Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
taticu... la o suta pe an... te cred si eu, dar cine face atatia intr-un an!!???
probabil ca sunt insa nu-i intalnesti prea des... (off topic, am mai vazut eu, tir de vanzare, 4 ani si 900.000Km) am ramas uimit.
Skip ads

  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Chestia cu tirul nu ma mira mult, dar daca e vorba de 100 de mii pe an de ce sa nu-ti iei o masina care consuma putin decat sa ai un motor de 2000 cmc pe gaz Laughing Laughing Laughing No offence!
Iar faza cu "merge mai rotund pe gaz decat pe benzina" nu este posibil. Pe langa proprietatile benzinei care difera de cele ale gazului, ganditi-va la simplul fapt ca motorul ala a fost conceput pentru alimentare cu benzina. Au existat Opeluri cu gaz din fabrica - aici e altceva.
  • Gabriel1973

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2005

  • Mesaj Privat
am fcut 100.000 km in aprope doi ani (fara 3 luni ) si , credeti-m e greu s gsesti o msina care sa alerge , sa se intinda frumos la drum si sa consume putin . Si , pe linga asta , nu agreez dieselurile .
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
pai atunci cred ca ar fi ok o fabia sau... un 206!!! (a nu se injura ca nu sunt opel), fara gluma dar un 206 este chiar ok, comfort, stabilitate, consum si pret!!
de fapt stii ce ma gandeam!? ca cel care inceput acest topic se referea la doar 10k pe an, deja am extrapolat rau.
Skip ads

  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Fabia nu e masina e doar o dacie cu nume strain - inafara de frane la care sta mult mai bine(am condus), iar 206 e masina de femeie. Ce facem?
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
nu este adevarat ca fabia este o dacie!!! dacia nu o sa arate never ca fabia si ca skoda in general!!!
iar la faza cu 206-le treaba-i relativa, si maybahul este masina de om adevarat dar sunt si exceptii si aston martinul este masina de lux si o conduc oameni care au impresia ca este masina sport si opelul este masina de om sarac, asta nu inseamna ca toti de pe acest forum suntem muritori de foame!!!! Cool
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
si opelul este masina de om sarac, asta nu inseamna ca toti de pe acest forum suntem muritori de foame!!!!


Gresit.....este masina ....sau mai bine zis era masina de om sarac Wink
Inainte....se considera ca Opelul este masina saracului in GERMANIA.....si daca stau sa ma gandesc bine tu nu ai somaj de 1000 de Euro sau salariu mediu de vreo 5000-6000 ....

Asa ca ...eu as zice ca esti norocos cu Opelul tau .....care in ultimii ani a ajuns ....zice-se de catre unii " Mai tare ca FauW....." ......ca din cate stiu eu diferenta dintre Dacie si Opel mai nou e capul....daca il ai sau nu Wink

PS:mai abtine-te si tu de la stelute si posteaza la subiect... Wink ..ca din cate mesaje ai pana acuma ....daca inteleg 7 8 Crying or Very sad
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salariu mediu de 5-6000 de Euro nu au nici 2 % din nemti... Twisted Evil
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Doamne ce de prostii scrieti.Am intrebat ceva,mi-ati raspuns,am tras concluzia:Nu imi pun GPL.Pana la a afirma ca Fabia e tot o dacie,ca daca am opel sunt muritor de foame....bla bla bla
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Si tu in loc sa te bucuri ca iti acorda oamenii atentie... lasa ca de acum vei fi ignorat Twisted Evil
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
PS:mai abtine-te si tu de la stelute si posteaza la subiect... Wink ..ca din cate mesaje ai pana acuma ....daca inteleg 7 8 Crying or Very sad


daca am postat aici si nu am fost inteles, imi cer scuze desi nu cred... ma rog, iar daca ai impresia ca am postat doar pt stele afla ca nu ma intereseaza ...stelele alea, ca nu devin alt om daca am stele pe forum...
nu am sa mai postez never, asta e ultimul mesaj daca tot aveti imprsia ca nici nu ma fac inteles si mai vreau si stele pe deasupra!!!

te-asi mai ruga sa te uiti peste mesajele tale si sa sesizezi ca doar 5% dintre ele contin o idee solida sau cat de cat ok!!! in alta ordine de idei, daca numeri mesajele tale si le imparti la nr de luni de cand esti inscris, ai sa vezi ca ai acelasi raport msg/luna ca al meu!!! ma intreb de ce! iar faza ca nu intelegi mesajele mele nu mai este pb mea, eu am incercat sa spun omului daca stiu ceva nu sa bag mesaje precum ai spus tu si uneori am adaugat si putin umor, daca nu ai simtul asta iar nu e vina mea.poate tu esti angrenat in acest forum la o maniera de genul in care, ce zic cei abea sositi-nu conteaza, asa nu mi se pare corect.daca tot suntem la faza cu intelesul, spune-mi si mie care-i faza cu “ca din cate stiu eu diferenta dintre Dacie si Opel mai nou e capul....daca il ai sau nu” eu nu am inteles-o p’asta!!! Poate sunt eu mai greu de cap sau tu mai subtil asa, nu stiu. Nu asi vrea sa te superi pe mine, nu am vrut sa te jignesc cu nimic, asta este tot ce am mai avut de spus pe forumul asta.
BTW-opel chiar este masina saracului!!! Daca nu este asa da-mi ex. de un model scump si luxos, ca are un farmec si o istorie care a intrat in mintea noastra, asa zisi pasionati, este alta treaba.
  • bogdan_d

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Ce ziceti?As vrea argumente.Masina este cea din semnatura,mentionez ca merg in medie 10.000 km pe an cu ea.In curand o sa pun si poze in garaj.Poate chiar maine.Intrebarea asta ma framanta mult.Ca bani,ar merita.Dar nu vreau sub nici o forma sa mi se uzeze motorul sau sa strice ceva gazul ala care nu prea imi place nici cum miroase.Astept pareri pertinente.


salut eu am instalatie GPL pe ea din fabrica si am un tanc de rezervor de 70 L Very Happy . am desfacut motorul anu trecut ca era crepat un piston da zura nu avea. oricum puterea motorului scade vizibil. parerea mea este ca nu are rost sa bagi banii in asa ceva. Daca o aveai din fabrica mai era ceva.
Skip ads

  • anvas75

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Dar cand ai un motor de 3000 cmc ( Omega A ) care papa ( dupa carte ) 15,6 L de benzina in oras, mai merita sa-ti pui gaz???Cred ca raspunsul e evident. Problema se pune cand trebuie sa-ti pui o instalatie de gaz pentru motor cu injectie secventiala, care e 850 E.
  • sorin77

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: SB/TM
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Am realizat un mic CALCULATOR de AMORTIZARE a unei INSTALATII GPL. Mai multe puteti citi la linkul de mai jos
https://www.clubopel.com/vie...amp;highlight=gpl
ori direct la
http://www.daewooclub.ro/fo...post&p=123881
Dupa ce ii faceti download va puteti juca cu el cat vreti.
Puteti varia datele de intrare si va calculeaza datele de iesire care va intereseaza cel mai mult. In speta numarul de Km in care iti amortizezi instalatia, respectiv numarul de anii.
Astfel fiecare poate spune daca ii este rentabil sau nu sa isi puna instalatie GPL.

Personal am citit o gramada de prostii in acest topic vis a vis de dezavantajele GPL si alte temeri.
Pot sa comentez ca sunt instalatii si instalatii. Daca vreti cele mai ieftine instalatii la 300de euro, alea contin tot felul de componente turcesti in kit si de aici si multe probleme.Plus ca pe piata sunt tot felul de montatori care umbla numai sa va ia banii si nu se gandesc la calitatea instalatiei/montajului executat.

Ca sa va faceti o impresie clara asupre a ce insemna GPL, puteti incepe sa cititi http://www.daewooclub.ro/fo...opic=429&st=0
Unii o sa arguneteze ca e vorba de GPL pt. Espero, Cielo, Nubira, Leganza ...bla bla sunt motoare Opel style.
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Raman la aceeasi parere despre gpl instalat dupa fabricatia masinii, mai ales in "eterna si fascinanta Romanie", dupa cum se mai scrie undeva... Bomba pe roti...


Ultima modificare facuta de marius radu la Joi 17 Mai, 2007 5:54 pm, modificat de 2 ori in total
  • sorin77

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: SB/TM
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2005

  • Mesaj Privat
marius radu a scris:Si asa, mai OFF-Topic, ca deh... mai sunt si d'astia ca mine...Ai deschis cel putin 2 topicuri pe aceeasi tema...
... Rolling Eyes


Marius radu, doar o observatie : am deschis un singur topic nou *Discutii generale / CALCULATOR de AMORTIZARE unei INSTALATII GPL Wink Are target clar si generic. Calculul rentabilitatii unei instalatii GPL indiferent de motorizare.

Restul au fost doar raspunsuri, la celasi tip de intrebari puse in topicuri diferite. Cu toata ironia, am postat chestii similare in mai multe locuri, dar cu un motiv -sunt prea multe discutii referitoare la GPL pe acest forum.
Personal cred ca discutiile pro/contra GPL ar trebui unificate la nivelul forumului (sectiunea *Discutii generale e ok.) nicidecum pastrate fragmentate in
*Opel Vectra/Merita sa pun GPL pe masina mea?
*Discutii generale/ MERITA sa montezi o instalatie GPL pe ASTRA G ?
* Discutii generale /GPL pe Opel
*Opel Calibra/ Calibra pe GPL?
* ...etc lista continua ...

Nu conteaza atat de mult timpul motorului, ci efectele care decurg din faptul ca se intervine la el prin adaugarea unei instalatii GPL.
Mai mult sau mai putin aceleasi avantaje si dezavantaje apar la toate modelele de motoare.

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
In Ro mai este un aspect legat de GPL pe care nu l-a pomenit nimeni: nerespectarea proportiei propan/butan din alcatuirea acestuia. Conform normativelor, iarna tb. ca proportia de propan sa creasca numai ca acesta e mai scump iar fabricantii nu au preturi vara/iarna. Asa nu maresc aceasta proportie=>functionare (ardere) mai proasta=>uzura crescuta.
  • sorin77

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: SB/TM
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Ingineru a scris:un aspect legat de GPL.. nerespectarea proportiei propan/butan din alcatuirea acestuia.

...chestiunea e similara si cu compozitia benzinelor cumparate la pompele din RO. Cifra octanica la benzina care o cumperi nu este cifra octanica reala. De obicei benzinele sunt "botezate" si au cifra octanica mai redusa =>functionare (ardere) mai proasta=>uzura crescuta.
asa ca nu e nici o diferenta din punctul acesta de vedere.
Ba e mai nasol la benzina... pt. ca o benzina inferioara produce multa cenusa la ardere. O parte se amesteca cu uleiul si de aici iti accentueaza uzura motorului.
Arderea pe gpl care nu respecta proportia butan-propan nu are ca consecinta directa cresterea cantitatii de cenusa! (nu rezulta cenusa in argerea gpl) Dar in acest caz problema ar fi ca daca utilizatorul va incerca sa compenseze lipsa de putere printr-un mers turat. Abia aici putem vorbi de o uzura care se accentueaza repede mai ales daca se utilizeaza un ulei de slaba calitate.
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Va certati pe un subiect mult prea dezbatut..toata lumea e in dilema daca sa puna sau nu GPL..inclusiv eu Smile mai bine ne mutam in brazilia unde, inclusiv vectrele (facute de GM cu brandul Chevrolet), arata mai bine decat astea 2006 de la noi si au motoare flexpower ethanol-benzina Smile pe bune...putere (nimeni nu isi ia sub 100cp acolo), cica pret cu 30-50% mai mic la alcool.

Acum revenind la lucruri serioase, GPL-ul e o alternativa pt cei care parcurg multi km (altfel nu le-ar mai dota din fabrica cum e C2 gpl etc), Shell nu s-ar mai lupta sa deschida sute de statii de GPL in Europa, etc.

Strainii chiar folosesc masinile ca sa mearga serios cu ele,pt ca desigur isi permit..masini sub 100.000km in Germania? Pai am facut eu 80-100.000km/an in medie in Romania, dar neamtul care chiar are buzunar pt benzina?

Cert e ca totul depinde de deschiderea morala a fiecaruia pt ceva nou si de necesitatile fiecaruia..Eu mi-as pune GPL daca nu as avea alte cheltuieli si mi-ar da mana sa arunc 500euro pe instalatie..tot zic ca nu mai bag banu in alte chestii dar..stiti cum e, necesitatile apar cand nu te astept.

Asadar, incheiati subiectul si mai bine sa ne intalnim, cum se incalzeste, la iarba verde, cu Vectrele mirosind atat a GPL cat si Benzina stramoseasca Smile

Very Happy
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Va certati pe un subiect mult prea dezbatut..toata lumea e in dilema daca sa puna sau nu GPL..inclusiv eu Smile mai bine ne mutam in brazilia unde, inclusiv vectrele (facute de GM cu brandul Chevrolet), arata mai bine decat astea 2006 de la noi si au motoare flexpower ethanol-benzina Smile pe bune...putere (nimeni nu isi ia sub 100cp acolo), cica pret cu 30-50% mai mic la alcool.

Acum revenind la lucruri serioase, GPL-ul e o alternativa pt cei care parcurg multi km (altfel nu le-ar mai dota din fabrica cum e C2 gpl etc), Shell nu s-ar mai lupta sa deschida sute de statii de GPL in Europa, etc.

Strainii chiar folosesc masinile ca sa mearga serios cu ele,pt ca desigur isi permit..masini sub 100.000km in Germania? Pai am facut eu 80-100.000km/an in medie in Romania, dar neamtul care chiar are buzunar pt benzina?

Cert e ca totul depinde de deschiderea morala a fiecaruia pt ceva nou si de necesitatile fiecaruia..Eu mi-as pune GPL daca nu as avea alte cheltuieli si mi-ar da mana sa arunc 500euro pe instalatie..tot zic ca nu mai bag banu in alte chestii dar..stiti cum e, necesitatile apar cand nu te astept.

Asadar, incheiati subiectul si mai bine sa ne intalnim, cum se incalzeste, la iarba verde, cu Vectrele mirosind atat a GPL cat si Benzina stramoseasca Smile

Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR