Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • bisisica

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: iasi
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2005

  • Mesaj Privat
am o intrebare..am un opel astra cu abs...miam schimbat placutzele de frana....care sunt produse in Anglia. mia schimbat mecanicu placutzele( parea cam incompetent tipu') si dupa doua zile tot tine frana cand apas de mai multe ori ca sa tina. aer nu cred ca are si lichid de frana am. ori trebuie sa mai astept pana se aseaza placutzele ori mia pus ala placutzele rau?
Skip ads

  • cristian_wushu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
de unde ti-ai dat seama ca e cam incompetent (sau asa ti s-a parut tie)?
stii cumva daca atunci cand ti-a presat pistonasele, ti-a desfacut capacul la recipientul cu lichid de frana de langa motor?
  • balog

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Daca trebuie sa apesi de mai multe ori ca sa tina frina inseamna ca sigur ai probleme la sistemul de frinare -nu are legatura cu placutele de frina.

Fi mai explicit cum adica ''tine frina cind apesi de mai multe ori ca sa tina''. Adica nu tine iar dupa ce apesi de mai multe ori se blocheaza pe frinare. Daca asa patesti inseamna ca ti se blocheaza pistonasele de la etriere, desfa-le si curatale probabil garniturile antimizerie sunt sparte.

- Verifica racordurile flexibile de frina daca nu cumva sunt imbatrinite (fisuri mici in cauciuc).
- Aeriseste instalatia.
- Daca niciuna din cele zise mai sus nu au avut efect si pedala este elastica si frina nu tine schimba lichidul de frina din instalatie probabil e contaminat sau inbatrinit.

Exclamation Nu se lasa capacul de la pompa de frina desfacut pentru ca lichidul absoarbe umezeala din aer si devine neeficient. Exclamation
  • Corneliu Panait

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Deschide capacul de la lichidul de frana si fa pedale. Se poate sa se fii presurizat instalatia. Apoi il strangi bine la loc.
Skip ads

  • balog

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Fara suparare Corneliu Panait dar ce zici tu e o prostie.

Incercati fratilor sa nu mai spuneti asemenea prosti care tin de domeniu since-fiction personal.
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Corneliu Panait a scris:Deschide capacul de la lichidul de frana si fa pedale. Se poate sa se fii presurizat instalatia. Apoi il strangi bine la loc.


Shocked Shocked Shocked Question Question Question
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR