Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
te-ai trezit sa dezgropi mortii, dragule?
Mocheta aia se poate usca si fara sa se scoata, cu tot buretele ala. Folosesti un feon, pistol cu aer cald, daca e vara lasi masina cu geamurile maid eschise, etc. Ca sa scoti mocheta trebuie sa demontezi interiorul (adica scaunele, calul, etc) si te ia naiba, ca suruburile de la scaune sunt puse cu autoblocanta, etc.
Skip ads

  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Sunt spalatorii care au aspiratoare care aspira lichid .
  • Pietonul

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2012

  • Mesaj Privat
salut! am si eu o problema asemanatoare la un astra g caravan 1.7 dti. Intra apa in masine in partea soferului si mocheta uda cu multa apa circa 1 litru cam pe toata iarna, mentionez ca nu este antigel , sigur (calorifer schimbat , nu pierde antigel ). Am desfacut grila de la stergatoare sa umblu la acele scurgeri si sunt ok( am bagat apa pe ele , sarma etc) deci sunt comvins ca nu baga pe acolo. Pe unde mai poate fi? spunea cineva de niste gauri in podea dar nu stiu unde sunt pozitionate , dar mi-a bagat si asta vara vand o mai spalam , m-a disperat...imi vine sa-i dau foc dar....nu arde ca este uda Very Happy ROG AJUTOR !
  • YNUTZU228

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 1700
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2013

  • Mesaj Privat
sa nuti baga pe langa ura de la aeroterma
Skip ads

  • Pietonul

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2012

  • Mesaj Privat
posibil desi mi-e greu sa cred , apa se gaseste in partea stanga la sofer si s-a intins si ceva in spate pe sub scaunul soferului
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Buretele ala nu se usuca, ca e vara, ca esti in desert si e canicula o saptamana intreaga. Tot ramane cat de cat umed.



Daca ai antena pe masina, Pietoane, verifica garnitura, la fel si la barele de pe masina. Aceeasi problema o am si eu si nu stiu de unde e.
Daca ti-a ajuns apa in spate inseamna ca e multa rau, apuca-te de tras.
  • YNUTZU228

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 1700
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2013

  • Mesaj Privat
incearca cu un aspirator pui si tu o punga de plastic inloc de sac asta am facut eu o data si a mers si daca ai cum lasa usile deschise si intre aer ca altfel iti abureste foarte rau
  • Pietonul

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2012

  • Mesaj Privat
antena o am pe spate. Am desfãcut din nou grila, nimic suspect, chiar nu vãd pe unde poate intra apã. Pardbrizul este schimbat de curând. O soluþie extremã ar fi sã dau mocheta jos si sã pun furtunul de apã pe da.
Skip ads

  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Parbrizul n-are nici o treaba, din cauza apei l-am schimbat si eu si degeaba. Niste englezi ziceau ca s-ar putea infiripa apa pe la panoul ignifug, o garnitura roasa, ceva.
  • Pietonul

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Very Happy Gata , problema rezolvata , am dat mocheta jos la un baiat de la dezmembrari, am pus furtunul de apa circa o ora deasupra masinii si am vazut pe unde intra apa la picioare sofer. Pe stalpul din stanga care sustine portiera soferului sunt cablajele care au un invelis de cauciuc; cu trecerea timpului acesta a imbatranit si s-a crapat , nu era vizibil doar daca te uiti foarte atent. I-am dar o mozoleala cu un silicon universal( poate era mai bun altceva dar nu am avut la indemana) si i-am pus si un ,,soricel" ca colier de strangere apoi am mai pus furtunul de apa inca vreo trei ore , nici o picatura. In curand o sa montez mocheta pe care am curatat-o. Smile
  • maryusuku

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Abia am rezolvat si eu problema apei in masina.Am desfundat scurgerile acum 2 saptamani si am zis ca o sa fie bine-ghinion nu era de acolo .Zilele aste a plouat din nou,am citit prin discuti si am scos azi difuzoarele si am dat garnitura jos-era mancata si am pus silicon si de acum m-am apucat sa scot cat de cat mocheta sa am acces cu niste prosoape ,hartie, etc.
Cum luam eu o pauza asa m-am gandit ca tot e cam totul dat la oparte -chedere.plastice,mocheta -sa torn apa si sa vad daca curge pe undeva-surpriza -asa frumos curgea inauntru pe la coltul de sus al parbrizului pe partea soferului-ca Ozana cea cristalina.A fost schimbat parbrizul,cred si s-au cam saracit la mastic din ala,Am completat cu silicon sanitar-nu mai curge,sper ca am scapat.o sa caut si alt adeziv ca asta aveam la indemana azi
  • Seb1

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 1.6 Z16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara

Din mai multe motive mi sa imbibat mocheta de la sofer cu apa.
Am schimbat garniturile de la calorifer si desfundat scurgerea de la tavita de condens.
Inca nu sunt convins ca nu mai nici o sursa.
Stie cineva cum pot sa desfac un pic pragul sa ridic cit de cit mocheta pentru a scoate cu ceva prosoape macar grosul sa zic asa...?
Multumesc
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
scoti chederul de la usa si apoi vezi ca pragul ala are niste cleme si suruburi parca. nu mai tin minte exact cand am desfacut si eu dar parca asa era...
  • Seb1

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 1.6 Z16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara

Am scos capatul de la prag, chederul si am ridicat pragul in sus, am reusit sa ridic mocheta cit de cit pe partea soferului.
Buretele ala era imbibat bine cu apa, am scos cit am putut.
Dar mai e un burete dedesupt ce tine de sub pedale si coboara pina jos pe podea, si ala era imbibat cu apa.
Nu-mi dau seama de unde atita apa strinsa acolo.
Prea mult nu am reusit sa insist ca ploua bine la un timp si contribuiam si eu acum la udarea ei.
Apropo, care ati dat mocheta la o parte, ati dat scaunele jos si ati scos mocheta de tot?
Problema cu apa o am inca dinainte de a ploua, credeti cumva ca e adunata in timp?
Am gasit scurgerea condensului de la aerul conditionat infundata.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
@Seb1
La colegul ii intra apa, pe la trapa din plafon.
https://www.clubopel.com/vie...p=1736738#1736738

Tutorial schimbare garnituri calorifer la Astra G
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
  • Seb1

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 1.6 Z16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara

Multumesc pentru indicatii.
Am schimbat garniturile de la caloriferul de interior(Se prelingea ceva antigel dar foarte putin
), scurgerile de sub stergatoare sunt curate, sigur nu patrunde apa pe la ventilator.
Am gasit infundata scurgerea de condens de la aerul conditionat, am curatat si acolo.
Acum dilema mea e ca am gasit apa la mocheta sofer inainte de a veni ploile, si n-a mai plouat pe la noi cred de vreo luna.
Acum nu-mi dau seama de unde e, ca sa adunat apa de la condens in timp, ca e de la ultima ploaie.
Dar apa e destula, daca apesi pe mocheta musteste...
Am tot citit discutii pe forum, sau gasit in multe locuri:
- pe la trecerea cablurilor de la portiera in masina- cauciucul crapat
- pe la parbriz
- trapa- cine are
- imbinari pe la prinderile barelor de pe masina, suduri imperfecte pe la stilpi
- scurgeri infundate de sub stergatoare- apa se aduna si curge pe la ventilator
- imbinari calorifer interior si curge antigel
Trebuie sa vad cum pot indeparta a doua bucata de burete de sub pedale poate i-mi dau seama de unde vine
Acum si-a gasit cind vine frigul...
  • Seb1

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 1.6 Z16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Despre ce difuzoare e vorba, care garnituri sunt mincate?
Multumesc
maryusuku a scris:Abia am rezolvat si eu problema apei in masina.Am desfundat scurgerile acum 2 saptamani si am zis ca o sa fie bine-ghinion nu era de acolo .Zilele aste a plouat din nou,am citit prin discuti si am scos azi difuzoarele si am dat garnitura jos-era mancata si am pus silicon si de acum m-am apucat sa scot cat de cat mocheta sa am acces cu niste prosoape ,hartie, etc.
Cum luam eu o pauza asa m-am gandit ca tot e cam totul dat la oparte -chedere.plastice,mocheta -sa torn apa si sa vad daca curge pe undeva-surpriza -asa frumos curgea inauntru pe la coltul de sus al parbrizului pe partea soferului-ca Ozana cea cristalina.A fost schimbat parbrizul,cred si s-au cam saracit la mastic din ala,Am completat cu silicon sanitar-nu mai curge,sper ca am scapat.o sa caut si alt adeziv ca asta aveam la indemana azi

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
"Am desfundat scurgerile"
"asa frumos curgea inauntru pe la coltul de sus al parbrizului pe partea soferului-ca Ozana cea cristalina."

@maryusuku
- Poti pune niste poze unde se afla scurgerile de care spui
- "coltul de sus al parbrizului pe partea soferului" si o poza semnata, cu zona pe unde iti intra.
Asa vom stii si noi mai concret.
Mersi.
  • Seb1

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 1.6 Z16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua

Am sa pun si pozele de rigoare, bine ca vine doar pe partea mea si nu se umple toata masina cu apa.
Sper sa prind o perioada din zi cind nu ploua sa pot umbla prin zona...
Am uitat sa scot capacul de deasupra pedalelor, am astfel acces deasupra, sper si lateral sa vad deasupra buretilor...
Nu mai scriu mesaje pina nu vin cu un rezultat, nu vreau sa va disper cu incompetenta mea.
"scurgerile respective ", de fapt sunt doua jgheaburi aflate pe ambele parti ale masinii, ca sa dai de ele trebuie sa scoti plasticul pe care sunt stropitorile pentru parbriz, in locasul respectiv se afla mecanismul stergatoarelor de parbriz si gura de aerisire pentru ventilator.
  • Seb1

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 1.6 Z16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara

Am scos pe o portiune mocheta de la sofer.
Am constatat ca se infiltreaza apa prin coltul din stinga jos, mai in colt de mufa aia verde, si coboara de acolo in jos spre podea.
Cel putin de acolo vine.
Am dat jos aparatoarea din plastic al stilpului din stinga de linga parbriz, nu curge apa pe la parbriz, dar am vazut ca pe plafon, chiar pe tabla sunt picaturi de apa, cam tot plafonul banui ca e asa de parca sa facut condens, posibil sa curga prin stilp si sa se adune in coltul ala, poate e vreo gaura pe unde ar trebui sa curga apa aia si e infundata, nu-mi dau seama.

Am rupt un pic al doilea strat de burete si am bagat mina pe acolo, mai sus nu e ud, ci doar de la nivelul unde am rup eu buretele in jos si pe marginea din stinga al tablei pina in colt, de acolo vine si "izvorul".

Spuneti-mi va rog poate aveti mai multa experienta, daca din stilpul ala ar trebui sa se scurga pe undeva apa afara din masina.
Va multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR