Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
De aproximativ 1000 de kilometri se aude un huruit la viteze peste 80 de kilometri la ora (cu un maxim la 80) sau in virajele la stanga (oricat de usoare) peste 60 km/h.
Ca tot romanul priceput (la Dacie) am executat o verificare preliminara in spatele blocului si pentru ca discul de frana de pe partea stanga fata avea un mic joc, am tras concluzia ca este rulmentul. Am schimbat rulmentul, dar zgomotul nu a disparut. Tot ca tot romanul (depasit de situatie) m-am deplasat in service unde dupa indelungi verificari s-a constatat ca este capul de planetara stanga (planetara avea joc). Am schimbat si capul de planetara si ... zgomotul nu a disparut.
Inainte de schimba alte elemente suspecte si poate nevinovate, unde ar trebui sa ma mai uit sau in ce service ar putea gasi problema din prima?
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu zic ca rulmentii sunt de vina. Trebuie inlocuiti. Rulmentii huruie asa cum spui tu.
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Se pot verifica inainte de schimbare? Pe principiul ca rulmentul este de vina l-am schimbat pe cel de pe stanga. Si nu era.
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Completez cu faptul ca am verificat si pneurile (schimband fiecare roata in parte cu roata de rezerva) dar zgomotul este acelasi.

Apropo, pentru cei cu mai multa experienta in domeniu, cum vi se pare pret manopera in service pentru schimbare cap planetara si cele doua flanse fata 230 lei (fara spaga - aia e suplimentara)?
Skip ads

  • iuliansiflorentina

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Shocked Shocked 230 lei? manopera?sau nu am inteles eu bine? din propria experienta iti zic ca un service mai mic bine gasit face treaba mai buna si mai ieftin decat unul mai mare.....nu dau nume de dervice prost in iasi ca sa nu fac reclama negativa....dar pentru un service bun va pot ajuta. Smile
Din pacate cu acel zgomot deranjant nu te pot sfatui .decat sa mai intrebi si tu prieteni care au fost pe la service si unde au fost multumiti de treaba facuta in raport calitate / pret.
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
La service-ul respectiv ma duceam doar petnru schimbul de ulei (25 lei) asa ca aveam incredere in ei. Cand am auzit aseara "scorul" ...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR