Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • YuriRO

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Desi, acum cativa ani, Cetatea Neamtului insemna doar un ansamblu de ruine, dovada a unui trecut nu tocmai linistit, anul acesta am avut surpriza sa aflu ca cineva (nu stiu exact daca a fost un proiect judetean sau privat) a investit aproximativ 4 milioane de euro in reabilitarea monumentului si in amenajarea acestuia ca obiectiv turistic important in judetul Neamt. Asa ca am fost si am vazut cu ochii mei. Am ramas placut impresionat de partile reconstruite ale cetatii, de "scnenele" din fiecare incapere (bucatarie, inchisoare, camera parcalabului etc), precum si de cantitatea mare de informatii istorice oferite prin panouri (cu imagini) amplasate pe pereti.
Tarifele de intrare sunt: 3 lei (elevi/studenti), 5 lei (adulti), 15 lei (taxa pentru aparat foto/camera de luat vederi);

Va atasez si cateva imagini, sa va faceti o idee. Dar cel mai bine e sa o vizitati!


Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
super tare ce-au putut reconstrui acolo niste oameni (sper ca romani)...
ieri am vazut topicul asta si azi am urcat in masina cu directia Tg. Neamt ... am ramas uimit de cata lume era acolo ... exceptand acele "standuri" cu suveniruri care le gasesti la orice balci, am vazut si unul interesant - o doamna din Humulesti cu tot felul de chestii care sa ne aminteasca de Creanga ...
acces cu masina aveti doar pana la 1km de Cetate - drumul pana la cetate e destul de abrupt si foarte ingust (1 banda de mers) ... parcarea are ~ 30 locuri de parcare...
in Cetate au incercat sa redea cu maximum de detalii ce-a fost inainte - foarte interesanta si hilara e Temnita (pana si soriceii ii veti gasi pe-acolo) Smile ... la fel de interesanta e Camera Armelor si Camera de provizii (sunt expuse pe panouri fotografii din timpul restaurarii cetatii)...
sa speram ca vor da drumul vizitarii la toata cetatea - era specificat undeva ca unele camere vor fi inchise vizitatorilor .. probabil nu sunt terminate/amenajate ....
revin cu filmulet imediat ce reusesc sa-l prelucrez ... (poate ne ajuta colegul din Galati, daca nu ma insel, cu niste poze - l-am vazut cand plecam de-acolo si n-am mai reusit sa-i fac poza Smile )
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:super tare ce-au putut reconstrui acolo niste oameni (sper ca romani)...

Tot ce s-a reconstruit acum la Cetate e din fonduri europene accesate de Primaria Tg Neamt. Felicitarile mele.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
4 milioane de euro prin fonduri phare.primaria tg neamt cu suportul consiliului judetean(presedintele e prof de istorie).

parerea mea ca merita.e super.si intrarea e la pret modic(la bran am dat 12 lei si nu am vazut mai nimic).

reconstruirea e romaneasca.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
aduc topicul sus pentru ca merita.s-au deschis toate camerele cetatii, camere care nici nu stiam ca exista.merita vizitata.
tarifele sunt aceleasi.programul de vizitare iarna este pana la ora 17.
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Spre rusinea mea inca nu am fost la cetate de cand s-a redeschis. Weekendul asta daca nu ploua, poate am sa ajung si eu. Up si de la mine Very Happy
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
A mai fost careva la cetatea neamtului? Vreau sa ma duc Duminica si vreau sa stiu daca au vreun program de vizitare...
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Program de vizitare: 10.00-18.00, luni închis. Rolling Eyes
Skip ads

  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
URAGAN a scris:Program de vizitare: 10.00-18.00, luni închis. Rolling Eyes


Multumesc mult Uragan!
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutare, se poate, va rog, sa-mi spuna cineva din imprejur, daca sunt drumuri blocate spre Neamt? Vreau sa bat un drum pana in Roman si vreau sa stiu daca pot ajunge pana acolo , zilele astea. Multam anticipat
  • YuriRO

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Pai, pana la Roman tii E85 si sunt 100% sigur ca nu este inchis. Oricum pentru viitoare informatii este un site foarte folositor: http://www.andnet.ro:6060/itn/and.asp
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@YuriRO:ms mult colegule, tare site-ul, nu am stiut de el, inca o data , ms. Bafta
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mascatu a scris:Salutare, se poate, va rog, sa-mi spuna cineva din imprejur, daca sunt drumuri blocate spre Neamt? Vreau sa bat un drum pana in Roman si vreau sa stiu daca pot ajunge pana acolo , zilele astea. Multam anticipat

Urziceni -Buzau-Focsani -Marasesti -foarte bun drumul ,banuiesc ca asa este tot E85.toate bune
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@gabiopel: ms mult ptr sfat, deci pana la Marasesti am drumul bun , mai incolo .....nu se mai stie, vedem. Ms inca odata.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
e bun pana in roman.dar trebuia sa faci si tu topic in alta parte.se rezova cu cautare.
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@marian_sro: ms ptr raspuns, asa e , treb sa deschid topic nou dar nu i-am vazut importanta asa de mare ptr altii, ma interesa doar pe mine si nu am vrut sa incarc forumul cu topicuri nesemnificative ptr alti, de aceea am postat aici. Ms inca o data ptr raspuns.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR