Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salutare
Nu vreau sa va stric ziua
Am deschis asta doar asa, sa mai aud niste parari, opinii, experiente, patanii, cam orice legat de fenomenul asta paranoid ce tinde sa ne exaspereze: cum se va resimti pe pielea romanului de rand criza asta mondiala super-mediatizata? Au aparut deja efecte? rog cazuri concrete, personale, fara citari din mass-media de care suntem satui!
Skip ads

  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Roamania noastra draga este de 19 ani in criza...cam pe toate planurile...asa ca facem parte din "rezistenta" Very Happy
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mie mi-au marit dobanda la credit, de vreo doua ori, nu stiu daca e legat sau nu de criza financiara. Pe de alta parte s-a mai ieftinit motorina (si benzina dar asta nu ma afecteaza) , chiar daca nu cu cat ar fi trebuit tot se simte un pic la buzunar. Cred ca ar fi cazul sa se ieftineasca multe altele tinand cont ca intotdeauna s-au scumpit atunci cand a crescut pretul carburantilor.
  • Ady_cretzu

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ieftiniri? La noi? Laughing Imposibil! Astia ne mint in fata cu fiecre ocazie... Iar la credit, motivul e ca BNR a impus noile restrictii si adio credite noi... asa ca, pulseaza dobanzile de la creditele existente.
Romania e oarecum pierduta pe harta, asa ca sigur nu ne va afecta prea tare. Twisted Evil
Cum spun unii de pe la noi... Embarassed

"(Timpul s-a scurs pentru aceasta prezentare,
La final trebuie sa precizam ca Romania e o tara in Africa
Noi traim in gauri insalubre sub pamant,
Suntem canibali
Vanam sobolani cu arcu'
N'avem masini, ca ne deplasam prin copaci vopsiti in galben,
Si toate constructiile care le puteti admira
Daca alegeti sa faceti o excursie pe aceste melaguri,
Sunt construite de o civilizatie superioara,
Cu care noi nu avem nicï o legatura.
VA MULTUMIM!)"
Skip ads

  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Romania e criza din cauza guvernului nostru prea stupid!
Noi nu am fi fost in criza si nu am fi fost nici macar pe aproape de criza daca prostii nostri nu imprumutau bani de la americani!
Ne-au cam obligat sa intram in criza imprumutandu-ne bani! Cum dreacu noi imprumutam bani de la americani cand aia sunt in criza?! Sau ce dreacu exporta romania ca sa fie in criza ... romania e decat o tara care importa 90 % din tot ! ceilalti 10% gasindu-se si la noi!
Eu, personal, nu resimt criza fiind bugetar! Oricum la bugetari nu prea se maresc salariile asa ca nu e nimic ciudat Sad !
Multa bafta !
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Ca sa fiu on topic:
eu lucrez cu mandrie la o multinationala si de cand cu criza asta s-au redus EXTREM de mult comenzile din sfera Automotive. Ba mai mult s-au primit si mai multe anulari de comenzi, si pe Auto si pe zona Industriala.
Deci da, criza afecteaza si Romania.

BTW: Dacia Pitesti isi inchide portile pentru mai multe zile decat anuntasera initial...alt semn de criza - nu mai cumpara lumea masini da' ei dau vina pe secondurile aduse de afara...si tot pe ei ii sprijina onor guvernul...ca de' merita - cand luau scutiri de taxe alea nu erau tot in sprijinul lor...
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
@marius007zo2 Esti profesor? Very Happy
Mie mi-au marit rata cu 10 euro. Cam asta se simte momentan de pe urma crizei.
  • strutzzy

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ovidium a scris:Ca sa fiu on topic:
eu lucrez cu mandrie la o multinationala si de cand cu criza asta s-au redus EXTREM de mult comenzile din sfera Automotive. Ba mai mult s-au primit si mai multe anulari de comenzi, si pe Auto si pe zona Industriala.
Deci da, criza afecteaza si Romania.


Exact aceeasi situatie este si la mine la servici. Si nu lucram la aceeasi companie. Wink
Skip ads

  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
afecteza criza asta si pe la noi! partea proasta e ca anumite firme(cu renume) isi inchid portile , pana acum s-a anuntat ca in jur de 5000 de pers vor ramane fara locuri de munca si guvernul se gandeste la alegeri !
  • 87GMS

  • Mesaje scrise: 637
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
love4cars a scris:@marius007zo2 Esti profesor? Very Happy
Mie mi-au marit rata cu 10 euro. Cam asta se simte momentan de pe urma crizei.


in legatura cu creditele in euro trebuie sa ne gandim de 2 ori in nainte sa le facem exista 2 dobanzi
1 dobanda normala kre este impusa de banca
2 variatia cursului euro

Criza in romania o sa se manifeste deacum incolo cel putin 6 luni,
revin cu mai multe mai pe seara
o zi buna!
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
in ultimele doua luni mi-au marit rata de doua ori in total 140 ron ,si asta dupa doar un an ---mai am 9 ani ---la ce sa ma astept?
motivul criza economica ---atunci ei cred ca eu o duc mai bine
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
hehe ... nu sunt profesor ... e mai rau de atat sunt politist !
si eu am credit, ca toata lumea de altfel, dar eu am avut inspiratia (si pe cineva la banca) sa fac creditul in lei si cu dobanda fixa si am "negociat" comisioanele si toate dracoveniile alea Very Happy
in realitate mi le-a eliminat o cunostiinta, cineva de la juridica de la banca respectiva! deci nu ma afecteaza!
Skip ads

  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
asa era si a meu creditul,in lei si cu dobanda fixa dar dupa fix un an au schimbat treburile ,urmatoarele doua luni ,fiecare cu cate o majorare a ratei si dupa aceea au trimis instiintare acasa cu marirea dobanzii.
astept sa vad a treia luna si asa mai departe inca 9 ani.
  • 87GMS

  • Mesaje scrise: 637
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
singura institutie monetar-bancara din romania a ramas cec-ul din punctul meu de vedere,prin politica sa interna incearca sa stopeze aceasta numita criza americano-latina.
criza aceasta dupa cum bine stim s-a format din cauza pietei de imprumut din statele uniti , mai exact a creditelor pe ochiiii frumosi , fara dovada a veniturilor,asa s-a ajuns la aceasta criza , lipsa banilor , disponibilizari in masa,catastrofe etc... si putem continua
Noi ne plangem de 100-200 ron, gaditiva k mariii miliardari ai lumiii pierd in fiecare saptamna a crizei undeva intre 1-25 milioane de euro?
un exemplu concludent a fost k patronul de la lukoil de la o avere de 45 milioane de euro a ajun in clipa de fata undeva la 16 milioane, nu este asa k vi se pare super mare pierderea?
Exemplele pot continua mult si bine , nu trebuie sa ne speriem , trebuie sa invatam sa economisim fiecare leut pe care il castigam
o seara kt mai placuta
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Numai doua link'uri :

http://www.gardianul.ro/Mar...mbra-s121799.html

http://www.referat.ro/refer...e_1929_638f9.html

Sa ne pregatim sufleteste pentru vremuri grele ... minim 4 ani ...
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
toata criza asta, e o facatura creata sa-si mai rotunjeasca unii castigurile, cei destepti in plus, cei prosti in minus. unor indivizi nu le-a mai convenit cum sunt asezate in lume hartiile astea numite bani si s-au gandit sa le reaseze.
banca mea deocamdata nu mi-a marit dobanda, dar daca o va face ma duc in audienta la seful lor si ii zic ca dupa ce trece criza ma mut la altii chiar daca ar fi sa pierd bani. oricum eu ies pe plus, din banii lor mi-am luat o casa a carei valoare s-a marit in 5 ani cu 150.000 eur, iar castigul lor de pe urma mea se ridica undeva la 30.000, maxim 35.000 eur in 25 de ani. eu zic ca m-am folosit bine de banca lor.
  • 87GMS

  • Mesaje scrise: 637
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ceea ce ai facut u este o afacere foarte buna cumparand un imobil,Oricum valoare unui imobil poate doar sa stagneze de scazut foarte putin, deci in final mi se pare o afacere super ok aceasta ,sa o stapnesti sanatos si sa te bucuri de fiecare colt al imobilului
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ce ai spus tu e general valabil. Dar cred ca am depistat o exceptie Laughing
Ce s-a intamplat cu preturile locuintelor in America?
  • 87GMS

  • Mesaje scrise: 637
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
tonytm a scris: Ce s-a intamplat cu preturile locuintelor in America?

Citeam zile aceste in mai multe ziare asa spuse ziare de economice k acum locuintele din america au ajuns la o valoare de 50000-60000 $case de 200-300mp...
ce ziceti ne bagam sa cumparam vreo 10 case:)
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
In primul rand am constatat cu o oarecare doza de umor negru ca unele societatai se folosesc de asa zisa criza pentru a face disponibilizari .
Deocamdata impresia mea este ca ar trebui vorbit de o isterie provocata de mediatizarea crizei si nu de o criza in adevaratul sens al cuvantului .
Planurile afectate mai rau sunt creditarea populatiei si asta , ca o consecinta directa a celebrelor credite cu buletinul sau 10.000 de euro numai pe baza fluturasilor de salariu , fara adeverinta , fara carte de munca !
Consecinta impunerii restrictiilor in creditare , alea majore vorbesc , sunt accesul mai greu la credite imobiliare ( rezulta piata dezvolatorilor imobiliari si a constructiilor la pamant ) si accesul greu la credite mai mari , cum ar fi cel auto ( si de aici piata auto si distributia la pamant ) . Sunt convins ca BNR-ul va lasa mai moale conditiile , in tot cazul cert este ca aceste conditii mai grele la creditare sunt impuse inca de la inceputul lui septembrie , cand criza nu se "lansase" nici macar in SUA .
Pe de alta parte ultimul sector care am observat ca este afectat - societatile care au contracte internationale si lucreaza pt export din cauza reeducerii comenzilor si a platilor intarziate .

Evolutia euro de pana acum , personal nu m-a ingrijorat , fluctuatia asta fiind de cand ma stiu . Chiar si la 4,1 nu-i anormala , oricum de Sarbatori va descreste ca intra astia cu valuta in tara , in perioada concediilor .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR