Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • ionut.96

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 1.3 DTJecoFlex
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Nu apare nicio semnatura. Very Happy Daca vrei sa iei prin rabla e alta poveste. Smile)
Skip ads

  • Aecrim Naboo

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am inteles ca doar cu un singur tichet se poate acum..
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
imi poate spune si mie cineva daca e vreo diferenta intre cricul de la corsa d si corsa c?multumesc
  • DRD
  • **
  • 98 mesaje
  • din 22 Mar 2007
  • Grandland X 2018 1.2
  • Bucuresti
  • DRD

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Aecrim Naboo a scris:Se merita pe corsa motorul 1.0 ? Ma refer la ultimul model de corsa ...2013


Iti recomand cel putin motorul de 1,2 - 85 cp. Sunt un fost posesor de Corsa D 1,2 - 80cp. Am facut multe drumetii cu motorul asta, probleme apar daca sunt mai mult de doua persoane in masina si ai de urcat o panta. In rest motorul e fara cusur. Am dat masina la 60.000km si n-am avut probleme cu acest motor.

Bafta
Skip ads

  • alexpinta

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2009 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Aecrim Naboo a scris:Se merita pe corsa motorul 1.0 ? Ma refer la ultimul model de corsa ...2013


Ia-ti 1.2 sau 1.4! Eu am 1.2 80 CP si se misca bine. Am fost 4 persoane + bagaje la Mare anul trecut si s-a comportat peste asteptari. Pe serpentine cu a 2-a la 3500 turatii mergeam lejer... fluierau rotiile de numa numa. Pe autostrada mergem flexat cu 130 - 140 km/h. Dupa 1200 km aveam consumul 6.2/100 km.

Sincer, eram pregatit de Transalpina, dar pasagerii aveau rau de serpentine asa ca am renuntat. Oricum, pe serpentine, orice masina ai avea, se merge cu a 2-a, maxim cu a 3-a (la diesel), dar si pentru el e mult a 3-a. Asa ca nu te mai lua dupa toti cei spun ca nu are vlaga motorul de pe Corsa. Sa tinem cont ca e motor mic, nu e unul de 3l cu 300 CP! Totusi e 1.2 de 80 CP.

Si mai un lucru. Depasirile! Nu stiu de ce se plang unii ca nu are demaraj ca eu asa lejer fac depasirile. Chiar si cu 4 persoane depasesc lejer. Sa zicem ca am 70 km/h cu a 4-a, dau a 3-a si merg pana la 100 km/h. Zboara! Daca am 90-100 km/h si vreau sa depasesc mai rapid, dau a 4-a si o ia la goana. Daca vreau mai lent, merge si cu a 5-a. Chiar surprinzator de bine!

Gandeste-te ca eram 4 persoane in masina cand am mers la Mare si pe serpentine, am facut depasiri. Cu a 2-a la 4000-5000 turatii n-ai probleme.

Daca mai ai si alte nelamuriri poti sa ma contactezi! Sa ne anunti cand ti-ai luat masinuta!

Drum bun!
  • monicapop

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
va scriu in speranta de a ma ajuta in problema pe care o am. Mi s-a dezlipit o parte dn aripioarele de cauciuc care sunt pe portiera masinii si nu am solutie de rezolvare . Va rog sa ma ajutati . ce solutie sa folosesxc pt lipire ? este vb de un opel corsa D.
  • RD-Woo

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Banda dublu-adeziva in prima urgenta
  • Aecrim Naboo

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Revin cu o noua intrebare: pana la urma am decis sa trec la diesel, aveti vreun sfat? am vazut ca sunt motoare E4 si unul singur E5, sunt motoare de 90HP si 95HP si majoritatea de 75 HP...

M-am uitat pe autovit, dar multe masini albe, am verificat pe mobile si am observat ca si acolo sunt dar acolo au 200.000 km si astea in tara au 120-130.000 km, se paote verifica in realitate numarul km? la astra g stiu ca nu se putea!
Skip ads

  • Aecrim Naboo

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2012

  • Mesaj Privat
alexpinta a scris:
Aecrim Naboo a scris:Se merita pe corsa motorul 1.0 ? Ma refer la ultimul model de corsa ...2013


Ia-ti 1.2 sau 1.4! Eu am 1.2 80 CP si se misca bine. Am fost 4 persoane + bagaje la Mare anul trecut si s-a comportat peste asteptari. Pe serpentine cu a 2-a la 3500 turatii mergeam lejer... fluierau rotiile de numa numa. Pe autostrada mergem flexat cu 130 - 140 km/h. Dupa 1200 km aveam consumul 6.2/100 km.

Sincer, eram pregatit de Transalpina, dar pasagerii aveau rau de serpentine asa ca am renuntat. Oricum, pe serpentine, orice masina ai avea, se merge cu a 2-a, maxim cu a 3-a (la diesel), dar si pentru el e mult a 3-a. Asa ca nu te mai lua dupa toti cei spun ca nu are vlaga motorul de pe Corsa. Sa tinem cont ca e motor mic, nu e unul de 3l cu 300 CP! Totusi e 1.2 de 80 CP.

Si mai un lucru. Depasirile! Nu stiu de ce se plang unii ca nu are demaraj ca eu asa lejer fac depasirile. Chiar si cu 4 persoane depasesc lejer. Sa zicem ca am 70 km/h cu a 4-a, dau a 3-a si merg pana la 100 km/h. Zboara! Daca am 90-100 km/h si vreau sa depasesc mai rapid, dau a 4-a si o ia la goana. Daca vreau mai lent, merge si cu a 5-a. Chiar surprinzator de bine!

Gandeste-te ca eram 4 persoane in masina cand am mers la Mare si pe serpentine, am facut depasiri. Cu a 2-a la 4000-5000 turatii n-ai probleme.

Daca mai ai si alte nelamuriri poti sa ma contactezi! Sa ne anunti cand ti-ai luat masinuta!

Drum bun!


Imi poti spune un consum urban si extraurban?
  • alexpinta

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2009 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2013

  • Mesaj Privat
@Aecrim Naboo - La motorul 1.2 80 CP am urmatoarele consumuri: - urban - intre 7.7 - 8.2 depinde de sezon si de aglomeratia din oras.

extra-urban: undeva pe la 5%. Aici e o problema! Pe drumurile patriei nu poti sa mergi constant, la consum. Ba trebuie sa franezi ca apare o groapa, o gaina, caine etc. Iar franarile si accelerarile cresc consumul. Eu pe drumurile care am fost, niciodata nu am mers constant mai mult de 30 km. Oricum, pe perioada in care am mers constant, CB imi arata un consum instantaneu intre 4.7 si 5.2. Media a fost de 5%.

mixt: adica mers pe drumurile patriei, eu am obtinut cum am spus si mai sus un consum undeva pe la 6.2%, dar am scazut si sub 6. Adica 5.8%!

Oricum consumul se apropie de cel specificat din manual!

Toate cele bune!
  • Aecrim Naboo

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Dupa mai multe cautari tind sa cred ca cea mai buna varianta este benzina, cele diesel avand multi km, eu cautand o masina sub 100.000 km ...

Inca ceva: motorul 1.2 80CP are distributia pe lant, pentru ca cele de 1.3 CDTI o au pe lant...

Multumesc
  • alexpinta

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2009 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2013

  • Mesaj Privat
@Aecrim Naboo - Pai si eu zic ca e cea mai buna alegere! Very Happy

Da, distributia e pe lant! Distribuita se schimba dupa 8 ani sau pe la 100.000 km , parca!
Skip ads

  • Aecrim Naboo

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns, poate marti voi fi fericitul posesor al unei corsa 1.2 80 CP, mai trebuie sa fiu atent la ceva anume legat de acest motor? sau alte probleme specifice acestui model de masina?
  • alexpinta

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2009 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2013

  • Mesaj Privat
@Aecrim Naboo - Eu nu prea stiu sa aiba probleme motoarele astea. Eu am luat-o la 5.600 km si pana in prezent am facut vreo 20.000 km si nimic, 0 probleme.

Sa-mi spui cum e masina! Numa' bine!
  • Aecrim Naboo

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Opel Corsa D - echipare Cosmo, motor 1.2 benzina 80 HP


  • alexpinta

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2009 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2013

  • Mesaj Privat
@Aecrim Naboo - Foarte faina! Sa o stapanesti sanatos si sa ai parte numai de drumuri bune fara incidente! Sa-mi spui cum ti se pare, cum e la drum intins cu ea, cum e prin oras, ce consum are (ca tot m-ai intrebat) si altele.

Astept! Numa' bine!
  • Aecrim Naboo

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2012

  • Mesaj Privat
De la Bacau la Bucuresti 5,4 L / 100km, iar in Bucuresti in weekend am scos 6,3 L / 100 km ...
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
sa o stapanesti sanatos
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
stie cineva daca la schimbarea filtrelor si uleiului la corsa d scoaterea bornelor timp de 15 minute reseteaza calculatorul si acesta isi ia noii parametrii,asa faceam la corsa c,oare e valabil si la corsa d
  • ney

  • Mesaje scrise: 1,009
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu sunt probleme
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR