Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • flavyus06

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2000 X1.7DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am cumparat un buson nou la rezervorul de combustibil,ca pe cel original l-am pierdut.Problema e ca busonul se poate desface cand masina e incuiata.De la ce magazin as putea cumpara unul original,si cam la ce pret ajunge?
Skip ads

  • randomm

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
pai si ala original se desface cu masina incuiata. faza este ca nu poti ajunge la el cand e incuiata masina, deoarece odata cu blocarea usilor se blocheaza si capacul de la rezervor. cel putin asa e la astra g. Tu nu stiu ce model ai. si chiar daca se ajunge la el, inafara de a fura busonul, altceva nu prea are ce sa faca nimeni.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Are astra g si e interesant cum a reusit sa desfaca busonul cu masina incuiata. Ori a lasat capacul deschis ori are o problema la acel capac.
Ce altceva poate sa mai faca? In afara de a turna apa, nisip sau alte alea doar asa de nervi ca nu a putut scoate carburant?
  • Brutus

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
All Bandi a scris:Are astra g si e interesant cum a reusit sa desfaca busonul cu masina incuiata. Ori a lasat capacul deschis ori are o problema la acel capac.
Ce altceva poate sa mai faca? In afara de a turna apa, nisip sau alte alea doar asa de nervi ca nu a putut scoate carburant?


Stii ce poate sa faca? Sa toarne zahar in rezervor... Zaharul se dizolva in benzina si se depune pe pistoane ca o carbura extrem de dura... In 10 km faci motorul praf... Si mai sunt si alte solutii dar asta-i cea mai simpla...
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Brutus a scris:
All Bandi a scris:Are astra g si e interesant cum a reusit sa desfaca busonul cu masina incuiata. Ori a lasat capacul deschis ori are o problema la acel capac.
Ce altceva poate sa mai faca? In afara de a turna apa, nisip sau alte alea doar asa de nervi ca nu a putut scoate carburant?


Stii ce poate sa faca? Sa toarne zahar in rezervor... Zaharul se dizolva in benzina si se depune pe pistoane ca o carbura extrem de dura... In 10 km faci motorul praf... Si mai sunt si alte solutii dar asta-i cea mai simpla...


Da de ce ar face cineva asa ceva? nu-i e frica ca-l bate Dumnezeu?!?!?!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Inainte de a vorbi de fica divina uita-te la stirile de a ora 5 dupa care inteaba-te unde era dumnezeu in timp ce se intamplau toate cate le-ai vazut.
  • flavyus06

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2000 X1.7DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Capacul exterior se blocheaza daca e inchis,si mecanismul de inchidere e activat.Dar credeam ca se blocheaza si busonul,am testat lasand capacul exterior deschis,si activand sistemul de inchidere,busonul se poate desfileta.E ceva normal?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
E normal. Protectia impotriva hotilor este asigurata de capacul care se inchide. Asa este la toate opelurile de ceva vreme incoace.
Skip ads

  • CRyS'

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Si eu nu-l mai am ... ori la Peco a uitat sa il puna ori eu am facut vreo traznaie... de vreo 3 luni nu-l mai am ... cat a costat? E UNIVERSAL sau tre` sa caut special pt Astra G Diesel?
  • flavyus06

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2000 X1.7DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Al meu a costat 21 RON,cred ca majoritatea sunt universale,au acelasi standard,si gasesti aproape la orice magazin de piese auto.
  • opel_corsa

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Brutus a scris:
All Bandi a scris:Are astra g si e interesant cum a reusit sa desfaca busonul cu masina incuiata. Ori a lasat capacul deschis ori are o problema la acel capac.
Ce altceva poate sa mai faca? In afara de a turna apa, nisip sau alte alea doar asa de nervi ca nu a putut scoate carburant?


Stii ce poate sa faca? Sa toarne zahar in rezervor... Zaharul se dizolva in benzina si se depune pe pistoane ca o carbura extrem de dura... In 10 km faci motorul praf... Si mai sunt si alte solutii dar asta-i cea mai simpla...


Asta daca ai motor pe benzina, dar daca ai pe motorina? Cum iti mai distruge motorul?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Zaharul se dizolva si in motorina la fel ca in benzina.
Skip ads

  • dbuhus

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
A fost o emisiune pe Discovery: Cum poti sa strici un motor - experiment facut de cei de la Mythbuster. Concluzia e ca... daca iti baga cineva clor in rezervor, ai sfeclit-o.
  • luis0zero

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Original am inteles ca e destul de scump, preferabil mai da telefoane pe la dezmembrari foate ai bafta. Si eu am ramas fara buson iar pe la dezmembrari n-am gasit, am luat unul universal de la peco, m-a ajuns vreo 3ron.
  • 23 mim

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Poti sa cumperi un buson de rezervor cu cheie.Eu am unu din franta de opel vectra a si se potriveste.
  • evilbrain

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca omul si-a rezolvat problema de mult. Din iunie 2009 si pana acum sunt vreo doi ani.. Iar in momentul de fata un buson la fel ca cel original, pe febi costa 37 de lei ( asta ca sa nu fiu offtopic).
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Cum dau de febi asta ?

Vreau si eu un capac de rezervor la fel ca cel original...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La magazinele de piese auto l-ai cautat? Very Happy
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Se potrivesc foarte bine cele de Cielo sau Matiz. In plus astea au si o supapa ptr a preveni aparitia vidului in rezervor.
  • valentinos40

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2014

  • Mesaj Privat
va salut,am o problema la opelul meu insignia,am observat ca nu mai exista tija care blocheaza usita de la busonul rezervorului m-am uitat dar nu este bagat inauntru,aveti idee daca se poate repara?sau se gasesc busoane cu cheie care se prtivesc la insignia diesel,va multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR