Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • v10r3l

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Va salut...


Ultima modificare facuta de v10r3l la Mar 10 Jul, 2012 12:09 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
interesanta povestire.. bine ca v-ati intors inapoi bine sanatosi ! asteptam mai multe poze daca se poate.. salut !
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
sunt frumoase calatoriile astea facute cu bani putini si la limita ...creste adrenalina, asa a fost tata in germania sa ia masina si in loc sa ia o vectra kombi si banii de rezerva inapoi a venit cu o zafira si 200 de euro ramasi, cand a ajuns in tara dpa o saptamana a cedat pompa de ambreiaj si nu mai intra in viteze ... daca Doamne fereste ceda prin Ungaria nu se uita nimeni la banii lui si mai ramanea si pe acolo... oricum ma duceam dupa el sa il remorchez ...

In orice caz felicitari pentru dovada de curaj sa faci un astfel de drum cu banii la limita,
  • v10r3l

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
va multumesc...intr-adevar a fost o calatorie in care adrenalina a fost la maxim....oricum nu stiu daca as repeta acest drum in aceleasi conditii...cred ca m-as gandi de doua ori inainte ...dar oricum nu regretam nimic....oboseala si stresul trec...raman numai amintirile si credeti-ma ca sunt frumoase....
O sa mai pun niste poze numai ca majoritatea au fost facute din mers si nu au o calitate prea buna...oricum mai pun cateva

































Skip ads

  • georgea

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sincere felicitari!
Frumoasa descriere si e bine cand totul se termina cu bine.
Si eu voi face un drum spre franta. Sper sa reusesc si sa vin cu o povestire la fel de frumoasa ca a ta.
Sa auzim de bine.
  • v10r3l

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Drum bun georgea !... sper sa ai o calatorie frumoasa lipsita de evenimente neplacute...te asteptam sa ne povestesti ce si cum a fost si eventual ceva poze.... BAFTA !
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Frumoasa istorioara am citit-o toata,scrisa frumos cu detalii parca e un roman de aventura.
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Frumos, bravo, multumim de indicatii.
Skip ads

  • dornit

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
te felicit mei draga...povestirea ta mi-a starnit amintitile si am rememorat peripetiile mele avute in timpul primului drum asa de lung...am fost putin mai departe - malaga -...vorba ta: si cele urate se transfora in amintiri frumoase si privesti totul cu melancolie Embarassed ...la mai multe drumuri de genul asta... Very Happy
  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Foarte frumos descrisa calatoria ta...felicitari!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Felicitari, am fost si eu in Spania asta vara... poimaine plec la Koln, in germania... Wink ...
  • gaby-h

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Very Happy si eu planuesc sa-mi duc nevestele la un tur al europei la vara, ma refer la sotie si la a 2 -a sotie opelu-tul meu si vroiam sa intreb si eu pe aici pe cunoscatori mai exact in ce tari trebuie sa cumperi rovigneta si ce traseu ar fi mai sigur sau mai frumos .mentionez ca tinta finala e barcelona cu escala pe la paris in franta . Smile va multumesc si sarbatori fericite la toata lumea.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
RO-vigneta, asa cum numele o indica, nu o cumperi decat la Mioritika... Embarassed
In Ungaria, iei timbru de autostrada (dupa vama...) nu e obligatoriu, dar atunci nu mergi decat pe nationala (iti spun eu ca nu merita...)
In Austria e obligatorie, amenda e mare daca nu ai...
In Germania a free... Wink
In Franta, se plateste de fiecare data cand ei autostrada, e scumpa rau... Eu iti sugerez sa iei nationala N4 Strasbourg-Paris, e 75% pe 4 benzi, gratis si in plus, mai scurta cu circa 80km fata de autostrada... Eu asa fac de aproape 2 decenii... Laughing
  • gaby-h

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
multumesc de sfat Idea
  • pizzian

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Tare povestire, am citit si mi-am adus aminte si eu de prima iesire din tara, e frumos , palpitan si de neuitat.
  • georgea

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am fost si m-am intors, sper sa explic cel putin la fel de bine ca si colegul de mai sus.
Asadar am plecat vineri seara la 20.30 din pitesti si la ora 05.00 eram in vama la nadlac (pe la sibiu m-au oprit pentru a-mi retine permisul - depasisem pe linie continua - au fost "de treaba si ptr 130 ron ne-am salutat"), de aici incepe aventura.
In loc sa merg spre Szeged m-am indreptat spre un sat (cred) din cauza gps-ului care la un moment dat imi arata sa intru intr-o casa pentru a ajunge la nu stiu ce autostrada. Efectiv, m-am ratacit! Am ajuns prin campuri (efectiv campuri de cultivat) si ulterior la o inchisioare (credeam ca e oras Very Happy). Acolo ne-a intampinat un gardian si a fost primul ungur care a vorbit engleza cu noi.
Primele cuvinte :"your wasted " dupa care ne-a indicat directia.
Am iesit la Szeged, dupa a urmat autostrada pana la budepasta (urate drumuri pana la Szeged si in Budapesta).
Vingnieta am luat-o de la nadlac si am dat 5.5 euro ptr 4 zile.
La ora 13.00 eram in Viena (vignieta 10 euro cred ptr 10 zile) in drum spre Linz cu oprire in Nurnberg (unde am fost cazati).
Am ajuns la ora 20.00 in Nurnberg si ne-am chinuit 1 ora sa gasim hotelul (motel one). Am ajuns iar la receptie o tipa extrem de agasata si de deranjata ne-a tinut vreo 15 min sa verifice rezervarea facuta pe booking.com. Intr-un final ne-a spus ca am gresit hotelul, ca exista 2 Motel One in oras si ca noi suntem cazati la celalalt Crying or Very sad . La 20.30 ne-am cazat (55 euro camera).
Orasul extrem de frumos si interesant noaptea insa toate magazinele inchise la ora 20.00 - am gasit pizza hut sa mancam ceva.
DUpa 24 de ore de condus continuu am adormit la 22.00 pana a -2-a zi la 10.00. tot in hotel am luat micul dejun (9 euro de persoana) in stil bufet suedez.
La 12.00 am fugit din Germania, pe care am blestemat-o ptr cat de lunga si icredibila de mare este, spre metz, paris si in final nantes.
Gps-ul pe care am jurat ca-l vand pentru toate prostiile pe care le-a indicat, tot ma scotea de pe autostrada, ma ducea prin orase, pana la urma si-a dovedit calitatile si la ora 02.00 duminica spre luni am ajuns la destinatie.
Franta si autostrazile din franta sunt extrem de bune si FF bne indicate insa si extrem de scumpe, am platit ~100 euro de la granita si pana la destinatie.
Per total ca si drumuri ungurii sunt praf, austriecii sunt nebuni cu vignietele dar au drumuri bune, nemtii au bucati bune de autostrada destul de grele si urate iar francezii sunt pur si simplu incredibili, nota 10 ptr ei.
Vremea a fost groaznica, am condus din Austria si pana in Franta numai pe ploi si ninsoare.
La intoarcere am abordat aceleasi intervale de plecare - vineri la ora 20.30. La 04.00 ne-am oprit in Metz unde am dormit ~30 de min iar pe la 08.00 ne-am oprit in parking pe autostrada la nemti unde am dormit iara ~ 30 min. Vremea excelenta, soare si placut, dar frig.
Am ajuns in viena la 18.00 unde ne-am cazat (bellevue hotel - 65 euro camera), Viena este pur si simplu geniala, este superba, nu are termen de comparatie cu nimic din ce-am vazut! Am luat un taxiu care ptr 20 de euro ne-a facut turul centrului + ceva ghid in engleza Very Happy.
A -2 zi am vizitat tot orasul + palate, biserici, etc - este de-a dreptul minunat. Taximetristul ne-a spus ca in fiecare an austria are 35 milioane turisti
Am plecat la 16.00 din viena, am intrat in tara la 21.00 iar de la granita pana in pitesti am facut 10 ore! este de-a dreptul incredibila tara si drumurile noastre.. am uitat faptul ca intrasem in romania si am luat o trecere de cale ferata cu 60km/h de-am zis ca zbor . Ptr astfel de ^&^&^ nu vreau sa platesc taxe de drum si alte prostii.... dar nu comentez.
TImp total de condus 36 ore dus + 36 intors- distanta totala dus + intors ~7000 km.
Astra g 2002 benzina 1.6 v - benzina am bagat de 600 e cu pret benzina de la 1.01 euro pana la 1.3 euro per litru.
Poze cat de curand.
Sper ca s-a inteles cat de cat
Numai bine!~
  • marian71

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2009

  • Mesaj Privat
chiar sunt fumoase povestile astea...imi amintesc de batrana mea dacie si de coclaurii pe care ii colindam cu ea
incerc de 2 ani sa imi fac curaj sa plec intr-un tur al europei cu masina,dar parca in fiecare an se iveste ceva ce ma tine pe loc....ah,anul asta macar pana la viena si tot ma duc...sper
  • Soso.

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
A fost o placere sa citesc peripetiile tale.

A fost o alegere de nota 11 sa vizitezi Genoa. E un oras superb.Eu am fost in 2003 si mi-a placut la nebunie.
Am stat la niste prieteni la ultimul etaj,intr-un bloc foarte mare , pe cel mai inalt deal din oras. De acolo se vedeau si vapoarele cum intrau si ieseau din port.

O MINUNATIE de priveliste

Am si eu cateva amintiri mai oldies dar goldies, pe care vreau sa vi le impartasesc daca tot colegul nostru a poposit acolo .Pozele au fost facute cu acel faimos aparat cu film.Inca il tin ca amintire.

De aici vedeam MINUNATUL oras GENOA



Aici e locul dedicat lui COLUMB din cate imi amintesc



fortareata prezentata de tine mai sus, dar din alt unghi



Fantana in care am facut si o baie dupa poza, fara sa vreau Smile


`
  • pavelalex

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
eu la italieni am patito ca am ramas fara bani cash nu stiam ce sa fac ca nu imi acceptau cardul,ma lasa sa ies de la ala unde platesti si citesc bonul de mi lau dat ,cica poti plati in 15 zile prin internet sau banca cu numar de cont etc.. in fine .. am plecat mai departe plin de nervi si nu am mai platit aia .. stie cineva daca imi vine acasa sau nush
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Anul trecut am fost in spania, anul asta plec iar.
Anu trecut nu mi-am cautat cazare din timp si a fost destul de nasol sa cauti cazare dupa ce ai mers cam 1000 de km pe la 9-10 seara.
Asa ca anul asta sunt in cautare de cazare din timp asa ca am si eu cateva intrebari la care daca mi-ati putea raspunde cat mai la obiect v-as fi recunoscator.

Ce stiti despre situl de rezervari online booking.com?
Este ok? Sunt tepari?
Sunt probleme cu rezervarile fecute din timp?
Sunt altele preturile fata de cele afisate la care iti faci rezervarea, adica ...ajungi la hotel si te trezesti ca trebuie sa dai mai mult?
Iti iau banii dinainte de pe card sau platesti la hotel cu cardul cu care s-a facut rezervare cand faci checkout-ul?

Multumiri anticipate
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR