numarul 2 este sa-ti pui la punct o lista cu criteriile tale obiective privind masina pe care o vrei (cost achizitie, consm, confort, desing, costuri intretinere, .....) si foloseste acest forum, precum si altele (inclusiv Dacia), pentru culegere de informatii si nu de sfaturi. O vizita la dealeri si cate un drive test trebuie sa fie de asemenea de ajutor in luarea deciziei.



ai dreptate, ar trebui sa rectific. ma refeream la faptul ca astept parerile voastre referitor la ce masina sa imi cumpar. evident, in general parerile sunt subiective, dar chiar si asa vreau sa le stiu. merci,
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sfatul meu ...

1- faci un drive test cu masinile care se incadreaza in bugetul tau.
2- faci un drive test cu masina pe care "te atrage" cel mai mult

Dupa toate astea vei sti exact in care te simti cel mai bine, raportul calitate- pret - confort isi va spune cuvantul.

P.S: dintre Dacia Sandel si Opel Corsa ..sigur va fi Corsa... Twisted Evil
Skip ads

  • zamolxe7

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2008 H 5 usi 1.4 16v TWINPORT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu te sfatuiesc sa iei sandero !
Ca sa vezi cam ce probleme sunt la sandero intra pe www.clubsandero.ro !
Si orcum 9000 euro opel corsa "in pielea goala" (in promotia de toamna) nu se compara ca dotare cu 11000 euro sandero "full option".
  • zamolxe7

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2008 H 5 usi 1.4 16v TWINPORT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
si eu in august am facut un test drive cu sandero.
1. dar masina de test drive este "puricata" bine ca sa "ia fata".
2. in aproximativ 10 minute de test nu poti sa-ti dai seama cam ce este cu ea (mai ales ca-i noua)
3. renault in general are preturile foarte mari la piesele de schimb
4. la aceiasi piesa de schimb de la acelasi producator piesele de opel sunt cu 10-15% mai mici cu exceptia caroseriei (care la opel este garantata 12 ani)
5. in romania nu exista dotari minime impuse producatorilor de automobile decat ABS-ul si asta de la 01 ianuarie 2009 ! In vest sunt si prin lege si prin piata da desfacere.
6. si daca opelul corsa este la acelasi pret ....
Asta am luat eu pe 24.10.2008



  • silviana

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
zamolxe7 a scris:si eu in august am facut un test drive cu sandero.
1. dar masina de test drive este "puricata" bine ca sa "ia fata".
2. in aproximativ 10 minute de test nu poti sa-ti dai seama cam ce este cu ea (mai ales ca-i noua)
3. renault in general are preturile foarte mari la piesele de schimb
4. la aceiasi piesa de schimb de la acelasi producator piesele de opel sunt cu 10-15% mai mici cu exceptia caroseriei (care la opel este garantata 12 ani)
5. in romania nu exista dotari minime impuse producatorilor de automobile decat ABS-ul si asta de la 01 ianuarie 2009 ! In vest sunt si prin lege si prin piata da desfacere.
6. si daca opelul corsa este la acelasi pret ....
Asta am luat eu pe 24.10.2008




sa-o stapanesti sanatos Smile
  • SAVARIN

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2005

  • Mesaj Privat
SALut,

recomand categoric Corsa , dar nu de 1.0 ci de 1.2 , consuma mai putin per general, este o motorizare mai potrivita pt caroseria noii corsa , nu vei veni sa ma alergi ca ti-am dat un motor prrea mic si te incadrezi in cei 11000 cu dotari destul de multe. daca vrei mai multe lamuriri , raman la dispozitia ta si a ....altora !
Skip ads

  • silviana

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
savian a scris:SALut,

recomand categoric Corsa , dar nu de 1.0 ci de 1.2 , consuma mai putin per general, este o motorizare mai potrivita pt caroseria noii corsa , nu vei veni sa ma alergi ca ti-am dat un motor prrea mic si te incadrezi in cei 11000 cu dotari destul de multe. daca vrei mai multe lamuriri , raman la dispozitia ta si a ....altora !


pai, Very Happy , am scris mai sus, m-am razgandit si ma gandesc la 1,2. si e 10.400 cu discount.... Shocked
  • SAVARIN

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Felicitari , te astept la showroom ! Ce culoare doresti ?
  • silviana

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
savian a scris:SALut,

recomand categoric Corsa , dar nu de 1.0 ci de 1.2 , consuma mai putin per general, este o motorizare mai potrivita pt caroseria noii corsa , nu vei veni sa ma alergi ca ti-am dat un motor prrea mic si te incadrezi in cei 11000 cu dotari destul de multe. daca vrei mai multe lamuriri , raman la dispozitia ta si a ....altora !



am spus mai inainte, m-am gandit la cea de 1,2 si e 10.400 cu discount... Shocked
  • silviana

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
savian a scris:Felicitari , te astept la showroom ! Ce culoare doresti ?


nici nu stiu exact... negru poate
Skip ads

  • SAVARIN

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Felicitari, e cea mai eleganta culoare,o avem pe stoc , in 2 zile esti colega de trafic cu noi. ... Cand vrei sa faci pasul ? Ai nevoie de ajutor pt a te hotara mai repede ? Sper ca nu ai probleme cu creditul ?
  • corsarul rosu

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008 1.2 80 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
savian a scris:SALut,

recomand categoric Corsa , dar nu de 1.0 ci de 1.2 , consuma mai putin per general, este o motorizare mai potrivita pt caroseria noii corsa , nu vei veni sa ma alergi ca ti-am dat un motor prrea mic si te incadrezi in cei 11000 cu dotari destul de multe. daca vrei mai multe lamuriri , raman la dispozitia ta si a ....altora !


Intru totul de acord.Cu experienta unei CORSA de 1,2 recomand chiar una de 1,4.Dar nu stiu daca te incadrezi in 11000 euro. Eu am dat 11500 in martie si raportul euro /leu era altul

Succes si multa bafta.
  • mario_al3ssandro

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2008 1200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut! am si eu o problema..am un opel corsa 2008 essentia motor 1.2,80 cp,si consuma undeva la 9% in oras..prietena mea are tot un corsa enjoy identic ca motor si cai.numai ca are in plus volan reglabil si scaunu pt sofer...dar..masina ei se infige mai bine si parca servodirectia e mai fina ca a mea..masina mea are 4 mii km a ei 7 mii..de ce a ei este mai buna?pt ca pretu difera f putin..va multumesc!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
mario_al3ssandro a scris:salut! am si eu o problema..am un opel corsa 2008 essentia motor 1.2,80 cp,si consuma undeva la 9% in oras..prietena mea are tot un corsa enjoy identic ca motor si cai.numai ca are in plus volan reglabil si scaunu pt sofer...dar..masina ei se infige mai bine si parca servodirectia e mai fina ca a mea..masina mea are 4 mii km a ei 7 mii..de ce a ei este mai buna?pt ca pretu difera f putin..va multumesc!

1. masineta ei s-a lasat un pic mai mult...o sa se 'lase ' de tot dupa 10.000 km si a ta...de aici s einfige un pic mai bine si are consum un pic mai mic, pe de alta parte, infiptul poate fi si autosugestie
2. trasee diferite prin oras...daca treci des 'pe centru' cu trafic aglomerat, normal ca suge mai mult
3. marimea la pantof...baietii se lasa mai greu si mai des pe pedala de acceleratie, chiar daca nu e nevoie..de unde si consumul marit. Asta se compenseaza cu vizite mai rare la service pt curatit EGR, throttle body etc.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR